Բաց թողեք Ասանժին կամ կվճարեք դրա համար. Anonymous-ը` Բրիտանիայի իշխանություններին
Հաքերների և ակտիվիստների միջազգային անանուն ցանցը՝ Anonymous-ը, Լոնդոնում WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Սսանժին կալանավորելու կապակցությամբ դիմել է Բրիտանիայի իշխանություններին և «ամբողջ աշխարհում նրանց կողմնակիցներին»: Ինչպես հայտնում է Gazeta.ru-ն, հայտարարությունը հրապարակված է annonews կայքում:
Ցանցի ներկայացուցիչների խոսքով՝ Ասանժի կալանավորումն ապացուցում է, որ Բրիտանիայի իշխանություններն իրենց գաղտնիքները պահպանելու համար ոչնչի առաջ կանգ չեն առնի: Նրանք ընդգծել են, որ 2010-ից Ասանժն ամեն տարի ներկայացվում էր Խաղաղության Նոբելյան մրցանակին, քանի որ բացահայտել էր «ևˊ աջերի, ևˊ  ձախերի գաղտնիքները և ռազմական հանցագործությունները»:
«Սա զգուշացում է իշխանություններին. բաց թողեք Ասանժին կամ կվճարեք դրա համար», — ասվում է Anonymous-ի հայտարարությունում:
Ասանժը 2012 թվականից թաքնվում էր Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը: Նախօրեին Լոնդոնի ոստիկանությունը տեղեկացրել է, որ Ասանժը ձերբակալվել է Վեսթմինսթերյան մագիստրական դատարանի 2012 թվականի հունիսի 29-ի օրդերով` դատարան չներկայանալու պատճառով։

Let Assange Free or You Will Pay: Anonymous Issues Threat to UK Government
"Let Assange free or you will pay!" - this is the stark warning that has been issued by the hacker group Anonymous to the "captors" of WikiLeaks founder Julian Assange, who was arrested on 11 April at the Ecuadorian Embassy in London by UK police "on behalf of the United States authorities", Sputnik News reports.
"This is a message for the UK government and their cohorts around the world who are working to silence whistleblowers. […] This arrest and the greater persecution of Wikileaks and other whistleblowers sends a clear message that these governments will stop at nothing to maintain their secrecy. […]", the hacktivists wrote.
In a lengthy message, Anonymous highlighted that Assange is considered to be an "enemy of the state" because he has brought to light the crimes of both the left and the right.
Julian Assange was arrested in the Ecuadorian Embassy in London on 11 April in what WikiLeaks described as an illegal termination of his political asylum in violation of international law.