Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազա (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրի աշխատանքային այցի շրջանակում պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի ուղեկցությամբ այցելել է Գյումրիի ռուսական 102-րդ ռազմաբազա: Ռազմաբազայի հրամանատարությունը կառավարության ղեկավարին է ներկայացրել զինծառայողների համար ստեղծված կենցաղային և աշխատանքային պայմաններն ու հարմարությունները: Վարչապետը եղել է ռազմաբազայի թանգարանում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի մատյանում և այցելել ռազմաբազայի տարածքում գործող եկեղեցի:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն ուղևորվել է Գյումրիի քաղաքային ավտոկայան, որտեղ քաղաքային իշխանությունների և կառավարության պատասխանատուների հետ քննարկել է ավտոկայանի հետագա գործունեությանը, մասնավորապես՝ հիմնանորոգմանը և այն տրանսպորտային հանգույց դարձնելու հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայան, որտեղ հավատարմագրային կառավարիչ հանդիսացող «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ ղեկավարները վարչապետին են ներկայացրել ընթացիկ ներդրումային ծրագրերը: Նշվել է, որ արդեն իսկ «Շիրակ» օդանավակայանում իրականացվել է ենթակառուցվածքների բարելավմանը և տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանն ուղղված ծրագիր: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է օդանավակայանում նոր ներդրումների արդյունքում կառուցել ժամանումների նոր սրահ, վերանորոգել կառամատույցը և լուծել այլ լոգիստիկ խնդիրներ: Նշվել է, որ տարեկան ուղևորահոսքն արդեն իսկ հատել է 200 հազարի սահմանը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է «Շիրակ» օդանավակայանի զարգացման ծրագիրը և համոզմունք հայտնել, որ Գյումրիում ընդհանուր առմամբ իրականացվող ենթակառուցվածքների բարելավմանը միտված քայլերը կնպաստեն քաղաքի գրավչության բարձրացմանը, տնտեսական աշխուժացմանն ու զբոսաշրջային ծավալների ավելացմանը:
Վարչապետն այցելել է նաև Գյումրիի քաղաքային ավտոկայանին հարակից տնակային ավան, հանդիպել է տեղի բնակիչներին, լսել նրանց բնակարանային խնդիրները: Կառավարության ղեկավարը եղել է մի քանի տնակներում և ծանոթացել բնակիչների կենցաղային պայմաններին:
Երևան վերադառնալիս վարչապետն այցելել է նաև Մարալիկ ու հանդիպել տեղի բնակիչներին, զրուցել նրանց հետ և լսել խնդիրները:
ՀՀ վարչապետի 2018 թ. դեկտեմբերի 20-ի որոշման համաձայն՝ Շիրակի մարզի քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում իրականացվել է պետական, համայնքային, ինչպես նաև այլ անձանց սեփականությունը հանդիսացող տարածքներում տեղակայված ոչ հիմնական շինությունների փաստագրման գործընթաց: Փաստագրվել են թվով 3517 ժամանակավոր կացարաններ, որից Գյումրի քաղաքում՝ 2858, Արթիկում՝ 5 և 17 գյուղական բնակավայրերում՝ 654: Վարչապետի նույն որոշմամբ ստեղծված աշխատանքային խումբն իրականացնելու է 1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո աղետի գոտու բնակավայրերում տեղադրված կամ կառուցված ոչ հիմնական շինություններում բնակվող ընտանիքների վերաբնակեցման՝ բնակարանային պայմանների բարելավման գործընթացի, այդ գործընթացում պետական պարտավորության ծավալները գնահատելու, տարածքները ոչ հիմնական շինություններից ազատելու, քաղաքաշինական փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխանող շինություններն օրինականացնելու վերաբերյալ առաջարկություններ մշակելու, ինչպես նաև խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների չափը հաշվարկելու գործընթաց: Գործընթացն ավարտին է հասցվելու մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 30-ը: Գյումրու ավտոկայանի տնակային 104-րդ ավանում առկա է 164 տնակ:

Никол Пашинян посетил 102-ю российскую военную базу Гюмри
В рамках рабочего визита в Гюмри премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра обороны Давида Тонояна посетил 102-ю российскую военную базу Гюмри. Командование военной базы представило главе правительства созданные для военнослужащих условия жизни и труда. Премьер-министр посетил музей военной базы, ознакомился с представленными экспонатами, сделал запись в Книге почетных гостей и посетил действующую на территории военной базы церковь.
Затем Никол Пашинян отправился на городской автовокзал Гюмри, где обсудил с городскими властями и представителями правительства вопросы, связанные с дальнейшей деятельностью автовокзала, в частности, с капитальным ремонтом и возможностью превращения его в транспортный узел.
Никол Пашинян также посетил аэропорт "Ширак" города Гюмри, где руководство ЗАО "Международные аэропорты "Армения"" представило премьер-министру текущие инвестиционные программы. Было отмечено, что в аэропорту "Ширак" уже реализована программа, направленная на улучшение инфраструктуры и обеспечение технической оснащенности. В текущем году в результате новых инвестиций планируется построить новый зал прилета, отремонтировать платформу и решить другие логистические проблемы. Было отмечено, что годовой пассажиропоток уже превысил 200 тысяч. Премьер-министр Никол Пашинян придал важность программе развития аэропорта "Ширак" и выразил уверенность, что направленные на улучшение общей инфраструктуры Гюмри шаги будут способствовать повышению привлекательности города, активизации экономики и увеличению туристических объемов.
Премьер-министр также посетил поселок домиков возле автовокзала Гюмри, встретился с местными жителями, выслушал их жилищные проблемы. Глава правительства побывал в нескольких домиках и ознакомился с условиями жизни граждан.
При возвращении в Ереван премьер-министр также посетил общину Маралик и встретился с местными жителями, побеседовал с ними и выслушал их проблемы.
Согласно Указу премьер-министра Армении от 20 декабря 2018 года, в городских и сельских населенных пунктах Ширакской области был проведен процесс документирования неосновных зданий. Было документировано 3517 временных домиков, из которых 2858 - в Гюмри, 5 - в Артике, 654 - в 17 сельских поселениях. Рабочая группа, созданная согласно тому же указу премьер-министра, проведет оценку объемов обязательств по переселению проживающих в зоне бедствия после Спитакского землетрясения в неосновных строениях - улучшению жилищных условий, а также устранению с территорий неосновных жилищных сооружений, разработке предложений о легализации соответствующих требованиям городской документации зданий, а также проведению процесса расчета необходимых для решения проблемы финансовых средств. Процесс будет завершен к 30 июня текущего года. В 104-м поселке автовокзала Гюмри находится 164 домика.