Ադրբեջանը մերժում է հայերի մուտքը երկրի տարածք. պետքարտուղարություն
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը քննադատել է հայազգի արտասահմանցիների նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների վարքագիծը, հայտնում է News.am-ը:
Աշխարհում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ Պետքարտուղարության ամենամյա զեկույցում նշվում է, որ հայկական անուններով մարդիկ Ադրբեջանի սահմանակետերում հաճախ լրացուցիչ ստուգման են ենթարկվում: Նման անձանց հաճախ մերժում են երկիր մուտքը: Քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները հայտարարել են, որ մի ամբողջ սերունդ մեծացել է հայերի դեմ ատելության կարգախոսներով:
Երկրի իշխանությունները նաև ճնշում են ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին: Որոշ խմբեր, այդ թվում հարավում թալիշները և հյուսիսում լեզգիները, հայտնում են, որ կառավարությունը տեղական լեզուներով ուսումնական ձեռնարկներ չի տրամադրել:

State Department: Azerbaijan Bans Entry of Armenians into the Country
The US State Department criticized the position of the Azerbaijani authorities in relation to foreigners of Armenian origin.
As News.am reports, State Department said in its Report on Human Rights Practices for 2018 that persons with Armenian names were often subjected to additional inspection at border crossing points in Azerbaijan. Such persons are often denied entry into the country. Civil society activists claimed that a whole generation had grown up on anti-Armenians slogans.
The authorities also harass members of national minorities. Some groups, including Talysh in the south and Lezgins in the north, report that the government did not provide books in local languages.