Գերմանիայում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահն առաջարկել է Բեռլինի դպրոցների դասագրքերում ներառել Հայոց ցեղասպանության թեման
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած պատվիրակությունը, որը պաշտոնական այցով մարտի 18-21-ը գտնվում է Գերմանիայում, մարտի 18-ի առավոտյան հանդիպում է ունեցել Բեռլինի Ներկայացուցիչների  պալատի փոխնախագահի և անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները և սպասվող բարեփոխումների օրակարգը: Պատվիրակությունների անդամները տեղեկատվություն են փոխանակել օրենսդիրների աշխատանքին վերաբերող մի շարք ոլորտների վերաբերյալ: Ի թիվս այլ հարցերի՝ Արարատ Միրզոյանը գործընկերների հետ քննարկել է նաև Բեռլինի դպրոցների դասագրքերում Հայոց ցեղասպանությանն անդրադարձող դիդակտիկ նյութերի ներառման հարցը:
Հայկական պատվիրակությունն աշխատանքային ճաշի ընթացքում հանդիպել է Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական խմբի ղեկավար Յոհաննես Կարսի, խմբի անդամներ Ալբերթ Վայլերի, Շտեֆան Քոտրեի, Հելին Եվրիմ Զոմերի, Մարկ Հելֆրիխի, Անտոն Ֆրիզենի և Վալդեմար Հերդթի հետ: Գերմանական կողմի ներկայացուցիչները նշելեն, որ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Բունդեսթագի պատգամավորների շրջանում մեծացել է հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ, ինչին նպաստել է նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի այցը Հայաստան:
Զրույցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ նշելով, որ Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունների խորացման համատեքստում կարևոր դեր ունի ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը ԵՄ անդամ երկրների կողմից, որը ապրիլի 4-ին երկրորդ ընթերցմամբ պիտի քննարկվի Գերմանիայի խորհրդարանում:
Պատվիրակության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձ է կատարել Ղարաբաղյան հիմնախնդրին՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ և վերահաստատելով հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու ՀՀ  դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Խոսելով հակամարտության կարգավորման վեաբերյալ՝ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն  ընդգծել է Հարավային Կովկասում ժողովրդավարացման գործընթացների կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ գերմանացի գործընկերները առավել ուշադիր կգտնվեն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման դրսևորումների նկատմամբ:
Անդրադառնալով երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին՝ գերմանացի գործընկերներին ներկայացվել են Հայաստանում սպասվող տնտեսական բարեփոխումները, որոնք կբարձրացնեն մեր երկրի տնտեսական գրավչությունը:
Աշխատանքային ճաշից հետո Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը ծաղիկներ է տեղադրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի մոտ:

В Берлине председатель НС Армении предложил Германии включить тему Геноцида армян в школьные учебники
18 марта возглавляемая председателем НС А.Мирзояном делегация, находящаяся 18-21 марта с официальным визитом в Германии, утром встретилась с вице-председателем и членами Палаты представителей Берлина. Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
В ходе встречи А.Мирзоян вновь представил имевшие место в Армении перемены и повестку дня ожидаемых реформ. Члены делегации обменялись информацией по работе законодателей в ряде сфер. В числе других проблем А.Мирзоян обсудил с партнерами также вопрос включения в учебники берлинских школ дидактических материалов о Геноциде армян.
Армянская делегация на рабочем обеде встретилась с руководителем парламентской группы Германия – Южный Кавказ   Йоханнесом Карсом, членами группы Альбертом Вайлером, Штефаном Котне, Элин Еврим Зоммер, Марком Хайнрихманом, Антоном Фризеном и Вальдемаром Гердтом. Представители немецкой стороны отметили, что после Бархатной революции среди депутатов Бундестага возрос интерес к Армении, чему содействовал также визит канцлера Германии Ангелы Меркель в РА.
А.Мирзоян в ходе беседы вновь подтвердил внешнеполитические приоритеты Армении, отметив, что в контексте углубления отношений с Евросоюзом важную роль играет ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС странами-членами ЕС, который 4 апреля должен обсуждаться во втором чтении в парламенте Германии.
Член делегации Р.Рубинян обратился к Нагорно-Карабахской проблеме, представив позицию РА в создавшейся ситуации и подтвердив подход Армении по урегулированию конфликта мирным путем – в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Коснувшись урегулирования конфликта, депутат НС Э.Марукян подчеркнул важность демократических процессов на Южном Кавказе, выразив надежду, что немецкие коллеги будут более внимательны к проявлениям нарушения прав человека в Азербайджане.
Обратившись к возможностям углубления экономических отношений двух стран, германским партнерам представлены намечаемые в Армении экономические реформы, способные повысить экономическую привлекательность страны.
После рабочего обеда делегация во главе с А.Мирзояном возложила цветы к мемориалу жертв Геноцида армян.