Զելենսկին կկազմի՞ կոալիցիա. հարցազրույց Ուկրաինայի անկախ լրատվամիջոցների միության նախագահի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ուկրաինայի անկախ լրատվամիջոցների միության նախագահ Սերգեյ Շտուրխեցկի
- Պարո´ն Շտուրխեցկի, ինչպե՞ս եք գնահատում Ուկրաինայի ընտրությունների արդյունքները: Որքանո՞վ էին դրանք կանխատեսելի:
- Ես չեմ թաքցնի, անցյալ գիշեր շատերն իսկապես ցնցված էին Ուկրաինայում անցկացված արտահերթ ընտրությունների արդյունքներից, որոնք արդեն հաստատվում են ընտրատեղամասերում էլեկտրոնային հաշվարկի միջոցով` թեև դեռևս տարեսկզբից սոցիոլոգներն արդեն խոսում էին շոումեն Վլադիմիր Զելենսկիի վարկանիշի արագ աճի մասին: Միևնույն ժամանակ, այս տարվա սկզբին գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի վարկանիշի բարձրացման և ընդդիմության ներկայացուցիչ Յուլիա Տիմոշենկոյի վարկանիշի աստիճանական նվազման միտումն արդեն նկատելի էր, ով, ինչպես պարզվեց, բավական շուտ էր սկսել իր նախընտրական քարոզարշավը: Ավելորդ է ասել, որ տարվա սկզբին սոցիոլոգները շատ աղոտ հույս էին հայտնում Պյոտր Պորոշենկոյի երկրորդ փուլ անցնելու հետ կապված, իսկ այժմ նրա թիմը կարող է տոնել միջանկյալ հաղթանակը: Սակայն դերասան Զելենսկիի առաջին տեղը դուրս գալուն` գրեթե կրկնակի շեղումով, շատ փորձագետներ չէին հավատում:
Պետք է նշել, որ Ուկրաինայի նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո` այս աշնանը, նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ: Սրանով է բացատրվում շատ թեկնածուների առկայությունը (39 թեկնածու). յուրաքանչյուր փոքր քաղաքական առաջնորդ նախագահական ընտրություններն ընկալում էր որպես ընտրողներին մոբիլիզացնելու և իրենց կուսակցությունները խորհրդարանում անցկացնելու հնարավորություն: Այդ իսկ պատճառով մենք հետևում էինք ընտրություններին «բոլորի պատերազմը բոլորի դեմ» համատեքստում: Այժմ եկել է բանակցությունների և համախմբման ժամանակը: Խոսվում է Տիմոշենկոյի և Զելենսկիի հնարավոր կոալիցիայի մասին, թեև վերջինս կտրականապես մերժել է ցանկացած պայմանավորվածություն և հայտարարել, որ պատրաստ է ինքնուրույն հաղթելու ընտրություններում:
Ընտրությունների ընթացքում ձևավորված «բոլորն ընդդեմ Պորոշենկոյի» իրավիճակային միությունը գործող նախագահին բարդ խնդրի առաջ է կանգնեցնում: Նա, փաստորեն, դաշնակիցներ չունի: Ուստի, իր երեկվա (շատ հուզական) հայտարարության մեջ Պյոտր Պորոշենկոն ուղղակիորեն դիմեց իր ընդդիմադիրների ընտրողներին` կարծես թե «շրջանցելով» հենց քաղաքական գործիչներին: «Ես ձեզ լսեցի», այսպես նա դիմեց Զելենսկիի ընտրողներին. «Հիմա էլ դուք լսեք ինձ»` հավանաբար ի նկատի ունենալով, որ ընդունում է ընտրողների մեծամասնության պահանջը փոխելու քաղաքական էլիտան:
Բայց արդյոք Վլադիմիր Զելենսկին կկազմի՞ կոալիցիա, որը կերաշխավորի նրա հաղթանակը, թե՞ քաղաքական փորձի բացակայությունը և առաջին փուլից հետո ավելորդ ինքնավստահությունը դաժան կատակ կխաղան կատակերգուի հետ: Կկարողանա՞ արդյոք գործող նախագահը «դիպչել » ընտրողների «ռացիոնալությանը», ոչ թե «զգացմունքներին», ցույց տալ ավելի խոր արմատական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, «բռնել» իր «անորսալի» մրցակցին ուղիղ բանավեճի ժամանակ, որը խուսափում է ուղիղ եթերից և ուղղակի հարցերից: Այս հարցերի պատասխանից է կախված ապագա ընտրությունների արդյունքները:
- Որքանո՞վ էին ընտրություններն ազատ: Ի՞նչ տեղեկություններ կան խախտումների, ինչպես նաև ընտրությունների թափանցիկության մասին:
- Ուկրաինայում այժմ քաղաքական մրցակցություն է նկատվում: Այո´, շատերը դատապարտում են քաղաքական գործիչներին` օլիգարխների հետ կապ ունենալու համար. այդ օլիգարխները (և համապատասխանաբար ազդեցության կետերը) մի քանիսն են: Ուժեղ քաղաքական ծրագրերն ապահովում էին մրցակցությունը և ընդհանուր առմամբ ընտրական գործընթացի «մաքրությունը»: Վարչական ռեսուրսը գործնականում չի աշխատում, ոստիկանությունն աշխատում է առանց բողոքների: Հետևաբար, հնարավոր խախտումների մասին այդ երկու հազար հաղորդագրությունները, որոնք ոստիկանությունը ստուգում է, ընդհանուր առմամբ հանդիսանում է թափանցիկության և մաքրության ցուցանիշը (30 հազար ընտրատեղամասերում): Այո´, և այս տիպի խախտումներ, ինչպիսիք են «ընտրողներից մեկը որոշել է իր քվեաթերթիկն ուտել», «երկու դիտորդներ կռվել են ընտրախախտումը ֆիքսելու համար» եղել են ... Ամբողջ երկրում եղել է 6 հաղորդագրություն, առա այն, որ լրագրողներին արգելում են ընտրությունների օրը ընտրատեղամաս մուտք գործել... Իհարկե, դա անթույլատրելի է: Սակայն, համեմատած 7-10 տարի առաջ տեղի ունեցածի հետ... Ամենայն հավանականությամբ, արդեն խուսափել են ընտրություններն անվավեր ճանաչելու հիմքերից կամ որևէ այլ ավելորդությունից: Զանգվածային տեղեկատվական գրոհը թշնամական քարոզչությունն էր այս առիթով:
- Այսօր ոչ միայն Ուկրաինան, այլև ողջ աշխարհն է սպասում ընտրությունների երկրորդ փուլին: Ուկրաինայում ի՞նչ տրամադրություններ են: Ինչպիսի՞ն են կանխատեսումները: Որպես փորձագետ, և որպես քաղաքացի ի՞նչ եք դուք ակնկալում:
- Ընտրությունների երկրորդ փուլի հայտարարումը Վլադիմիր Զելենսկիի և Պյոտր Պորոշենկոյի մասնակցությամբ կարելի է իրականացած փաստ համարել: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ մարզերի ճնշող մեծամասնությունում Զելենսկին հաղթել է գրեթե հավասար տոկոսներով: Ինչպես ցույց են տալիս ընտրությունների արդյունքները, «հին» քաղաքական նախագծերը հեռանում են, նորերն են հայտնվում:
Հիշեցնեմ, որ Ուկրաինան կիսանախագահական երկիր է, այսինքն` գրեթե բոլոր ուժերը պատկանում են կառավարությանը, որը ձևավորվում է խորհրդարանական մեծամասնության կողմից: Նախագահի գործառույթները հիմնականում արարողակարգային են (բացառությամբ գերագույն գլխավոր հրամանատարի և արտաքին քաղաքականության ղեկավարի պաշտոնի): Պորոշենկոյին հաջողվել էր պահել իշխանությունն իր ձեռքում` ստեղծելով հզոր խմբակցություն խորհրդարանում և գործնականում ղեկավարելով կառավարությունը: Բայց դա անցյալում է: Ամենայն հավանականությամբ, եթե հաղթի Պորոշենկոն կամ նույնիսկ Զելենսկին, իրավիճակը կփոխվի, խորհրդարանը կդառնա երկրի քաղաքական կյանքի գլխավոր կենտրոնը:
Հետևաբար, մեզ սպասվում են շրջադարձեր: Իսկ թե ինչպիսին կլինեն դրանք, էապես կախված է այն բանից, թե արդյոք ընտրողները կլսեն քաղաքական գործիչներին, և գլխավորը`կլսեն արդյոք քաղաքական գործիչները ընտրողներին:

Украина: достучаться до "рацио", а не "эмоцио" (эксклюзив эксперта из Украины)
- Не скрою, многие вчера вечером в Украине были шокированы результатами экзит-полов, которые уже подтверждаются подсчетом большинства электронных протоколов из участков. Хотя социологи и говорили ранее о стремительном росте рейтинга шоумена Владимира Зеленского - еще с начала года. Тогда же, в начале этого года, определилась тенденция возрастания рейтинга действующего президента Петра Порошенко и постепенного убывания рейтинга оппозиционерки Юлии Тимошенко, которая, как оказалось, слишком рано начала свою избирательную кампанию. Что и говорить, еще в начале года социологи давали очень призрачную надежду Петру Порошенко на выход во второй тур, теперь же его команда может праздновать промежуточную, но все же победу. "Обгон" президентом своей "вечной" оппонентки Тимошенко (они имели публичный конфликт, который привел к переформатированию исполнительной власти еще в 2005 году) воспринялся как должное благодаря насыщенному событиями последнему полугодию действующего гаранта Конституции. А вот в выход на первое место актера Зеленского, да еще и чуть ли не с двойным отрывом, не верили многие эксперты.
Следует отметить, что сразу за президентскими выборами Украину этой осенью ожидают выборы парламентские. Этим объясняется множество кандидатов (39 в бюллетене), ведь каждый мало-мальский политический лидер воспринимал президентские выборы как возможность мобилизировать своих избирателей и провести свои партии в парламент. Поэтому мы и наблюдали "войну всех против всех", теперь же пришло время к переговорам и консолидации. Говорят о возможной коалиции Тимошенко и Зеленского, хотя последний довольно резко отверг любые договоренности и заявил о готовности выиграть выборы самостоятельно.
Ситуативный союз "всех против Порошенко", который сложился на выборах, ставит перед действующим президентом непростую задачу – он, по сути, оказался без союзников. Поэтому в своем вчерашнем (очень эмоциональном) заявлении Петр Порошенко обратился напрямую к избирателям своих оппонентов, как бы "минуя" политиков. "Я вас услышал, - обратился он к избирателям Зеленского. - Теперь услышьте и вы меня", - имея, наверно, в виду, что он с пониманием принимает запрос большинства избирателей на смену политических элит.
Но удастся ли Владимиру Зеленскому собрать коалицию, гарантирующую победу, или отсутствие политического опыта и лишняя самонадеянность после результатов первого тура сыграют с комиком злую шутку? Сможет ли действующий президент "достучаться" до "рацио", а не "эмоцио" избирателей, продемонстрировать понимание необходимости еще более радикальных перемен, "поймать" на прямых дебатах своего "неуловимого" конкурента, который избегает прямых эфиров и прямых вопросов? От ответа на эти вопросы зависит и будущий результат выборов.
Скажите, насколько выборы были свободными? Какая есть информация о нарушениях, о прозрачности выборов?
- В Украине сейчас наблюдается политическая конкуренция. Да, многие уличают политиков в связях с олигархами, но этих олигархов (и, соответственно, точек влияния) – несколько. Сильные политические проекты обеспечили конкуренцию и общую "чистоту" избирательного процесса. Административный ресурс практически не действует, полиция работает практически без нареканий. Поэтому те 2 тысячи сообщений о возможных нарушениях, которые проверяет полиция – это, в общем, показатель прозрачности и чистоты (на 30 тысяч избирательных участков). Да и нарушения типа "один избиратель решил съесть свой бюллетень", "два наблюдателя подрались за возможность зафиксировать нарушения"… На всю страну – 6 сообщений о недопуске журналистов на избирательные участки в день голосования… Конечно, это – недопустимо. Но по сравнению с тем, что происходило еще 7-10 лет назад… Скорее всего, оснований для признания выборов недействительными или каких-либо еще эксцессов уже удалось избежать. Массированная информационная атака по этому поводу оказалась недружественной пропагандой.
Сегодня не только Украина, но и весь мир ждут второго тура. Какие настроения в Украине? Каковы прогнозы? Чего Вы как эксперт и как гражданин ожидаете?
-Итак, уже практически свершимся фактом стало объявление второго тура выборов с участием Владимира Зеленского и Петра Порошенко. Результаты показывают, что в подавляющем большинстве регионов победил Зеленский практически с ровным количеством процентов. До него это демонстрировал в 2014 году Петр Порошенко, получив поддержку практически во всех регионах. Это очень важно для страны, которая долгое время была разделена практически наполовину… Как показывают результаты выборов, уходят "старые" политические проекты, появляются новые.
Напомню, что Украина – это парламентско-президентская страна, то есть практически вся полнота власти принадлежит правительству, которое формируется парламентским большинством. Функции президента – во многом ритуальные (кроме поста верховного главнокомандующего и руководства внешней политикой). Петр Порошенко сумел удерживать власть у себя, создав мощную фракцию в парламенте и практически контролируя правительство. Но это было. Скорее всего, даже при победе Порошенко, и тем более – при победе Зеленского - ситуация изменится, парламент станет основным центром политической жизни страны.
Поэтому нас ждут перемены. А вот какие они будут, во многом зависит от того, услышат ли избиратели политиков, а главное – услышат ли политики избирателей.