Վարչապետին է ներկայացվել Ենոքավանի զարգացման ռազմավարությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 24-ին այցելել է Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնք: Վարչապետին ուղեկցել են փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը և Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը:
Այցի շրջանակում վարչապետին է ներկայացվել «Ենոքավանի զարգացման ռազմավարություն 2025» նախագիծը, որի առանցքային ուղղությունը համայնքում զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացումն է:
Ռազմավարությամբ ակնկալվում է Ենոքավանը դարձնել արկածային տուրիզմի կենտրոն և տարեկան զբոսաշրջային այցելությունների թիվը ներկայիս 50 հազարի փոխարեն հասցնել 250 հազարի: Նախատեսվում է մինչ 2025 թվականը ներագրավել մի քանի տասնյակ միլիոն դոլարի ներդրումներ` ընդլայնելով զբոսաշրջային հանգրվանների թիվը, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր:
Նշվել է, որ 2018 թվականի ընթացքում Ենոքավանում զբոսաշրջային ոլորտի շրջանառությունը կազմել է 1,5 միլիոն դոլար. 2025–ին ակնկալվում է այդ թիվը հասցնել գրեթե 13 մլն դոլարի:
Տեղեկացվել է նաև, որ արդեն իսկ քայլեր են իրականացվում Ենոքավանի հողօգտագործման գլխավոր հատակագիծը մշակելու ուղղությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել և կարևորել է ռազմավարության իրականացումը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում օժանդակություն ցուցաբերել ռազմավարությամբ նախատեսվող ծրագրերի և ներդրումային նախագծերի իրականացման հետագա քայլերին:

Никол Пашинян посетил общину Енокаван Тавушской области
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 24 марта посетил общину Енокаван Тавушской области. Премьер-министра сопровождали вице-премьер Тигран Авинян, руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян и губернатор Тавушской области Айк Чобанян.
В рамках визита премьер-министру был представлен проект "Стратегии развития Енокавана 2025", основным направлением которого является развитие в общине сферы туризма и инфраструктур.
Согласно стратегии, Енокаван станет центром приключенческого туризма, и количество ежегодных туристических посещений возрастет до 250 тыс вместо нынешних 50 тыс. Планируется до 2025 года инвестировать несколько десятков миллионов долларов для развития туристической инфраструктуры и создания новых рабочих мест.
Было отмечено, что общий оборот в туристической сфере в Енокаване в 2018 году составил 1,5 млн долларов. Планируется до 2025 года увеличить этот показатель до 13 млн долларов.
Было также сообщено, что уже предпринимаются шаги по разработке генерального плана землепользования в Енокаване.
Премьер-министр Пашинян приветствовал и подчеркнул важность реализации стратегии и отметил, что правительство в рамках своего инструментария готово оказать помощь в реализации предусмотренных стратегией проектов и инвестиционных программ.