Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Աշխատանքային այցով Պորտուգալիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 8-ին այցելել է Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարան։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շրջել է թանգարանի ցուցասրահներով, որտեղ պահվում են Պորտուգալիայի ամենանշանակալի արվեստի գործերն ու հավաքածուները՝ նկարներ, քանդակներ, ոսկյա և արծաթյա զարդեր, կահույք, դեկորատիվ արվեստի գործեր։
Արմեն Սարգսյանը դիտել է ներկայացված մշակութային ժառանգությունը և արվեստի այն գործերը, որոնք Պորտուգալիայի կողմից հայտարարվել են որպես «ազգային գանձեր»։
Լիսաբոնի Հնամյա արվեստի ազգային թանգարանը ստեղծվել է 1884 թվականին, այստեղ պահվում են շուրջ 40 հազար ցուցանմուշներ, որոնք թվագրվում են միջին դարերից մինչև 19-րդ դարասկիզբ, և կարևոր են ոչ միայն պորտուգալական, այլև համաշխարհային արվեստի ժառանգության պահպանման տեսանկյունից։

Армен Саркисян посетил Лиссабонский Национальный музей старинного искусства (видео)
Находясь с рабочим визитом в Португалии, президент Республики Армения Армен Саркисян 8 апреля посетил Лиссабонский Национальный музей старинного искусства.
Президент Армен Саркисян соверши экскурсию по залам музея, где хранятся самые значимые произведения искусства Португалии и коллекции: живопись, скульптура, золотые и серебряные украшения, мебель, предметы декоративного искусства.
Армен Саркисян осмотрел представленное культурное наследие и те произведения искусства, которые Португалия относит к категории "национального сокровища".
Лиссабонский национальный музей старинного искусства создан в 1884 году. Здесь хранятся порядка 40 тысяч экспонатов, которые датируются от средних веков до начала 19 века.