Ավստրալիայի վարչապետը Թուրքիայի դեսպանին կկանչի Էրդողանի հայտարարության պատճառով
Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը հայտարարել է Թուրքիայի դեսպանին կանչելու մտադրության մասին, քանի որ վիրավորական է համարում Նոր Զելանդիայում մզկիթներում իրագործված ահաբեկչություններից հետո Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ես, բնականաբար, դա անչափ վիրավորական մեկնաբանություն եմ համարում և այսօր կկանչեմ թուրք դեսպանին՝ հանդիպում անցկացնելու և այս հարցերը քննելու համար»,- հայտարարել է նա ավստրալական ABC հեռուստաալիքին:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայում ավստրալացիները, որոնք հակամուսուլմանական հայացքներ ունեն, կկրկնեն իրենց նախնիների ճակատագիրը, որոնք Գալիպոլիի (Չանաքալեի) ճակատամարտից հետո Թուրքիայի տարածքը լքեցին «դագաղներում»:

Премьер Австралии вызовет посла Турции из-за оскорбительного заявления Эрдогана
Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон заявил о намерении вызвать посла Турции, поскольку находит оскорбительным заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, сделанное после теракта в мечетях Новой Зеландии, передает РИА Новости.
По данным телеканала ABC, ранее турецкий лидер заявил, что австралийцы в Турции, которые придерживаются антимусульманских взглядов, повторят судьбу своих предков, которые после битвы при Галлиполи (Чанаккале) покинули территорию Турции "в гробах".
"Я нахожу это очень оскорбительным комментарием, разумеется, и я вызову турецкого посла сегодня, чтобы провести встречу и обсудить эти вопросы", - заявил Моррисон австралийскому телеканалу ABC.