Ու՞մ թողնել ժառանգությունը, կամ միլիոնատեր ընտանի կենդանիները
Հաճախ են մարդիկ կապվում իրենց ընտանի կենդանիներին, սակայն երբեմն այդ կապվածությունը վերածվում է անհեթեթության: Մասնավորապես, մենք բոլորս լսել ենք այնպիսի դեպքերի մասին, երբ ընտանի կենդանիներն իրենց տերերի մահից հետո դարձել են նրանց ժառանգորդը. ունեցվածքն այդ կերպ տնօրինած մարդկանց կարծիքով` այդպես իրենք իրենց երախտագիտությունն են հայտնում իրենց կենդանիներին` դժվար պահին մոտ լինելու համար:
Այսպես, 2019թ. փետրվարի 19-ին մահացած հայտնի դիզայներ Կարլ Լագերֆելդն իր բազմամիլիոնանոց կարողության մի մասը կտակել է իր կատու Շուպետին: Լագերֆելդը բազմիցս խոստովանել է իր սերը կատվի հանդեպ, որը պատահաբար էր «ներխուժել» նրա կյանք, բայց անմիջապես գրավել էր սիրտը և հայտնվել դիզայների ժառանգների շարքում: 2011 թ.-ին դիզայների ընկերը խնդրել էր կարճ ժամանակ հոգ տանել կենդանու մասին: Մի քանի օր հոգ տանելուց հետո Լագերֆելդը սիրահարվել էր կենդանուն, տարվել նրանով և հրաժարվել Շուպետին վերադարձնել օրինական տիրոջը: Հանուն արդարության նշենք, որ այդ ժամանակից ի վեր կատուն ավելի լավ է ապրել, քան մոլորակի մարդկանց մեծ մասը. նրան սպասարկում են 2 անձնական սպասավորները, սնվում է յուրահատուկ ճաշացանկով, թռիչքներ իրականացնում մասնավոր ինքնաթիռներով, ունի iPad կատուների հատուկ խաղերով, որպես մոդել ունի գովազդային նկարահանումներ: Շուպետը համարվում է աշխարհի «ամենաերեսառած» կատուն: Լագերֆելդն ասում էր, որ կամուսնանար կատվի հետ, եթե թույլատրվեր օրենքով: Նշենք, որ Լագերֆելդը երբեք ամուսնացած չի եղել և երեխաներ չուներ: 1989 թ.-ին իր զուգընկեր Ժակ դե Բաշերի ՁԻԱՀ-ից մահանալուց հետո դիզայներն ապրում էր մենակ, շրջապատված միայն սպասավորներով: Նշենք, որ դիզայների կարողությունը գնահատվում է 150 մլն դոլար:
2018 թ.-ին Compare The Market պարբերականն առաջին անգամ հավաքել է աշխարհի ամենահարուստ կենդանիների վիճակագրությունը: Նրանց մի մասն իրենք են իրենց կարողությունը վաստակում` իրենց տերերի աջակցությամբ, ովքեր սոցիալական ցանցերում վարում են կենդանիների օգտահաշիվներն ու նրանց փոխարեն գովազդային պայմանագրեր կնքում: Օրինակ, 2014 թ. Լագերֆելդը New York Magazine-ին հայտնել է, որ գովազդային պայմանագրերի շնորհիվ Շուպետը տարեկան վաստակում է շուրջ 3 միլիոն դոլար:
Մեզնից շատերը միայն երազում են, իսկ Գիգու անունով ճուտիկը 2002 թվականին ստացել էր 15 միլիոն դոլար ժառանգություն իր տիրոջ` Մայլս Բլեքուելի մահից հետո, որի կինը մահացել էր նրանից երեք շաբաթ առաջ: Զույգը երեխաներ չուներ, իսկ Գիգուն նրանց սիրելին էր:
2007 թվականին ամերիկացի Լեոն Հելմսլին իր մալթական բոլոնոկներ ցեղատեսակի Թրաբլ անունով շանը կտակել էր 12 միլիոն դոլար: Դատարանը հետագայում կրճատեց այդ գումարը երկու միլիոնով` որոշելով, որ ի սկզբանե շատ էր հաշվարկված: Թրաբլին էին թողել նաև 190 հազար դոլար տարեկան հատկացում` այդ թվում 100 հազար թիկնապահների համար, 8 հազար` ուղեկցողների համար, 1200` սննդի, 18 հազար` բժշկի համար):  Շունն աշխարհից հեռացավ 2010 թվականին: Կարելի է ենթադրել, որ առատ վարձատրվող թիկնապահներն ամենաշատն էին վհատվել:
Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցված աշխարհի ամենահարուստ շունը գերմանական հովվաշուն Գյունտեր IV-ն ապրում է Իտալիայում: Նրա կարողությունը կազմում է 375 մլն դոլար: Շունն իր ժառանգությունը ստացել է հորից` Գյունտեր III- ից, որն էլ իր հերթին իրեն «պաշտող» տիրուհուց` գերմանացի կոմսուհի Կառլոտա Լեյբենշտայնից: Շունն ունի իր սեփական BMW մակնիշի ավտոմեքենան և Ֆլորիդայում գտնվող վիլլա, որը 2000 թվականին ձեռք է բերվել Մադոննայից:
Զարմանալի է այն հանգամանքը, որ աշխարհում կան բազմաթիվ կարիքավոր մարդիկ, ու ինչքան էլ կենդանիների նկատմամբ սերը մեծ է, գուցե մարկանց արժե չմոռանալ…

Кому передать наследство - родственникам или собакам?
Люди часто привязываются к домашним животным, однако иногда случается так, что эта привязанность доходит до абсурда. В частности, все мы слышали о случаях, когда домашние животные становятся наследниками состояния своего хозяина после его смерти, пишет Рамблер. При этом бывает и так, что родственники умершего человека остаются вообще без наследства, которое переходит животному. По их мнению, таким образом они высказывают животным свою благодарность за то, что те были рядом в трудную минуту.
Кому логичнее передать нажитое - плохо знакомому дальнему родственнику или горячо любимому домашнему питомцу? Для знаменитого дизайнера Карла Лагерфельда, скончавшегося 19 февраля 2019 года, ответ был очевиден. Будучи человеком одиноким, кутюрье оставил часть своего многомиллионного состояния домашней питомице - кошке Шупетт.
Лагерфельд многократно признавался в любви к питомице, которая вошла в его жизнь случайно, но сразу же растопила его сердце. Так что ничего особо удивительного в том, что Шупетт оказалась среди наследников состояния дизайнера, нет: ведь еще при жизни хозяина кошка жила на широкую лапу. В 2011 году присмотреть за животным Карла попросил приятель, манекенщик Батист Джиабикони. Понянчившись с красивым зверьком, пожилой модельер был покорен и отказался отдавать Шупетт законному владельцу. С тех пор кошка жила лучше, чем большинство людей на планете: две персональные горничные, изысканное меню, перелеты на частных самолетах, iPad со специальными кошачьими играми, съемки в рекламных фотосессиях как с хозяином, так и в качестве основной модели.
Как передает Forum Daily, Шупетт называли самой избалованной кошкой в мире. А ее владелец говорил, что женился бы на ней, если бы это было дозволено законом. Стоит отметить, что Лагерфельд никогда не был женат и не имел детей. После смерти в 1989 году от СПИДа своего партнера Жака де Башера модельер жил одиноко, окруженный лишь прислугой. Состояние дизайнера оценивается в $150 млн.
В 2018 году портал Compare The Market впервые свел воедино статистику по самым богатым животным в мире. Меньшинство из них заработали состояние "сами": с небольшой помощью хозяев, ведущих их аккаунты в соцсетях и подмахивающих за них рекламные контракты. Например в 2014 году Лагерфельд сообщил журналу New York Magazine, что Шупетт - благодаря рекламным контрактам - "заработала" за год около трех миллионов долларов.
Если вы чувствуете себя неловко, читая о том, сколько денег получают собаки и кошки, то дальше будет только хуже. Даже цыпленок получил наследство, о котором большинство из нас может только мечтать. Этого цыпленка звали Гигу, и он получил наследство в 15 млн долларов после того, как его хозяин Майлс Блэквелл умер в 2002 году. Его жена умерла за три недели до этого. Пара была бездетной, а Гигу был их любимцем.
В 2007 году американка Леона Хелмсли оставила $12 млн кобелю мальтийской болонки по кличке Трабл. Позже суд уменьшил эту сумму на два миллиона, постановив, что изначальная была избыточной. Траблу оставили 190 тысяч годовых (в том числе 100 тысяч на охранников, 8 тысяч - на груминг, 1200 - на еду, 18 тысяч - на ветеринара). Пес покинул этот мир в 2010 году. Можно предположить, что больше всего его кончиной расстроены были щедрой лапой оплачивавшиеся телохранители.
Самая богатая собака в мире, занесенная в книгу рекордов Гиннесса, живет в Италии - это немецкая овчарка Гюнтер IV (состояние - $375 млн). Как передает Юридичний Радник, пес получил наследство от своего отца, Гюнтера III. А тот, в свою очередь, - от обожающей хозяйки, немецкой графини Карлотты Лейбенштейн. Да, с помощью траста можно предусмотреть и такой ход. Так, у овчарки есть собственный BMW с откидным верхом и вилла во Флориде - купленная в 2000 году у… Мадонны.