Պուտինն իմ նկատմամբ միշտ որոշակի համակրանք է տածել. Սաակաշվիլի
Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխաիլ Սաակաշվիլին «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, խոսելով ռուս-վրացական հարաբերությունների սրման պատճառների և 2008թ.-ի օգոստոսին «Ռուսաստանի կողմից Վրաստան ռազմական ներխուժման» մասին, ասել է, որ Վրաստանը «չափազանց հաջողակ երկիր էր» ռուսների համար, գրում է apsny.ge-ն:
Նախկին նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանը չի կարողացել համակերպվել հարևան պետության հաջողություններին, ինչն էլ հենց պատերազմի պատճառ է դարձել:
«Նրանց թիկունքում հանկարծ այնպիսի մի երկիր ձևավորվեց, որտեղ չկար կոռուպցիա, որտեղ առանց նավթի ու գազի որևէ պաշարների մենք քաղաքներ կառուցեցինք, որին ուղղված էր ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը, որտեղ ժամանեց ԱՄՆ նախագահն ու պարեց, որտեղ գեղեցիկ պատկերներ կային և այլն: Ռուսաստանում մեզ չներեցին մեր հաջողությունը»,- հայտարարել է Սաակաշվիլին:
Նախկին նախագահի զրուցակցի այն հարցին, թե արդյոք անձնական գործոնը պատերազմի պատճառների շարքում որևէ դեր խաղացել է, Սաակաշվիլին պատասխանել է. «Ես նախագահ Պուտինի հետ իրավահավասար, սակայն շատ քաղաքավարի հարաբերություններ եմ ունեցել: Նա միշտ իմ նկատմամբ որոշակի համակրանք է տածել»:

У Путина всегда были ко мне определенные симпатии - Саакашвили
"Грузия была слишком успешной для них", - заявил третий президент Грузии Михеил Саакашвили в интервью телекомпании "Рустави 2" говоря о причинах, вызвавших осложнение грузино-российских отноешний и военное вторжение России в Грузию в августе 2008 года, передает apsny.ge.
По мнению президента, Россия не смогла вынести успешное государство по-соседству, что и стало причиной войны.
"В их заднем дворе вдруг выросло что-то такое, где не было коррупции, где без всяких нефти и газа мы строили города, куда был устремлен взор всего мира, приезжал президент США и танцевал, кого крутили на CNN, были красивые картинки и т.д. Нам не простили успеха в российском огороде", - заявил Михеил Саакашвили.
На вопрос гендиректора телекомпании Ники Гварамия, который брал интервью у экс-президента, сыграл ли личностный фактор роль в качестве причины войны, Саакашвили заявил: "У меня было равноправное отношение [к Путину], но очень вежливое. У Путина всегда были ко мне определенные симпатии".