Ասորիների Նոր տարին խորհրդանշում է բնության զարթոնքն ու պտղաբերությունը. հարցազրույց Արսեն Միխայլովի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ
Հայաստանաբնակ ասորիներն այսօր` ապրիլի 1-ին, տոնում են Նոր տարին՝ 6769-րդ տարվա սկիզբը (ասորական ժամանակագրությունը սկսվում է մ.թ.ա 4750 թվականից):
Տոնի հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Հայաստանի ասորիների «Աթուր» միության նախագահ, 7-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արսեն Միխայլովի հետ:
-Պարո´ն Միխայլով, կպատմե՞ք մի փոքր Հաբ-Նիսանի մասին: Ինչու՞ հենց ապրիլի 1-ին: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում տոնը:
- Այսօր տոնը մենք նշում ենք արդեն 6769-րդ տարին: Քանի որ թվի հետ կապված հաճախ հարցեր են առաջանում, ասեմ, որ առաջին ասորական թագավորը կավե ցուցանակների վրա որպես օրենք գրել և հայտարարել է, որ ասորիները պետք է Նոր տարի նշեն: Ըստ օրենքի հոդվածների` Հաբ-Նիսանին պետք է նշել «ադառից» հետո, որը մեր լեզվից թարգմանաբար նշանակում է մարտ ամսից հետո: Հոդվածներում հատուկ նշված էր, թե ինչպես պետք է նշել տոնը: Ընդգծված է, որ 12 օրվա ընթացքում պետք է նշել Նոր տարին: Ավանդույթի համաձայն` ասորիների թագավորը Նոր տարվա 12 օրն իր պարտականությունները հանձնում է հասարակ մարդու, որը մեր լեզվով կոչվում է «չուռտանա», այսինքն «կեղծ թագավոր»։ Ամեն օրն անցկացնում ենք աստծո անվան տակ. յուրաքանչյուր օր ամեն մի աստծո և աստվածուհու անվան տակ նշում ենք մեր Նոր տարին։ Իսկ 12-րդ օրը թագավորը հետ է վերցնում իր պարտականությունները:
Թագավորն իր հրամանում գրում է, որ 350 տարին մեկ ով, որ դառնա թագավոր, պետք է թարմացնի այդ ցուցանակը: Նշեմ, որ առաջին, երրորդ, ութերորդ ցուցանակները գտել են և այդ թիվը կարողացել են հաշվել:
Ասորիների Նոր տարին՝ Հաբ-Նիսանի տոնը, խորհրդանշում է բնության զարթոնքն ու պտղաբերությունը։ Մենք մեծ շուքով ենք նշում մեր Նոր տարին:
- Հայաստանի մեր համայնքին մաղթում եմ հաջողություն: Թող մեր երկրում լինի խաղաղություն, որպեսզի մեր համայնքն էլ խաղաղ պայմաններում ապրի և արարի: Ուզում եմ, որ մեր համայնքը չմոռանա մեր տոները, մեր մշակույթը, պատմությունը:
Ես նաև շնորհավորում եմ մեր տարածաշրջանի բոլոր ասորիներին, առավել ևս պատմական Ասորեստանի տարածքում բնակվող ասորական համայնքների ներկայացուցիչներին: Թող խաղաղություն լինի իրենց երկրներում:
Իմ ու համայնքի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասորական համայնքին տանի կապակցությումբ շնորհավորելու համար:
Ի դեպ, նշեմ, որ աշխարհի տարբեր ծայրերի ասորական համայնքներից հյուրեր ունենք Հայաստանում: Նրանց հետ միասին գնացել ենք մեր հուշարձանի մոտ (ասորական համայնքը Երևանում ասորիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան ունի) և հարգանքի տուրք ենք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:

Assyrian New Year Stands For Nature Revival And Fertility: Interview With Arsen Mikhailov (EXCLUSIVE)
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ
Armenian Assyrian community celebrates their new year on April 1, marking the beginning of the year of 6769 (Assyrian chronology dates back to 4750 B.C).
”Armedia” IAA talked to  է Chairman of 'Atur' Assyrian Union Arsen Mikhailov, 7th convention NA MP from My Step faction.
-Mr Mikhailov, please tell us about Resha'D Nisan. Why specifically April 1. What does it stand for?
- Today we are celebrating the year of 6769.  Since questions frequently come up about the year, I must say that the first Assyrian king wrote it on clay signboards as a law and declared that Assyrians should celebrate the New Year. According to the articles of the law Resha'D Nisan is celebrated after “Adar”, which is translated as March. The articles elaborated how the fest should be celebrated. It is highlighted that New Year should be celebrated within 12 days. According to tradition the Assyrian king hands his duties over to an ordinary person, called “choortana” (fake king) on the 12th day of the New Year. We spend each day under the name of a god or goddess and celebrate our New Year. On the 12th day the king gets his duties back.
The king writes in his commandment that each 350 year the king must update the signpost. It should be noted that the first, third and eighth signposts have been found and the year has been counted.
The Assyrian new year stands for nature revival and fertility. We lavishly celebrate our new year.
-What is your wish to your community?
- I wish success to our community in Armenia. May peace hover in our country so that our community lives and creates in peace. I want our community not to forget our fests, our culture and history.
I congratulate all the Assyrians in our region, particularly the representatives of the Assyrian community inhabiting in historical Assyria. May peace dominate in their countries. :
On behalf of my community I thank RA prime-minister Nikol Pashinyan for congratulating the community on the fest.
By the way, we have guests in Armenia from Assyrian communities in different parts of the world. Together we visited our monument (the Assyrian community has a monument in Yerevan to the victims of the Assyrian genocide) and paid tribute to the memory of the innocent victims of the Genocide.