Հայաստանն առաջարկում է ոչ թե փոխել, այլ վերականգնել Ղարաբաղի բանակցությունների ձևաչափը․ Նիկոլ Փաշինյան
Հայտարարությունը, թե Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը փոխում է բանակցային գործընթացի ձևաչափը, իրավիճակի ոչ ճիշտ մեկնաբանություն է։ Այս մասին մարտի 19-ի մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է News.am-ը։
«Եվ սա միայն Ալիևը չի ասում։ Հայաստանում նույնպես ասողներ կան։ Բայց սա ոչ թե ձևաչափը փոխելու, այլ ձևաչափը վերականգնելու առաջարկություն է։ Եվ որպեսզի իմ խոսքերը մերկապարանոց չհնչեն, մի քանի փաստ բերեմ»,- նշեց վարչապետը։
Սկզբում նա հիշեցրեց, որ երբ ձևավորվել է Մինսկի խումբը, կոնֆերանսին հրավիրված հնարավոր մասնակիցների թվում կազմակերպության ընդունած փաստաթղթում ընդգծվել է ԼՂ ընտրված և այլ ներկայացուցիչների մասնակցությունը որպես շահագրգիռ կողմեր։ 1994 թվականի մայիսին հրադադարի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է երեք՝ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների կողմից։ Դրանում հստակ նշված է, որ ստորագրում են հակամարտող կողմերը։ «Հայաստանը, ի դեպ, նույնպես նշված է, և ստորագրել է փաստաթուղթը ՀՀԿ ներկայիս ղեկավարը»,- նկատել է Փաշինյանը։
1994 թվականի դեկտեմբերին ընդունվել է Բուդապեշտի հռչակագիրը, որի գլուխներից մեկը նվիրված է ղարաբաղյան հակամարտությանը։ Այնտեղ ասվում է, որ ֆորումի մասնակիցները ողջունում են հակամարտող կողմերի ստորագրած հրադադարի համաձայնագիրը։ Այնուհետև, գործող նախագահ (այն ժամանակվա) Կովաչի հայտարարությունը 1995 թվականի մարտին՝ Պրահայում հանդիպման արդյունքների հիման վրա։ Այնտեղ ասվում է, որ գործող նախագահը հաստատում է ԵԱՀԿ նախորդ որոշումը բանակցային գործընթացին և Մինսկի կոնֆերանսին երկու պետությունների և այլ կողմի (ԼՂ) մասնակցության մասին։ «Սա համաձայնեցված և միջազգային մակարդակով ճանաչված ձևաչափ է։ Այսինքն՝ նրանք, ովքեր խոսում են ձևաչափի փոփոխության մասին, վատ են տեղեկացված դրա մասին»,- ընդգծել է Փաշինյանը։

Армения предлагает не изменить, а восстановить формат переговоров по Карабаху: Никол Пашинян
Заявления о том, что участие Карабаха меняет формат переговорного процесса, самое странное и неправильное трактование ситуации. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян 19 марта на пресс-конференции.
"И говорит не один Алиев. В Армении тоже некоторые вторят. Однако это не предложение изменения формата, а предложение восстановления формата. Дабы мои слова не выглядели голословно, приведу несколько фактов", - отметил премьер-министр, передает News.am.
Для начала он напомнил, что когда была сформирована Минская группа, в числе приглашенных на конференцию потенциальных участников в принятом организацией документе было подчеркнуто участие избранных и иных представителей НК в качестве заинтересованных сторон. В мае 1994 года соглашение о перемирии подписано тремя сторонами – министрами обороны Армении, Арцаха и Азербайджана. В нем четко указано, что подписывают противоборствующие стороны. "Армения, кстати, тоже указана, и подписывал документ нынешний глава РПА", - заметил Пашинян. В декабре 1994 года была принята Будапештская декларация, одна из глав которой посвящена нагорно-карабахскому конфликту. Там говорится, что участники форума приветствуют подписанное конфликтующими сторонами соглашение о перемирии. Те есть, ОБСЕ признала само соглашение, подписанное тремя сторонами. Далее, заявление действующего председателя (в то время) Ковача в марте 1995 г. по итогам встречи в Праге. Там говорится, что ДП подтверждает предыдущее решение ОБСЕ об участии двух государств и иной стороны (НК) в переговорном процессе и Минской конференции. "Это формат согласованный и признанный на международном уровне. То есть те, кто говорит об изменении формата, плохо информированы о нем", - подчеркнул Пашинян.