Պուտինն առաջարկել է Փարիզ ուղարկել ռուս լավագույն ռեստավրատորներին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռագիր է ուղարկել Ֆրանսիայի իր գործընկեր էմանուել Մակրոնին՝ ցավակցություն հայտնելով նրան և ամբողջ ֆրանսիացի ժողովրդին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկած հրդեհի կապակցությամբ: Այս մասին հաղորդել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Նոտր Դամը Ֆրանսիայի պատմական խորհրդանիշն է, եվրոպական և համաշխարհային մշակույթի անգին գանձը, քրիստոնեական կարևորագույն սրբավայրերից մեկը»,- ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը հույս է հայտնել, որ կհաջողվի տաճարը վերականգնել, և առաջարկել է Ֆրանսիա ուղարկել «ռուսաստանցի լավագույն մասնագետներին, ովքեր համաշխարհային մշակութային ժառանգության հուշարձանների վերականգնման հարուստ փորձ ունեն»:

Путин предложил отправить в Париж лучших российских реставраторов
Владимир Путин направил телеграмму Президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону с выражением сочувствия лично лидеру Франции и всему французскому народу по поводу трагических последствий пожара в Соборе Парижской Богоматери, сообщает пресс-служба Кремля.
''Нотр-Дам – исторический символ Франции, бесценное сокровище европейской и мировой культуры, одна из важнейших христианских святынь. Беда, произошедшая этой ночью в Париже, откликнулась болью в сердцах россиян'', – подчеркнул глава государства.
Владимир Путин выразил надежду, что великий собор удастся восстановить, и предложил направить во Францию лучших российских специалистов, имеющих богатый опыт реставрации памятников мирового культурного наследия, в том числе произведений средневекового зодчества.