Ռուսներն ասում են, որ ամերիկացիները չպետք է ներխուժեն Վենեսուելա…Ծիծաղելի է. ԱՄՆ պետքարտուղար
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, մեկնաբանելով հարցը, թե ինչպես է վենեսուելական ճգնաժամն ազդել առանց այն էլ Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի լարված հարաբերություններին, նշել է Կրեմլի պնդումների «անհիմն» բնույթը Վենեսուելայում «Ամերիկայի ներխուժման անթույլատրելիության մասին»: Այս մասին հայտնում է NEWS.am-ը, հղում կատարելով Ամերիկայի Ձայնին:
«Ռուսներն ասում են, որ ամերիկացիները չպետք է ներխուժեն Վենեսուելա…Ծիծաղելի է, քանի որ նրանք արդեն իսկ ներխուժել են (այդ երկիր) հիմնավոր կերպով: Կուբացիները տնօրինում են  անվտանգության ծառայությունների ապարատը: Կարծում եմ՝ եթե դուք լինեիք Վենեսուելայի ռազմական ղեկավարը, դուք անհարմար կզգայիք դրանից…Վենեսուելացիները ցանկանում են ունենալ անվտանգության սեփական ուժերը: Նրանք ցանկանում են կառուցել սեփական ժողովրդավարությունը, որպեսզի երկիրը ղեկավարեն Վենեսուելայի բնակիչները, այլ ոչ ինչ-որ փոքր կղզու կամ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները: Միացյալ Նահանգները պատրաստ են աջակցել նրանց այդ պահանջն իրացնելու հարցում»,-հայտարարել է Մայք Պոմպեոն:
Ընդ որում՝ չիլիական Mega TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Պոմպեոն հայտարարել է, որ չի բացառում Վենեսուելայում ռազմական միջամտության հավանականությունը:
«Մենք կվերականգնենք ժողովրդավարությունը: Խուան Գուայդոն երկրի օրինական առաջնորդն է: Մենք նրա հետ ենք այսօր, նրա հետ կլինենք, երբ հեռանա Մադուրոն եւ դրանից հետո Վենեսուելայում վերակառուցումը սկսելու համար»,-ընդգծել է պետքարտուղարը:

Помпео: Россияне говорят, что американцы не должны вторгаться в Венесуэлу… Это смешно
Комментируя вопрос о том, как венесуэльский кризис повлиял на и без того напряженные отношения между Вашингтоном и Москвой, Майк Помпео отметил безосновательность утверждений Кремля о ''недопустимости американского вторжения'' в Венесуэлу, сообщает Голос Америки.
''Россияне говорят, что американцы не должны вторгаться в Венесуэлу… Это смешно слушать, потому что они сами уже вторглись (в страну) самым основательным образом. Кубинцы распоряжаются аппаратом служб безопасности. Думаю, если бы вы были военным руководителем Венесуэлы, вам было бы неловко от этого… Венесуэльцы хотят иметь свои собственные силы безопасности. Они хотят иметь собственную демократию. Они хотят, чтобы страной руководили жители Венесуэлы, а не люди с какого-то маленького острова или из России. Они хотят, чтобы страной управляли венесуэльцы… Соединенные Штаты готовы поддержать это требование'', – заявил Майк Помпео.
Глава Госдепартамента подчеркнул, что позиция США в отношении командования армии Венесуэлы остается неизменной:
''Мы ясно и публично дали понять, что они (военные) не должны поддерживать Мадуро, что режима больше нет… Те, кто продолжит оказывать поддержку Мадуро, столкнутся с последствиями… Военные лидеры, которые примут решение защищать народ Венесуэлы, не прогадают''.