Սփյուռքահայ մի խումբ գործարարներ վարչապետին են ներկայացրել տարբեր ներդրումային ծրագրեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանի գլխավորած սփյուռքահայ ներդրողների խմբին:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ներդրողների հետ հանդիպումները և բիզնես միջավայրի բարելավման, տարբեր ներդրումային ծրագրերի շուրջ քննարկումները: Վարչապետը նշել է, որ դրանք լավ հնարավորություն են տալիս կառավարության անդամներին լսել գործարարների բարձրացրած հարցերը, խնդիրներն ու առաջարկությունները:
Գագիկ Մակարյանը տեղեկացրել է, որ ոգևորված Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով՝ արտերկրից մոտ ժամանակներս պատրաստվում են Հայաստան ժամանել ներդրողների նոր խմբեր, որոնք շահագրգռված են գործարար միջավայրի բարելավման պայմաններում մեր երկրում տարբեր ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացմամբ: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի դիրքերը ներդրողների շրջանում գնալով ամրապնդվում են և դա լավ հնարավորություն է նոր ներդրումներ ներգրավելու:
Այնուհետև ներդրողները վարչապետին են ներկայացրել էներգետիկայի, շինարարության, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը, որոնց շուրջ տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ողջունում է գործարարների նախաձեռնությունները և պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում օժանդակել ներդրումային ծրագրերի կյանքի կոչմանը: Վարչապետն առաջարկել է նաև, մասնավորապես, էներգետիկայի ոլորտում ծանոթանալ կառավարության ներկայացրած ներդրումային փաթեթներին և հնարավորության դեպքում մասնակցել դրանց մրցույթներին:
Ներդրողները նշել են, որ ողջունում են Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության քաղաքականությունն ու գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և համոզմունք հայտնել, որ դրանք կնպաստեն ոչ միայն արտասահմանցի ներդրողների ներգրավմանը, այլև հայրենիքում սփյուռքահայ գործարարների ներուժի համախմբմանը:

Группа армянских инвесторов из диаспоры представила Пашиняну различные инвестиционные проекты
Премьер-министр Никол Пашинян принял группу армянских инвесторов из диаспоры во главе с председателем Республиканского союза работодателей Армении Гагиком Макаряном.
Никол Пашинян подчеркнул важность встреч с инвесторами и улучшения предпринимательской среды, обсуждения различных инвестиционных проектов. Премьер-министр отметил, что они дают хорошую возможность членам правительства выслушать поднятые предпринимателями вопросы, проблемы и предложения.
Гагик Макарян сообщил, что в ближайшее время в Армению приедут воодушевленные происходящими в Армении событиями новые группы инвесторов, которые в условиях улучшения предпринимательской среды заинтересованы в реализации инвестиционных программ в различных сферах нашей страны. По его словам, позиции Армении среди инвесторов укрепляются, и это хорошая возможность для привлечения новых инвестиций.
Затем инвесторы представили премьер-министру инвестиционные проекты в сферах энергетики, строительства и новейших технологий. Состоялось обсуждение представленных проектов.
Никол Пашинян отметил, что правительство Армении приветствует инициативы предпринимателей и в рамках своего инструментария готово оказать помощь в реализации инвестиционных программ. Премьер-министр также предложил, в частности, ознакомиться с представленными правительством инвестиционными пакетами в энергетической сфере и, при возможности, принять участие в их конкурсах.
Инвесторы отметили, что они приветствуют политику возглавляемого Николом Пашиняном правительства и шаги по улучшению предпринимательской среды, выразив уверенность, что они не только будут способствовать привлечению иностранных инвесторов, но и консолидации потенциала армянских предпринимателей диаспоры на родине.