ՆԱՏՕ-ի շաբաթ. ԱԺ-ում մեկնարկել է «ՀՀ զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությունը» թեմայով սեմինար-քննարկում
ՀՀ Ազգային ժողովի Ոսկեզօծ դահլիճում մարտի 13-ին ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակում անցկացվում է «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությունը» թեմայով սեմինար-քննարկում, որին մասնակցում են ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը բացման խոսքում ողջունելով հյուրերին՝ ընդգծել է, որ նախորդ տարի դեկտեմբերին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները ժողովրդավարության դրսևորման լավագույն օրինակն էին: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ նոր ձևավորված խորհրդարանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի և այլ գործընկեր երկրների հետ փոխշահավետ և փոխլրացված համագործակցությունն ու քաղաքական երկխոսության մակարդակը: Բանախոսը հույս է հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակում իրականացվող միջոցառումները կլինեն հիմնարար և արդյունավետորեն կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանն ու բազմակողմ զարգացմանը: Անդրանիկ Քոչարյանը կարևորել է այս միջոցառմանը քաղհասարակության ակտիվ ներգրավվածությունը, քանի որ խորհրդարանական վերահսկողության և միջազգային համագործակցության ենթատեքստում վերջիններս պետք է ունենան առանձնակի ընդգծված դերակատարություն: Հանձնաժողովի նախագահը միջոցառման մասնակիցներին մաղթել է բեղմնավոր աշխատանք:
Քննարկման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը: ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձել է նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական շրջադարձային փոփոխություններին, որին նրա խոսքով՝ գլխավորապես օժանդակեց հայ ժողովուրդը, հայ ժողովրդի կամքն ու վճռականությունը: Ալեն Սիմոնյանի համոզմամբ՝ դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ամրապնդեցին ՀՀ ինքնիշխանությունն ու ժողովրդավարությունը:
«Հայաստանը տարիներ շարունակ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ ունեցել է գործընկերային ընդգծված փոխհարաբերություններ: Նախորդած տարիներին արդեն իսկ հաստատվել է ամուր և բարիդրացիական փոխհարաբերություն, նոր Հայաստանում մենք նախորդի կրողն ու նոր, առավել լայն ու ընդգրկուն ձևաչափով համագործակցության շարունակության երաշխավորն ենք: Նոր ձևավորված խորհրդարանը մեծապես բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունն ու քաղաքական երկխոսության մակարդակը: Մենք կարևորում ենք ՆԱՏՕ-ի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի անդամ երկրների հետ փոխշահավետ և փոխլրացված քաղաքականությունը, միջխորհրդարանական ընդգրկուն և բազմապրոֆիլ հարաբերությունները, երկուստեք ծրագրերի իրականացումը»,-ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունների շրջանակում Հայաստանը բարձր մակարդակի մասնակցություն է ապահովում նաև բազմաթիվ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարի տեղակալն անդրադարձել է պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում առկա մարտահրավերներին և հիմնախնդիրներին: Նշելով, որ ոլորտը մշտապես ունի փոփոխությունների և բարեփոխումների անհրաժեշտություն՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որՀայաստանը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում ՆԱՏՕ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններն առավել կատարելագործելունպատակ ունի:
«Այս պարագայում ցանկանում եմ հատուկ անդրադառնալ Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2017-2019 թթ. ծրագրի իրականացմանը: Ծրագրում ներառված են պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներին վերաբերող մի շարք կետեր, որոնց իրականացման պատասխանատուն ՀՀ Ազգային ժողովն է: Մասնավորապես կցանկանայի մատնանշել խորհրդարանական և հանրային վերահսկողության մեխանիզմների և ուղիների ընդլայնումը, թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը, օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը, իրավական նոր մեխանիզմների մշակումը, քաղաքացիական հասարակության հետ ակտիվ համագործակցությունը, գործադիր իշխանության հետ կատարողական հիմնական ցուցանիշների մշակումը և այլն»,-ասել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Ալեն Սիմոնյանի համոզմամբ՝ խորհրդարանը լիարժեք կրում է իրեն վերապահված պարտավորությունների իրականացման պատասխանատվությունն ու պատրաստակամ է լինել առավել կառուցողական հաջորդող տարիների համար նախատեսվելիք գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքում:
«Մենք ունենք մեր ընդգծված տեսլականն անվտանգության ոլորտում ժողովրդավարական վերահսկողության իրականացման, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության բարելավման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում»,- իր խոսքում փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը ողջույնի խոսքում կարևորել է թեմայի քննարկումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո մեծացել է քաղհասարակության դերն ու հնարավորությունը, որ վերջինիս ձայնը ոչ միայն լսելի կլինի, այլև այն ակտիվ դերակատարություն կունենա զինված ուժերի նկատմամբ վերահսկողության ոլորտում: Դեսպանի խոսքով՝ սահմանադրական փոփոխություններից հետո խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցումը ճիշտ քայլ էր խորհրդարանի ուժեղացման տեսանկյունից: Նշելով, որ իր երկիրը խորհրդարանական կառավարման լավ փորձ ունի՝ Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերն ընդգծել է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը կարևոր դերակատարում ունի զինված ուժերի հանդեպ վերահսկողության հարցում: Նա վերահսկողության ոլորտում կարևորել է կառավարության, խորհրդարանի, քաղհասարակության և ՄԻՊ-ի միասնական աշխատանքը:
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները կանդրադառնան ՀՀ զինված ուժերի քաղաքացիական վերահսկողության հարցերին, ՀՀ նոր Սահմանադրության ընձեռած հնարավորություններին, կայացած ժողովրդավարական երկրներում քաղաքացիական վերահսկողությանը, անվտանգության ոլորտի, մասնավորապես բարեվարքության ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, անվտանգության և պաշտպանական ոլորտի խորհրդարանական վերահսկողությանը:

Неделя НАТО в РА: обсуждение на тему ''Демократический контроль Вооруженных сил РА''
13 марта в Позолоченном зале НС в рамках Недели НАТО стартовал семинар-обсуждение на тему ''Демократический контроль Вооруженных сил РА'', в котором участвуют депутаты НС, представители Правительства РА, дипломатического корпуса, гражданского общества, Защитник прав человека РА.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян в своем вступительном слове, приветствуя гостей, подчеркнул, что состоявшиеся в прошлом году в Армении внеочередные парламентские выборы – лучший пример проявления демократии. По его словам, сформированный парламент высоко ценит взаимовыгодное и взаимодополняемое сотрудничество и уровень диалога с НАТО и другими странами-партнерами. Докладчик выразил надежду, что   проводимые в рамках Недели НАТО мероприятия фундаментально и эффективно посодействуют наибольшему расширению и многостороннему развитию двусторонних отношений. А.Кочарян подчеркнул важность активной вовлеченности в это мероприятие гражданского общества, так как оно должно играть особую роль в контексте парламентского контроля и международного сотрудничества. Он пожелал участникам мероприятия плодотворной работы.
Участников обсуждения приветствовал вице-спикер НС А.Симонян. Он обратился к переломным политическим переменам в Армении в прошедшем году, которым, по его словам, главным образом способствовал армянский народ, его воля и решимость. По мнению вице-спикера, прошедшие в декабре внеочередные парламентские выборы укрепили власть и демократию в РА.
''Годами Армения имела со странами-членами НАТО подчеркнуто партнерские взаимоотношения. В предыдущие годы уже установились крепкие и дружественные взаимоотношения, в новой Армении мы преемники прежних отношений и гаранты продолжения нового сотрудничества – в более широком и цельном формате. Новоизбранный парламент высоко оценивает сотрудничество и уровень политического диалога с НАТО. Мы осознаем важность взаимовыгодной и взаимодополняемой политики, межпарламентских всеобъемлющих и многопрофильных отношений, реализации взаимных программ с НАТО и странами-членами ОДКБ'', - подчеркнул А.Симонян.
Вице-спикер НС отметил, что Армения в рамках партнерских отношений с НАТО обеспечивает на высоком уровне участие также в многочисленных международных миротворческих миссиях.
А.Симонян обратился к существующим вызовам и проблемам в сферах обороны и безопасности. Отметив, что эти сферы постоянно нуждаются в изменениях и реформах, он подчеркнул, что Армения нацелена на всемерное совершенствование двусторонних отношений с НАТО в области обороны и безопасности.
''В данном случае особо хочу обратиться к реализации в 2017-2019 гг. Программы действий индивидуального партнерства Армения – НАТО. В Программу включен ряд касающихся сфер обороны и безопасности пунктов, ответственным за выполнение которых является Национальное Собрание. В частности, хотел бы указать на расширение механизмов и путей парламентского и общественного контроля, прозрачность и подотчетность, совершенствование законодательного поля, разработку новых правовых механизмов, активное сотрудничество с гражданским обществом, разработку вместе с исполнительной властью основных показателей эффективности и т.д.'', - подчеркнул вице-спикер парламента.
А.Симонян убежден: парламент полностью несет ответственность за осуществление возложенных на него обязательств и готов к наиболее конструктивной реализации в предстоящие годы намечаемой программы действий.
''У нас есть четкое видение вопросов демократического контроля в сфере безопасности, совершенствования сотрудничества с гражданским обществом, защиты прав человека в вооруженных силах'', - констатировал вице-спикер НС.
Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в РА Бернхард Маттиас Кислер в приветственном слове подчеркнул важность обсуждения темы, выразив уверенность, что после политических изменений в Армении повысились роль и возможности гражданского общества, голос которого не только будет услышан, но и сыграет активную роль в сфере контроля над вооруженными силами. По словам посла, после конституционных изменений переход к парламентской системе правления явился верным шагом с точки зрения усиления парламента. Отметив, что его страна имеет успешный опыт парламентского правления, Бернхард Маттиас Кислер подчеркнул, что Бундестаг ФРГ играет важную роль в контроле вооруженных сил. В сфере надзора он особо выделил совместную работу правительства, парламента, гражданского общества и омбудсмена.
В ходе дебатов участники обратятся к гражданскому контролю Вооруженных сил РА, предоставляемым новой Конституцией РА возможностям, гражданскому надзору в состоявшихся демократических странах, институциональным реформам по укреплению сферы безопасности, парламентскому контролю в сферах безопасности и обороны.