Նորից կրկնում եմ, Հայաստանի հետ ուժի դիրքերից խոսելն անթույլատրելի է. Դավիթ Տոնոյան
«Զենքի առևտրի շուկան բաց է բոլորի համար։ Զենքի, սպառազինության ձեռքբերման որոշումները կայացվում են գնի, որակի և հնարավորության հիմքով, եթե չկան սահմանափակումներ մատակարարումների համար տվյալ երկրից։ Ես դեռևս չեմ լսել, որ Միացյալ Նահանգների կողմից լինեն  զենքի ուղիղ մատակարարումներ օրինակ Հայաստան կամ Ադրբեջան։ Եղել է երկակի նշանակության արտադրանքի մատակարարումներ։ Այդ հայտարարությունից հետո ոչ մի բան առաջ չի գնացել»,- այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ին ասել է ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով Ջոն Բոլթոնի՝ Հայաստանին ամերիկյան զենք վաճառելու  հայտարարությանը։
Դավիթ Տոնոյանը նշում է, որ Հայաստանում ռուսական զորքերի առկայությունը չի խանգարում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությանը, քանի որ ռազմական ոլորտում ցանկացած համագործակցություն ՀՀ-ն իրականացնում է՝ ելնելով ազգային շահերից, անվտանգությունից, փոխանցում է panorama.am-ը:
Սիրիա խաղաղապահ խումբ ուղարկելու հետ կապված, պաշտպանության նախարարը նշում է, որ եղել  է Ռուսաստանի կոչը, առկա էր նաև հայ համայնքի ու Սիրիայի ժողովրդի կոչը։
«Պայմանները հասունացան, ստեղծվեց հնարավորություն, քանի որ ՀՀ-ն ինքնուրույն տեղակայվելու հնարավորություն չուներ։ Մեզ այդ հարցում աջակցում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, մասնավորապես պաշտպանության նախարարությունը։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ այդ հնարավորությունն ունենք, քանի որ այլ երկիր, այլ վայրերում, որտեղ գտնվում են հայկական համայնքները, և մեզ այդպիսի աջակցության կամ ձեռք մեկնելու առաջարկ չի արել։ Դուք շատ լավ գիտեք այն երկրները, որոնք հիմա ներկա են Սիրիայում, որտեղ շարունակում է արարել հայկական համայնքը։ Ցավոք, այն վայրերում, որտեղ այլ ուժեր են տեղակայված, հայկական համայնքը կամ բացակայում է, կամ լքել է այդ վայրերը։ Չօգտագործել այդ առիթը և հնարավորությունը մենք չէինք կարող և ես շատ շնորհակալ եմ ռուսական կողմին, որ աջակցության ձեռք մեկնեց»,-ասում է Դավիթ Տոնոյանը։
Պատասխանելով Նյու Յորքում «Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» հայտարարությանը, որը մեծ աղմուկ բարձարցրեց հատկապես Ադրբեջանում, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ անթույլատրելի է Հայաստանի Հանրապետության, հայկական բանակի, Արցախի հետ խոսել ուժի դիրքերից և հայ ժողովրդին վախեցնել հնարավոր պատերազմով։
«Ես ինչ-որ ասել եմ, ասել եմ որպես պաշտպանության նախարար։ Նորից կրկնում եմ, Հայաստանի, հայ ժողովրդի հետ ուժի դիրքերից խոսել, առնվազն զինված ուժերի և պաշտպանության նախարարի հետ, անթույլատրելի է։ Պետք է հասարակությունն էլ դա ընդունի»,-ասում է Դավիթ Տոնոյանը։
Ադրբեջանի կողմից նախարարի հայտարարությունը՝ որպես ռազմատենչ հայտարարություն և կոմպրոմիսների չգնալու ընկալման հետ կապված, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ չի կարող ասել, թե ինչու այդպես ընկալվեց՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության պատասխանն ավելի ռազմատենչ էր։

"Вновь повторяю, говорить с Арменией с позиции силы - неприемлемо": глава минобороны РА
"Рынок торговли оружием открыт для всех. Решения о приобретении оружия, вооружения, принимаются на основании соответствующей цены, качества и возможности, если нет ограничений на поставки со стороны данной страны. Я пока еще не слышал, чтобы США осуществляло прямые поставки вооружения, к примеру, в Армению или Азербайджан. Осуществлялись поставки производства двойного назначения. И после этого заявления Болтона ничего не продвинулось вперед", – заявил министр обороны Армении Давид Тоноян в интервью "Голосу Америке", комментируя заявление Джона Болтона о возможности продажи американского вооружения Армении, передает Panorama.am.
Давид Тоноян отметил, что присутствие российских войск в Армении не мешает сотрудничеству с США, поскольку любое сотрудничество в военной сфере РА осуществляет, исходя из национальных интересов, безопасности.
Обратившись к отправке в Сирию подразделения Вооруженных сил Армении, министр обороны отметил, что решение принято в ответ на призыв России, а также армянской общины и народа Сирии.
"Созрели условия, предоставлена возможность, поскольку у РА нет самостоятельной возможности для дислокации. В этом вопросе нам помогает Российская Федерация, в частности, министерство обороны. Мы очень рады, что имеем подобную возможность, поскольку другие страны, в других местах, где проживают армянские общины, не делали нам подобных предложений по оказанию поддержки", – отметил Д. Тоноян.
Обратившись к сделанному в Нью-Йорке заявлению о формате "новая война – новые территории", которое вызвало широкий общественный резонанс особенно в Азербайджане, Д. Тоноян отметил, что неприемлемо говорить с Арменией, армянской армией, Арцахом с позиции силы и угрожать армянскому народу войной.
"Все, что я говорил, говорил в качестве министра обороны. Вновь повторяю, говорить с Арменией, армянским народом, вооруженными силами и министром обороны с позиции силы как минимум неприемлемо. Общество также должно принять это", – отметил Д. Тоноян.
Касательно того, что Азербайджан воспринял заявление министра обороны РА как воинственное, Д. Тоноян отметил, что не может сказать, почему данное заявление было воспринято таким образом, добавив, что ответное заявление министерства иностранных дел Азербайджана было более воинственным.