Brexit-ի նկատմամբ վերահսկողությունն անցել է բրիտանական խորհրդարանին
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատը վարչապետ Թերեզա Մեյից մեկ օրով վերցրել է Brexit-ի գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունը, գրում է Bloomberg-ը:
Բրիտանական խորհրդարանը մարտի 27-ի ընթացքում պետք է դիտարկի թե ինչպես պետք է երկիրը դուրս գա ԵՄ կազմից: Նախատեսվում է այդ հարցով քվեարկությունների շարք:
Հիշեցնենք, Բրիտանիայի ավելի քան 5.5 մլն բնակիչ խնդրագիր էր ստորագրել երկրի` ԵՄ կազմից դուրս գալու դեմ: Բրիտանական օրենսդրության համաձայն` խնդրագիրը քննարկվում է խորհրդարանում, եթե այն ստորագրել է ավելի քան 100 հազար հոգի:
Ավելի վաղ Թերեզա Մեյը խոստացել է հրաժարական տալ, եթե Համայնքների պալատը հավանություն տա ԵՄ կազմից Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ Բրյուսելի հետ իր կնքած համաձայնագրին:

Парламент Британии захватил контроль над Brexit
Палата общин парламента Великобритании захватила на сутки контроль над процессом Brexit у премьер-министра Терезы Мэй, сообщает Корреспондент со ссылкой на Bloomberg.
Указано, что теперь парламент в течение 27 марта будет рассматривать варианты того, как Великобритания будет выходить из Европейского Союза. По этому вопросу состоится серия голосований по вариантам действий. В частности, парламент будет голосовать по вопросу соглашения с ЕС.
Напомним, более 5,5 млн жителей Великобритании подписали петицию против выхода страны из состава Евросоюза. Согласно британскому законодательству, петицию должен рассмотреть парламент страны, если она набирает более 100 тысяч подписей.
Ранее премьер-министр Тереза ​​Мэй пообещала уйти в отставку в случае одобрения Палатой общин заключенного ею с Брюсселем соглашения об условиях выхода Британии из ЕС.