ՀՀ ՊՆ-ն քննարկում է ժամկետային զինծառայողների ծառայության ժամկետը փոխելու հարցը
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը քննարկում է ժամկետային զինծառայողների համար ծառայության ժամկետը փոխելու հարցը։ Այս մասին, ինչպես փոխանցում է Sputnik-Արմենիան, այսօր կառավարության նիստում այս մասին ասաց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
«Այժմ ՊՆ-ում քննարկվում է մարտական հերթապահությանն ընդգրկված ժամկետային զինծառայողների պարտադիր ծառայության 24-ամսյա ժամկետը կրճատելու, իսկ մարտական հերթապահությանը չընդգրկված զինծառայողների պարտադիր ծառայության ժամկետն ավելացնելու հնարավորության հարցը», – ասաց Տոնոյանը։
Նախարարն այս մասին խոսեց «Բարգավաճ Հայաստանի» պատգամավորների առաջարկած փոփոխությունների քննարկման ժամանակ։
Նրանք առաջարկել են շտկումներ կատարել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում, ըստ որի` առաջնագծում մարտական հերթապահություն պետք է իրականացնեն պայմանագրային, փորձառու զինվորները, և միայն մեկ տարի զինվորական փորձառություն անցնելուց հետո թույլատրել զինվորին տանել մարտական հերթապահության։
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում զինծառայողների պատրաստվածության գործընթացն իրականացվում է ուսումնական փուլերով, որի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով հաստատված մարտական պատրաստության ծրագրով նախատեսված է պարտադիր զինվորական ծառայության առաջին հինգ ամիսների ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողի համապատասխան պատրաստության և զինվորական մասնագիտության ուսուցման, ստորաբաժանման կազմում ներդաշնակման և գործելու ամբողջական ցիկլը, որի արդյունքում զինծառայողը ստանում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն՝ մարտական հերթապահությունում ընդգրկվելու համար», – ասաց Տոնոյանը։
Նա նշեց, ներկայացված նախագծի համաձայն վերը նշված ուսուցման փուլը (մարտական պատրաստության ծրագիրը) ևս յոթ ամսով երկարաձգելը կդառնա ուսուցման ծրագրի չհիմնավորված ընդլայնում (ծրագրի կրկնողություն), ինչը ոչ բարենպաստ ազդեցություն կունենա թե՛ զինվորական ծառայության կազմակերպման նպատակային գործընթացի, թե՛ մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասի մարտական խնդրի կատարման վրա:

Минобороны Армении обсуждает вопрос изменения срока службы для солдат-срочников
Министерство обороны Армении обсуждает вопрос изменения срока службы для солдат-срочников. Как передает Sputnik Армения, об этом на заседании правительства в четверг заявил глава министерства Давид Тоноян.
"Хочу сообщить, что сейчас в министерстве обороны обсуждается вопрос сокращения срока службы для вовлеченных в боевое дежурство солдат-срочников, и, наоборот – продления срока обязательной службы для не вовлеченных в боевое дежурство солдат-срочников", — сказал Тоноян.
Вопрос был затронут в рамках обсуждения поправок, предложенных депутатами от "Процветающей Армении".
Предложенные поправки в закон "О военной службе и статусе военнослужащего" предполагают, что боевое дежурство на передовой должны осуществлять солдаты-срочники с опытом службы не менее года.
"Подготовка военнослужащих в Вооруженных силах осуществляется в рамках учебных этапов. По приказу министра обороны в течение первых пяти месяцев осуществляется подготовка солдат-срочников к боевому дежурству… В результате этого военнослужащий получает необходимую и достаточную подготовку для несения боевых дежурств", — сказал Тоноян.
Он отметил, что необходимости в продлении срока обучения еще на 7 месяцев нет, так как это, на его взгляд, безосновательно затянет процесс подготовки и негативно скажется как на организации военной службы, так осуществлении боевого дежурства.