Էրդողանն առաջարկում է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն TGRT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում պատասխանելով լրագրողի հարցին հայտնել է, որ երկրի իշխանությունները կարող են փոխել Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը, որպեսզի այնտեղ կարողանան այցելել անվճար, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը թանգարանից կարող է փոխվել մզկիթի մարտի 31-ի տեղական մարմինների ընտրություններից հետո։ Բոլոր դավանանքների զբոսաշրջիկներն այժմ կարող են անվճար մտնել Երկնագույն մզկիթ, որը գտնվում է հարևանությամբ։ Սուրբ Սոֆիայի պարագայում կարելի է նույնն անել»,- պատասխանել է Էրդողանը։
Ներկայում թանգարանի մուտքը 60 թուրքական լիրա (10 դոլար) արժե։ Էրդողանն ավելի վաղ ասել էր, որ կողմնակից չէ Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու գաղափարին, քանի որ դա կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։
Սուրբ Սոֆիայի տաճարը բյուզանդական ճարտարապետության ամենանշանավոր հուշարձանն է։ Այն կառուցվել է 532-537 թթ. Հուստինիանոս կայսր կարգադրությամբ:

Эрдоган предложил сменить статус собора Святой Софии на мечеть для бесплатного входа
Президент Турции Тайип Эрдоган в воскресенье рассказал, что власти страны могут изменить статус собора Святой Софии, чтобы его смогли посещать бесплатно.
"Статус Святой Софии может быть изменен с музея на мечеть после [муниципальных] выборов [31 марта]. Туристы всех вероисповеданий сейчас могут бесплатно заходить в Голубую мечеть, которая расположена по соседству. Со Святой Софией можно сделать аналогично", - ответил он на вопрос журналиста о том, смогут ли граждане Турции бесплатно посещать собор Святой Софии, в интервью телеканалу TGRT, передает ТАСС
В настоящее время вход в музей обходится в 60 турецких лир ($10). Эрдоган 18 марта заявлял, что он не поддерживает идею превращения собора Святой Софии в Стамбуле в мечеть, поскольку это может привести к серьезным последствиям.
Собор Святой Софии - наиболее выдающийся памятник византийского зодчества. Он возводился в 532 - 537 годах по указанию императора Юстиниана.