Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Ողջունելով Միրոսլավ Լայչակի այցը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ դերակատարությունը տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կայուն զարգացման խթանման գործում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աջակցել կառույցում Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթությունների առաջմղմանը: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ի հետ ակտիվ գործակցությունը կնպաստի ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգի արդյունավետ իրականացմանը և մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձ են կատարել ԵԱՀԿ օրակարգային մի շարք հարցերի՝ ընդգծելով կազմակերպության առջև ծառացած մարտահրավերներին միասնական ջանքերով դիմագրավելու անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել այս ուղղությամբ Հայաստանի մոտեցումներն ու սկզբունքային դիրքորոշումը: Նա անդրադարձ է կատարել խաղաղության գործընթացի շրջանակներում նախատեսվող առաջիկա քայլերին:
Կողմերը կարևորել են խաղաղության համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման, մարդկանց միջև շփումների խթանման, ռիսկերի նվազեցման և միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների ու փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդրման ուղղությամբ արժանահավատ քայլերի ձեռնարկումը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received OSCE Chairman-in-Office, Slovak Foreign Minister Miroslav Lajčák. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk were in attendance.
Welcoming Miroslav Lajčák’s visit, the Prime Minister highlighted the role played by the OSCE in ensuring regional security, respect of human rights and promoting sustainable development. He said Armenia ready to support Slovakia’s priorities during its chairmanship in the OSCE. Nikol Pashinyan expressed the hope the strong ties of cooperation with the OSCE will help the Government to effectively implement its ambitious reform program and promote democracy in our country.
Coming to issues high on the OSCE agenda, the parties stressed the need for finding joint solutions to the problems facing the Organization. Prime Minister Pashinyan reaffirmed Armenia’s commitment to an exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship and presented Armenia’s approaches and principled position on this issue. Reference was made to the steps to take ahead throughout the peace process.
The parties stressed the importance of shaping an atmosphere conducive to peace and mutual trust, stimulating people-to-people contacts, taking effective steps to introduce risk-reduction mechanisms, as well as preventing incidents at the Contact Line.