Նորից կրկնում եմ, Հայաստանի հետ ուժի դիրքերից խոսելն անթույլատրելի է. Դավիթ Տոնոյան
«Զենքի առևտրի շուկան բաց է բոլորի համար։ Զենքի, սպառազինության ձեռքբերման որոշումները կայացվում են գնի, որակի և հնարավորության հիմքով, եթե չկան սահմանափակումներ մատակարարումների համար տվյալ երկրից։ Ես դեռևս չեմ լսել, որ Միացյալ Նահանգների կողմից լինեն  զենքի ուղիղ մատակարարումներ օրինակ Հայաստան կամ Ադրբեջան։ Եղել է երկակի նշանակության արտադրանքի մատակարարումներ։ Այդ հայտարարությունից հետո ոչ մի բան առաջ չի գնացել»,- այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ին ասել է ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով Ջոն Բոլթոնի՝ Հայաստանին ամերիկյան զենք վաճառելու  հայտարարությանը։
Դավիթ Տոնոյանը նշում է, որ Հայաստանում ռուսական զորքերի առկայությունը չի խանգարում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությանը, քանի որ ռազմական ոլորտում ցանկացած համագործակցություն ՀՀ-ն իրականացնում է՝ ելնելով ազգային շահերից, անվտանգությունից, փոխանցում է panorama.am-ը:
Սիրիա խաղաղապահ խումբ ուղարկելու հետ կապված, պաշտպանության նախարարը նշում է, որ եղել  է Ռուսաստանի կոչը, առկա էր նաև հայ համայնքի ու Սիրիայի ժողովրդի կոչը։
«Պայմանները հասունացան, ստեղծվեց հնարավորություն, քանի որ ՀՀ-ն ինքնուրույն տեղակայվելու հնարավորություն չուներ։ Մեզ այդ հարցում աջակցում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, մասնավորապես պաշտպանության նախարարությունը։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ այդ հնարավորությունն ունենք, քանի որ այլ երկիր, այլ վայրերում, որտեղ գտնվում են հայկական համայնքները, և մեզ այդպիսի աջակցության կամ ձեռք մեկնելու առաջարկ չի արել։ Դուք շատ լավ գիտեք այն երկրները, որոնք հիմա ներկա են Սիրիայում, որտեղ շարունակում է արարել հայկական համայնքը։ Ցավոք, այն վայրերում, որտեղ այլ ուժեր են տեղակայված, հայկական համայնքը կամ բացակայում է, կամ լքել է այդ վայրերը։ Չօգտագործել այդ առիթը և հնարավորությունը մենք չէինք կարող և ես շատ շնորհակալ եմ ռուսական կողմին, որ աջակցության ձեռք մեկնեց»,-ասում է Դավիթ Տոնոյանը։
Պատասխանելով Նյու Յորքում «Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» հայտարարությանը, որը մեծ աղմուկ բարձարցրեց հատկապես Ադրբեջանում, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ անթույլատրելի է Հայաստանի Հանրապետության, հայկական բանակի, Արցախի հետ խոսել ուժի դիրքերից և հայ ժողովրդին վախեցնել հնարավոր պատերազմով։
«Ես ինչ-որ ասել եմ, ասել եմ որպես պաշտպանության նախարար։ Նորից կրկնում եմ, Հայաստանի, հայ ժողովրդի հետ ուժի դիրքերից խոսել, առնվազն զինված ուժերի և պաշտպանության նախարարի հետ, անթույլատրելի է։ Պետք է հասարակությունն էլ դա ընդունի»,-ասում է Դավիթ Տոնոյանը։
Ադրբեջանի կողմից նախարարի հայտարարությունը՝ որպես ռազմատենչ հայտարարություն և կոմպրոմիսների չգնալու ընկալման հետ կապված, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ չի կարող ասել, թե ինչու այդպես ընկալվեց՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության պատասխանն ավելի ռազմատենչ էր։

Talking to Armenia from Power Position is Unacceptable: Davit Tonoyan
“The arms market is open to all. Arms, arms procurement decisions are made on price, quality and availability basis, unless there are limitations on supplies from the given country. I have not heard of the US directly supplying arms to Armenia or Azerbaijan. There were dual-use products supplies. Nothing has moved forward since that statement,” Armenia’s defense minister Davit Tonoyan has told Voice of America responding John Bolton’s statement on selling American weapons to Armenia.”
Davit Tonoyan notes that the presence of Russian troops in Armenia does not hamper cooperation with the United States, as any cooperation in the military sphere is carried out by Armenia based on national interests, security.
With regard to sending a peacekeeping group to Syria, the minister of defense notes that there has been a call from Russia, the call of the Armenian community and the Syrian people.
“The conditions laid grounds and an opportunity was created, because Armenia did not have the opportunity of self-deployment. We are supported by the Russian Federation, in particular the Ministry of Defense. We are happy for that opportunity, because another country with Armenian communities has not made such an offer of a helping hand to us. ։ You know very well the countries that have presence in Syria, where the Armenian community continues to create. Unfortunately, places with other forces located, the Armenian community is either missing or has left those. We could not but take advantage of the opportunity. I am thankful to the Russian side for the support,” Tonoyan says.
Responding to the statement “New war for new territories” made in New York that caused a lot of unrest particularly in Azerbaijan, Tonoyan said that it is unacceptable to talk to the Republic of Armenia, Armenian armed forces, Artsakh army from power positions and threaten the Armenian people with a possible war.
“I said what I said as a defense minister. I reiterate, to talk to Armenia and the Armenian people, at least with the minister of defense from power positions is impermissible. Society should also accept that,” Tonoyan says.
Regarding Azerbaijan’s perception of the minister’s statement labelled as bellicose of no compromise, Davit Tonoyan said he could not explain that perception and added that the response of the Azerbaijani foreign ministry was more bellicose.