Պետդեպը Թուրքիային սպառնացել է պատժամիջոցներով
Վաշինգտոնը սպառնացել է, որ եթե ռուսական С-400 համակարգերի մատակարարումները Թուրքիա տեղի ունենան, Անկարան կարող է չստանալ ամերիկյան Patriot ՀՕՊ համակարգերը, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«С-400-ների մատակարարման դեպքում վտանգ կա, որ Թուրքիան չի ստանա Patriot-ը», - ասել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Պալանդինոն:
Խոսելով Ռուսաստանից С-400 համակարգեր գնելու այլ հետևանքների մասին` նա նշել է, որ CAATSA-ի պատժամիջոցները կարող են կիրառվել այդ գործարքին մասնակից ցանկացած ընկերության նկատմամբ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ դադարեցրել է F-35 կործանիչների հետ կապված մատակարարումները Թուրքիային և պահանջել է Անկարայից հրաժարվել ռուսական գործարքից: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի հետ գործարքը վճռված հարց է և քննարկումերի ենթակա չէ:

Госдеп пригрозил Турции санкциями
Вашингтон пригрозил, что Анкара может не получить американские системы ПРО Patriot, если будут осуществлены поставки в Турцию российских систем С-400, передает Интерфакс.
"В случае поставки С-400 есть риск, что Турция не получит Patriot", - сказал представитель Госдепартамента США Роберт Палладино.
Говоря о других возможных последствиях покупки Турцией С-400 у России, он отметил, что санкции CAATSA могут коснуться любых компаний, участвующих в этой сделке.
Ранее в апреле стало известно, что США приостановили поставки в Турцию, связанные с истребителями-бомбардировщиками F-35, и потребовали от Анкары отказаться от покупки российских С-400.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявлял, что сделка Анкары с Москвой по поставке С-400 - решенный вопрос, не подлежащий обсуждению.