Գերմանիայի Բունդեսթագը իշխող կուսակցության պատգամավորին տուգանել է 20 հազար եվրոյով Բաքվի հետ ունեցած կապերի համար
Գերմանիայի իշխող Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն կուսակցության պատգամավոր Քարին Շտրենցը տուգանվել է 20 հազար եվրոյով Ադրբեջանից ստացած լրացուցիչ վարձատրության մասին Բունդեսթագին ժամանակին չտեղեկացնելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Deutsche welle-ն:
Նշվում է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը նման որոշում է կայացրել մարտի 14-ին:
Կարին Շտրենցի նկատմամբ կասկածները ի հայտ են եկել դեռևս 2017թ. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում կոռուպցիոն սկանդալի ընթացքում: Մասնավորապես, նրա անունը հիշատակվել է Եվրոպայում Բաքվի շահերը լոբբինգ անելու համար կաշառքների մասին անկախ փորձագետների 2018թ. ապրիլին հրապարակված զեկույցում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ կոռուպցիոն սկանդալի հիմնական մասնակից, Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտները իրեն պատկանող և Բաքվի կողմից ֆինանսավորվող ու Ադրբեջանի լոբբինգն իրականացնող Line M-Trade խորհրդատվական կազմակերպությունում աշխատանքի է ընդունել Կարին Շտրենցին:
Չնայած կոմերցիոն շահերին՝ Շտրենցը 2015թ. եղել է Ադրբեջանի ընտրությունները դիտարկող  դիտորդական առաքելության կազմում: Ի հայտ եկած կասկածների պատճառով 2018թ. սկզբին Շտրենցը չի ընդգրկվել ԵԽԽՎ-ում Գերմանիայի պատվիրակության կազմում: Քարին Շտրենցը պնդել է, որ ինքը չի իմացել այն մասին, որ Լինտների ընկերության ֆինանսավորումն Ադրբեջանից է: Նա իրեն մեղավոր է համարել միայն նրանում, որ Բունդեսթագին ժամանակին չի տեղեկացրել իր լրացուցիչ վարձատրության մասին:

Бундестаг Германии оштрафовал депутата правящей партии на 20 тысяч евро за связи с Баку
Депутат от правящей партии Христианско-демократический союз Германии Карин Штренц оштрафована на 20 тысяч евро за несвоевременное информирование Бундестага о дополнительном вознаграждении, полученном от Азербайджана. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Deutsche welle.
Отмечается, что Бундестаг Германии принял такое решение 14 марта.Подозрения в отношении Карин Штренц появились еще в 2017 году в ходе коррупционного скандала в Парламентской ассамблее Совета Европы. В частности, ее имя было упомянуто независимыми экспертами в опубликованном в апреле докладе о взятках за лоббирование интересов Баку в Европе в 2018 году. В документе отмечается, что основной участник коррупционного скандала, бывший депутат бундестага Эдуард Линтер принял ее на работу в принадлежащую ему и финансируемую Баку консалтинговую организацию Line M-Trade, осуществляющую лоббирование Азербайджана.Несмотря на коммерческие интересы, Штренц в 2015г. была в составе наблюдательской миссии на выборах в Азербайджане.Из-за возникших вначале 2018года подозренийШтренц не былавключена в состав делегации Германии в ПАСЕ. Карин Штренц утверждала, что она не знала о том, что финансирование компании Линтнера осуществляется Азербайджаном.Она признала себя виновной только в том, что в свое время не уведомила Бундестаг о своейм дополнительном заработке.