Փաշինյան-Ալիև հանդիպում․ արդյունքներն ու բանակցությունների զարգացման հեռանկարը
Դրական գնահատականներ, շոշափելի արդյունքների բացակայություն։ Թերևս համառոտ այդպես կարելի է բնութագրել Վիեննայում մարտի 29-ին տեղի ունեցած Նիկոլ Փաշինյան-Իլհամ Ալիև հանդիպումը։
Հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետը դրական է գնահատել հանդիպումը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ բանակցային գործընթացում ճեղքում չի արձանագրվել։ «Սկսվել է մի գործընթաց, որը հնարավորություն է տալիս խոսել մեր օրակարգերի, պատկերացումների, խնդիրների մասին»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Իր հերթին, հանդիպումը դրական է գնահատել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ «Հանդիպումը կարևոր է նրանով, որ նոր սկիզբ է դրվել բովանդակության շուրջ բանակցային գործընթացին»,- ՏԱՍՍ գործակալության հետ զրույցում նշել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևն իր խոսքում մի քանի անգամ կարևորել է այն հանգամանքը, որը բանակցային ձևաչափն անփոփոխ է մնում։ Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է, որ Արցախի լիարժեք ներգրավումը բանակցային գործընթացին այսօր անհրաժեշտություն է, իսկ հանդիպման նախօրեին հայտարարել էր, որ ներառելու է այդ հարցը հանդիպման օրակարգում։ Հանդիպմանն ընդառաջ՝ մարտի 9-ին, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության տարածած հայտարարությունը, ինչպես նաև ներկայիս հայտարարության մեջ Արցախի ներգրավման հարցը չհիշատակելը, ցույց են տալիս, որ առնվազն այս փուլում Հայաստանի իշխանություններն այս հարցում հաջողություն չեն արձանագրել։ Ավելին, Հայաստանի այդ պահանջը, իսկ ավելի ճիշտ հենց այս պահին Արցախը ներգրավելու հրատապությունը, միջնորդների և միջազգային հանրության համար ընկալելի չէ։ Միջնորդները բազմիցս հայտարարել են, որ սկզբունքների համաձայնեցումից հետո է Արցախը ներգրավվելու բանակցություններին՝ Խաղաղության համաձայնագրի բանակցման ընթացքում։ Ուստի, հայկական կողմերն իրենց նպատակին հասնելու համար բավական մեծ անելիք ունեն, որպեսզի ընկալելի դարձնեն, թե ինչու է անհրաժեշտ Արցախն անհապաղ լիարժեք ներգրավել բանակցային գործընթացում։ Եվ լեգիտիմության թեզը, կարծես, դրա համար բավարար չէ։ Այս համատեքստում չպարզաբանված է մնում ևս մեկ հարց․ այսօր ո՞ւմ անունից է բանակցում Հայաստանի վարչապետը։
Հանդիպումից առաջ Հայաստանի իշխանությունների կողմից բարձրաձայնված մյուս հարցը, որը պետք է օրակարգային դառնար Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում, կարգավորման սկզբունքների և տարրերի պարզաբանման անհրաժեշտությունն է։ Դատելով մարտի 29-ի հանդիպման արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և միջնորդների համատեղ հայտարարությունից՝ այս հարցը եղել է օրակարգում. «առաջնորդները կարծիքներ են փոխանակել կարգավորման գործընթացի կարևորագույն հարցերի և բովանդակային գաղափարների շուրջ»։ Սակայն հանդիպումից հետո Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի համար գերակայություն է մնում այսպես կոչված «Ադրբեջանի տարածքների դեօկուպացիան», տպավորություն է ստեղծում, որ պարզաբանումներն իրական արդյունք չեն տվել։ Եթե պարզաբանումն ավարտվել է, և սա է արդյունքը, ապա դա մտահոգության տեղիք է տալիս, իսկ եթե պարզաբանումներն ավարտված չեն, ապա առնվազն պետք է պայմանավորվածություն ձեռք բերվեր չանել մեկնաբանություններ մինչև գործընթացի ավարտը։
Դրա հետ մեկտեղ, ընդգծվում է, որ անհրաժեշտ է կառուցողական միջավայր ապահովել բանակցային գործընթացում հետագա հստակ և շոշափելի քայլերի համար։ Ուստի, միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու, մոտեցումները պարզաբանելու այս գործընթացը չի կարող երկար տևել, և անհրաժեշտ են լինելու հստակ քայլեր։ Իսկ այս փուլում, առնվազն՝ առկա միջավայրում, դժվար է պատկերացնել, թե դրանք ինչ բնույթ կարող են կրել։
Մյուս ուշադրության արժանի հարցը վստահության միջոցառումների ձեռնարկումն է։ Համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ հղվելով Դուշանբեի պայմանավորվածություններին` երկու առաջնորդները վերահաստատել են հրադադարի ամրապնդման և ուղիղ հաղորդակցության մեխանիզմների բարելավման անհրաժեշտությունը։ Որևէ հղում չի կատարվում Ապրիլյան պատերազմից հետո ձեռք բերված և այդպես էլ կյանքի չկոչված Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածություններին։ Ադրբեջանը հետևողականորեն փորձում էր խուսափել դրանցից, քանի որ այդ պայմանավորվածությունները ենթադրում էին միջազգայնորեն վերահսկելի և թափանցիկ մեխանիզմի ներդրում, որը հնարավորություն կտար արձանագրել հրադադարի խախտման դեպքերն ու ֆիքսել մեղավոր կողմին։ Պաշտոնական Բաքուն շտապեց օգտագործել Դունշաբեի բանավոր և երկկողմ ձևաչափով՝ առանց միջազգային հանրության ներգրավման, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ նախորդներից ձերբազատվելու համար։ Ինչ-որ պահի դրանցից ուշադրության շեղումը բերեց այդ պայմանավորվածությունների անտեսման, և հարց է՝ հնարավո՞ր է արդյոք հետ վերադարձնել դրանք օրակարգ, թե՞ կարելի է համարել, որ Ադրբեջանն այս հարցում հաջողեց։
Եվ ևս մեկ դիտարկում․ եթե վերջին օրերին Նիկոլ Փաշինյանն իր ասուլիսի ժամանակ չէր բացառել գերիներին փոխանակելու հնարավորությունը՝ առաջին հերթին, հաշվի առնելով Կարեն Ղազարյանին վերադարձնելու անհրաժեշտությունը, հանդիպումից հետո նա հայտարարեց, որ եթե չի հաջողվում փոխանակել, ապա անհրաժեշտ է առնվազն հնարավորություն ընձեռել նրանց ընտանքի անդամներին՝ այցելելու իրենց գերեվարված հարազատներին։ Ուստի, կարելի է ենթադրել, որ այս փուլում փոխանակման սցենարը քիչ հավանական է։ Դրա փոխարեն հայտարարության մեջ նշվում է «հումանիտար ոլորտում միջոցների ձեռնարկման» անհրաժեշտությունը։
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ այս շփումներն ու կառուցողական երկխոսությունը կարևոր և անհրաժեշտ են տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու տեսանկյունից։ Սակայն, բանակցությունները երկար չեն կարող կառուցվել ծանոթացումների և դիրքորոշումների պարզաբանումների շուրջ, աստիճանաբար ավելի արդիական է դառնալու բովանդակային հարցերի համաձայնեցումը ու հստակ քայլերի ձեռնարկումը։ Այդ փուլում հայկական կողմերից պահանջվելու է շատ մեծ ճկունություն, զգուշավորություն և հաշվարկված քաղաքականություն՝ Հայաստանի և Արցախի շահերն առաջ մղելու համար։ Պակաս կարևոր չի լինելու նաև այնպիսի փաստարկների կիրառումը, որոնք ընկալելի և ընդունելի կլինեն, առաջին հերթին, միջնորդների և միջազգային հանրության համար, ինչը կապահովի նրանց աջակցությունը և կամրապնդի մեր դիրքերը։

Пашинян-Алиев: переговоры не могут долго носить ознакомительный характер
Положительные оценки и отсутствие ощутимых результатов - так можно вкратце охарактеризовать состоявшуюся 29-ого марта в Вене встречу Никола Пашиняна и Ильхама Алиева.
На встрече с армянской диаспорой премьер-министр Армении положительно оценил встречу, одновременно подчеркнув, что прорыва в переговорном процессе достигнуто не было. "Стартовал процесс, который дает возможность говорить о нашей повестке, представлениях и проблемах", - подчеркнул Никол Пашинян.
В свою очередь, президент Азербайджана Ильхам Алиев также положительно оценил встречу. "Переговоры мы оцениваем положительно, они прошли в конструктивной обстановке. Встреча важна тем, что дан новый старт переговорному процессу по сути вопроса", - в беседе с ТАСС заявил президент Азербайджана.
Он подчеркнул также, что формат переговоров остается неизменным. Напомним, что премьер-министр Пашинян многократно заявлял, что полноценное возвращение Карабаха в переговорный процесс сегодня является необходимостью, а накануне встречи он заявил, что включит этот вопрос в повестку встречи. Заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанное в преддверии встречи, 9-ого марта, а также отсутствие какого-либо упоминания вопроса включения Карабаха в переговоры в заявлении по итогам встречи Пашинян-Алиев показывают, что как минимум на данном этапе властям Армении не удалось достичь успеха. Более того, такое требование Армении, а точнее, актуализация возвращения Карабаха в переговорный процесс именно сейчас, не совсем понятны для посредников и международного сообщества. Посредники многократно заявляли, что после согласования принципов урегулирования Карабах сядет за стол переговоров - в процессе согласования Мирного соглашения. Следовательно, для достижения поставленной цели армянским сторонам предстоит проделать большую работу, чтобы объяснить, почему необходимо именно сейчас вернуть Карабах за стол переговоров. И тезис о легитимности, кажется, звучит недостаточно убедительно. В этом контексте остается непонятным еще один вопрос – от чьего имени в Вене Пашинян вел переговоры?
Второй вопрос, который армянская сторона собиралась включить в повестку встречи  - необходимость разъяснения трактовки принципов урегулирования конфликта. Судя по итоговому заявлению от 29-ого марта, этот вопрос обсуждался: "лидеры провели обмен мнениями относительно важнейших вопросов  и содержательных идей по процессу урегулирования". Но заявление Ильхама Алиева после встречи о приоритетности так называемой "деоккупации международно признанных территорий Азербайджана" создает впечатление, что разъяснения не дали существенных результатов. Если стороны разъяснили свои подходы и таков итог, то это - повод для беспокойства; если же процесс разъяснения не завершен, то как минимум должна была быть договоренность об отказе от комментариев до конца процесса.
Вместе с тем, в совместном заявлении подчеркивается, что необходимо обеспечить конструктивную атмосферу для реализации конкретных и ощутимых шагов в переговорном процессе. Значит, этот процесс ознакомления с позициями сторон  не может долго продолжаться и необходимо будет перейти к конкретным действиям. А на данном этапе трудно представить, о каких шагах может идти речь.
Другой вопрос, достойный внимания – меры доверия. В совместном заявлении отмечается, что, ссылаясь на договоренности, достигнутые в Душанбе, оба лидера подтвердили необходимость укрепления режима прекращения огня и налаживания механизмов установления прямой коммуникации. Нет ни одного упоминания достигнутых после апрельской войны 2016 года и так и нереализованных договоренностей в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Азербайджан всегда пытался избежать  выполнения этих договоренностей, так как они подразумевали установление контролируемого и прозрачного механизма, который дал бы возможность фиксировать все случаи нарушения режима прекращения огня и сторону, инициирующую нарушение. Официальный Баку поспешил воспользоваться устными и двухсторонними договоренностями, достигнутыми в Душанбе, чтобы избавиться от предыдущих. Власти Армении в какой-то момент отвлеклись от этих договоренностей, что привело к их игнорированию. Остается под вопросом, удастся ли вернуть их в повестку, или уже можно считать, что Азербайджан добился своего?
И еще одно замечание: если на пресс-конференции Никол Пашинян не исключал возможности обмена пленными, учитывая необходимость возвращения Карена Казаряна, то сейчас он говорит о том, что можно хотя бы предоставить возможность членам их семьи посещать своих родных. Можно предположить, что на данном этапе сценарий обмена пленными маловероятен. Вместо этого в заявлении отмечается необходимость "предпринять шаги в гуманитарной сфере".
Подводя итоги, можем отметить, что контакты двух лидеров и конструктивный диалог важен и необходим с точки зрения сохранения в мира в регионе. Однако переговоры не могут долго носить ознакомительный характер и касаться разъяснения позиций; более актуальной станет согласование содержательных вопросов и конкретных шагов. На этом этапе от армянских сторон потребуется большая гибкость, осторожность и прагматичная политика, чтобы удачно продвигать интересы Армении и Арцаха. Не менее важным является вопрос использования таких аргументов, которые будут понятны и приемлемы, в первую очередь, для посредников и международной общественности, что обеспечит их поддержку и укрепит наши позиции.