Տեղի է ունեցել Համազգային թատրոնի նոր շենքի հիմնարկեքի արարողությունը. մինչ այդ վարչապետն անձամբ է հավաքել շրջակայքի աղբը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի նոր շենքի հիմնարկեքի արարողությանը:
Միջոցառումը տեղի է ունեցել նախատեսված ժամից ավելի ուշ, քանի որ վարչապետը, տեսնելով թատրոնի նոր շենքի շրջակայքում կուտակված աղբը, նշել է, որ այդ պայմաններում չի պատրաստվում մասնակցել հիմնարկեքի արարողությանը և սկսել է անձամբ հավաքել աղբը: Նրան են միացել նաև Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, թատրոնի դերասանները, շինարարները:
«Ամեն ինչ պետք է մաքուր լինի, չի կարելի գալ, աղբի մեջ կանգնել և հանդիսավոր միջոցառում անցկացնել: Սոս Սարգսյանի հիշատակն աղբի մեջ չպետք է հարգենք, ձևը կա, բովանդակությունը՝ ոչ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով՝ հեղափոխությունը վարչապետի փոփոխություն չէ, այլ քաղաքացու ինքնազգացողության փոփոխություն և քաղաքացին տեսնելով աղբը՝ չպետք է կողքով անցնի:
Միայն թատրոնի նոր շենքի շրջակայքն աղբից հավաքելուց հետո է վարչապետը մասնակցել հիմնարկեքի արարողությանը: Խորհրդանշական գլանակը շենքի հիմքում դրել են Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և թատրոնի տնօրեն Արման Նավասարյանը:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ ուղևորվել է մարզային համայնքներ՝ մասնակցելու համապետական շաբաթօրյակին:

"Нельзя стоять посреди мусора": премьер Армении с семьей участвует в субботнике (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в церемонии закладки фундамента нового здания Общенационального театра "Амазгаин" имени Соса Саркисяна.
Мероприятие состоялось позже назначенного времени, поскольку премьер-министр, увидев мусор возле нового здания театра, отметил, что не намерен в таких условиях участвовать в церемонии закладки фундамента и начал лично убирать мусор. К нему присоединились мэр Еревана Айк Марутян, актеры театра и строители.
"Все должно быть чисто, нельзя приходить, стоять посреди мусора и проводить торжественное мероприятие. Мы не должны чтить память Соса Саркисяна посреди мусора, форма есть, а содержания - нет", - сказал Никол Пашинян. По его словам, революция - это не смена премьер-министра, а изменения самочувствия гражданина, и когда гражданин видит мусор, он не должен проходить мимо.
Только после того, как мусор вокруг нового здания театра был убран, премьер-министр принял участие в церемонии закладки фундамента. Мэр Еревана Айк Марутян и директор театра Арман Навасардян заложили символическую капсулу в фундамент здания.
Затем премьер-министр Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерьми отправился в областные общины, чтобы принять участие в республиканском субботнике.