Մադուրոն Գուաիդոյին և ԱՄՆ-ին մեղադրել է իր սպանությունը ծրագրելու մեջ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ընդդիմադրի առաջնորդ, իրեն նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար հռչակած Խուան Գուաիդոյին և ԱՄՆ-ին մեղադրել է իր սպանությունը ծրագրելու համար: Այս մասին հաղորդում է France 24-ը:
«Ամերիկյան իմպերիալիզմը ցանկանում է սպանել ինձ: Մենք քիչ առաջ բացահայտել ենք իմ սպանության ծրագիրը, որը ղեկավարել է անձամբ այդ սատանայական խամաճիկի կողմից: Մենք ապացույցներ ունենք, սակայն նրանց չհաջողվեց և չի էլ հաջողվի մեր դեմ ոչինչ անել, քանի որ մեր Աստվածը պաշտպանում է մեզ»,- հայտարարել է նախագահը տեղական հեռուստաալիքներից մեկի եթերում:
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները վարձու մարդասպաններին հովանավորելու նպատակով ցանկացել են օգտագործել Վենեսուելայի սառեցված հաշիվները: Մադուրոն ակնարկել է նաև դավադրությանը հարևան Կոլումբիայի մասնակցության մասին՝ ասելով, որ կոլումբիացի խորհրդարանական պաշտոնյա է ձերբակալվել, որն այժմ «վկայություն է տալիս»:
Մադուրոյի կառավարության անդամները հեռուստատեսությամբ մանրամասներ են ներկայացրել «դավադրության» վերաբերյալ, իսկ երկրի տեղեկատվության նախարար Խորխե Ռոդրիգեսը մեղադրել է Գուաիդոյի աշխատակազմի ղեկավար Ռոբերտո Մարրերոյին ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվելու և ենթադրյալ դավադրության հիմնական կազմակերպիչներից մեկը լինելու համար:
Ավելի վաղ 49-ամյա Մարրերոն երկրում ահաբեկչական հարձակումներ իրականացնելու մեղադրանքով ձերբակալվել էր, որից հետո ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը և լատինամերիկյան մի շարք երկրներ պահանջել էին նրան անհապաղ ազատ արձակումը:

Maduro Accused the USA and Guaido in Planning to Kill Him
President Nicolas Maduro on Saturday accused the United States of using frozen Venezuelan funds to bankroll mercenaries to assassinate him in a "plot" he said was directed by opposition leader Juan Guaido, France24 reported.
"We have dismantled a plan organized personally by the diabolical puppet to kill me," Maduro told thousands of supporters in Caracas, referring to Guaido, who have proclaimed himself as an interim president.
He alleged that Colombia, Venezuela's US-aligned neighbor, was also involved, and said that an unidentified Colombian paramilitary chief had been captured in the country "and is giving testimony."
Maduro's government gave details of the alleged plot on state television, with Information Minister Jorge Rodriguez saying "hitmen" from El Salvador, Guatemala and Honduras had been recruited "using big sums of money" and sent to Colombia ahead of missions into Venezuela to carry out "targeted assassinations" and "sabotage."
Rodriguez accused Guaido's chief of staff, Roberto Marrero, of receiving money from the United States and being a key organizer of the alleged operation.
Marrero, a 49-year-old lawyer, was arrested on Thursday in his Caracas home, triggering an outcry and demands he be immediately released by the US, the European Union and major Latin American countries that recognize Guaido as Venezuela's interim president.