Ռուսաստանն անհատույց հիմունքներով 3 մլն դոլար է հատկացրել Հայաստանին
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և Եվրոպայի ու ԱՊՀ հարցերով տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն  Միրյանա Շպոլյարիչ Էգերը «Գյուղական ինտեգրված զբոսաշրջության զարգացում» ՄԱԿ զարգացման ծրագրի շրջանակում Փոքր Վեդի գյուղում այցելել են «Գաստրո դվոր», հայտնում է News.am-ը
«Նախագիծն իրականացվում է տեղացի այն ընտանիքների հետ, որոնք ցանկանում են և հնարավորություն ունեն ընդունելու զբոսաշրջիկների»,- պարզաբանել է ծրագրի համակարգող Արման Վանեսյանը՝ հավելելով, որ այս նոր զբոսաշրջային ուղղությունը աշխատանքով կապահովի 10-15 տեղացիների:
Վանեսյանի խոսքով՝ ծրագրի նպատակն է Հայաստանի բոլոր մարզերում գյուղական զբոսաշրջության զարգացումը, ինչպես նաև տեղական գյուղական համայնքների երկամուտներ ստանալու հնարավորությունների մեծացումը:
Ընդ որում՝ նա նշել է, որ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 3 մլն դոլար: Նրա խոսքով` գումարը հատկացրել է Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանում գյուղական զբոսաշրջության զարգացման համար:

Россия безвозмездно выделила $3 миллиона для развития сельского туризма в Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин и директор Регионального бюро по Европе и СНГ Миряна Шполярич Эггер, в рамках Программы развития ООН ''Развитие интегрированного сельского туризма'' посетили Гастро-двор в селе Малый Веди, передает News.am.
''Проект реализуется с теми местными семьями, которые хотят и имеют возможность принять у себя туристов'', - пояснил координатор программы Арман Ванесян, добавив, что это новое туристическое направление обеспечит работой 10-15 местных жителей.
Цель программы, по словам Ванесяна, развивать сельский туризм во всех регионах Армении, а также увеличивать возможности получения доходов для местных сельских общин.
При этом, как он отметил, общий бюджет программы составил 3 миллиона долларов. Данная сумма, как сообщил координатор программы, по линии ПРООН была выделена Российской Федерацией для развития сельского туризма в Армении.
''Программа была запущена еще в 2016 году. У нас была цель создать рабочие места в 60-ти селах, используя потенциал туризма. В рамках программы мы провели инвентаризацию более 920 сел. На данный момент реализуется 45 программ'', - подчеркнул Ванесян.