Մենք խաղաղություն պարտադրողի դերում ենք լինելու և ոչ պատերազմից վախեցողի. Փաշինյան
Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչների հետ ապրիլի 8-ին կայացած հանդիպումից հետո համաձայնեց պատասխանել մի քանի հարցերի, փոխանցում է Sputnik-Արմենիան:
«Սպայկա» ընկերության շուրջ ստեղծված իրավիճակում գյուղատնտեսական արտադրանքի մթերումը տապալելու հարցին ի պատասխանը Փաշինյանը շեշտեց, որ չի կարծում, թե  որևէ ընկերություն ի զորու է շանտաժի  լեզվով խոսել ՀՀ քաղաքացու, գյուղացու և կառավարության հետ:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների արդյունքներից: Փաշինյանը արձանագրեց, որ պետք չէ հարցին մոտենալ այն տեսանկյունից, թե եթե Ղարաբաղի հարցը չի կարգավորվել, ուրեմն որևէ բանակցություն արդյունավետ չի:
Ինչ վերաբերում է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին հայտարարությանն ի պատասխան Բաքվից հնչող այն մտքին, թե իրենք բանակը պատրաստում են պատերազմի, ՀՀ վարչապետը կտրուկ արձագանքեց.
«Մենք ասում ենք ՝ մեզ մի վախեցրեք պատերազմով, որովհետև մենք պատերազմից վախեցող չենք: Մենք ասում ենք՝ մենք թիվ մեկ ջատագովն ենք, որ Ղարաբաղի հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով և մենք ամեն ինչ անելու ենք խաղաղության օրակարգի առաջմղման համար: Բայց դա չի նշանակում, թե մենք պատերազմի սպառնալիքից վախենալու ենք. ավեի շատ Ադրբեջանն ունի վախենալու բան, վախենալու բան ունի ամբողջ տարածաշրջանը»:
Վարչապետը կրկին շեշտեց՝ եթե մեզ պարտադրվի պատերազմ, մենք հակառակորդին խաղաղություն պարտադրողի դերում ենք լինելու:

"Мы говорим: не пугайте нас войной": Никол Пашинян
Армения принудит противника к миру, если ей навяжут войну. Как передает Sputnik Армения, об этом журналистам сказал премьер Никол Пашинян в понедельник после закрытой встречи с парламентской фракцией "Мой шаг".
"Мы говорим, не пугайте нас войной. Мы не боимся войны. Кто-то думает, что если начнет войну против Армении, то она сдастся? Если так, то он глубоко заблуждается", - сказал Пашинян.
По его словам, Армения хочет, чтобы вопрос решался исключительно мирным переговорным путем. Но это не означает, что Ереван боится угрозы войны.
"На войне плов не раздают. Но в случае навязанной нам войны мы принудим к миру. Когда мы говорим о войне, мы говорим тем самым о важности переговорного процесса", - добавил премьер.
Он заявил, что Армения не нарушит договоренности в Душанбе. Пашинян выразил надежду, что и его азербайджанский партнер не нарушит эти договоренности, отмечает Sputnik Армения. Он также предостерег Баку от угрозы применения силы как фактора на переговорах.