Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Ոստիկանության օրվա 101-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա 101-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին: Մինչ այդ Ոստիկանության ծառայողները հանդեն են եկել հանդիսավոր շքերթով:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հարգարժան պետ,
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հարգելի ծառայողներ,
Թույլ տվեք նախ շնորհավորել ձեզ և բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա կապակցությամբ:
Ուղիղ 1 տարի առաջ այս օրը մենք կրկին իրար հետ էինք, սակայն փշալարերի տարբեր կողմերում: Ես այդ օրը նշանային եմ համարում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և քաղաքացիների հարաբերությունների մեջ: Այդ օրվանից մեր հետևությունն այն էր, որ այդ բուն գործընթացի ընթացքում, ըստ էության, տեղի ունեցավ հակասության մի շատ արտահայտիչ ակցիա, այդ ամենի մեջ չկար ոչ մի կաթիլ և ոչ մի հատիկ ատելություն: Հենց այս առումով եմ նշանավոր համարում այդ օրը և կարծում եմ, որ դա Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և քաղաքացիների հարաբերությունների նոր բովանդակության սկիզբն է՝ այն առումով, որ ՀՀ ոստիկանության գործողություններն ատելություն չպետք է արտահայտեն և առաջացնեն:
Ոստիկանությունն իրավապահ, ուժային մարմին է և աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկրներում նույնիսկ երբեմն, ցավոք սրտի, ոստիկանությունը ստիպված է լինում դիմել ինչ-ինչ ուժային գործողությունների: Բայց կարևոր է ընդգծել, որ ոստիկանության գործողությունները չպետք է առաջացնեն ատելություն և դրանք չպետք է արտահայտեն նման դրսևորում: Կարծում եմ, որ վերջին ամիսների ամենամեծ ձեռքբերումը կարող ենք հենց դա համարել, երբ ատելությունը՝ որպես հարաբերությունների հատկանիշ, ընդհանրապես դուրս է եկել ոստիկանության և հասարակության հարաբերություններից, ընդհանրապես դուրս է եկել իշխանության և հասարակության հարաբերություններից:
Մի քանի անգամ առիթ եմ ունեցել ասելու, որ իրավապահ մարմինները, հատկապես ոստիկանությունը մեր պետականության հիմնասյուներից են: Անկախ ամեն ինչից՝ ոստիկանությունը պետականության հենասյուն է և մենք պետք է այս իրողությունը հստակ և միանշանակ գիտակցենք ու արձանագրենք, որ ոստիկանության գործառույթների բարձր մակարդակի իրականացումն առաջին հերթին պետության բարձր մակարդակի վկայությունն է:
Հույս ունեմ, որ ահա այս հանգրվանում՝ Նոր Հայաստանում, ոստիկանությունն իսկապես նոր բովանդակություն, կերպար կստանա, նոր անելիքի մեջ կդրսևորվի, և դա չի լինի որևէ քաղաքական ուժի, քաղաքական որևէ թիմի կամ որևէ անձի ծառայելը: Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը պետք է ծառայի Սահմանադրությանը, օրենքին և ժողովրդին: Ես համոզված եմ, տեսնում եմ, որ այսօր ամեն ինչ հենց այդպես էլ տեղի է ունենում: Այսօր ամեն ինչ չէ, որ կատարյալ է, բայց մենք միանշանակ գնում ենք ճիշտ ճանապարհով, մենք գնում ենք վստահ այդ ճանապարհով, մենք այդ ճանապարհը շարունակելու ենք և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության ձգտումը պետք է լինի հասնել կատարելության: Իհարկե, դժվար է ասել՝ այդ նպատակին երբևէ որևէ մեկը հասել է, թե ոչ, բայց այդ ճանապարհով առաջ գնալն արդեն մեծագույն առաքելություն է և հաջողություն:
Ցանկանում եմ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բոլոր ծառայողներին շնորհավորել այսօրվա կապակցությամբ: Ուզում եմ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բոլոր ծառայողներին շնորհակալություն հայտնել ծառայության համար, ես ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերի այն ծառայողներին, ովքեր այսօր հերթապահություն են իրականացնում, մարտական հերթապահություն են իրականացնում և պահպանում, պաշտպանում Հայաստանի Հանրապետության սահմանները: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն ոստիկաններին, ովքեր իրենց գործողություններով կյանքեր են փրկում, ովքեր իրենց գործողություններով իրավունք են պաշտպանում, օրինականություն են պաշտպանում, պետականություն են պաշտպանում, ժողովուրդ են պաշտպանում և ապագա են պաշտպանում:
Համոզված եմ, որ մենք այսօր ունենք հենց այսպիսի ոստիկանություն և այս առաքելության մեջ ամեն օր ոստիկանությունը պետք է ձգտի ավելիին, ամեն օր ոստիկանությունը պետք է ձգտի կատարելության:
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը: Շնորհակալ եմ»:
Ոստիկանության օրվա առթիվ հասարակական կարգի պահպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել՝ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ, գնդապետ Գարիկ Ղուկասյանը, Ոստիկանության շտաբի հերթապահ ծառայության վարչության պարետային ծառայության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արտակ Գևորգյանը, Ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Դիլիջանի բաժնի պետ, մայոր Սևակ Բադիրյանը, Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության քրեական հետախուզության բաժնի 4-րդ բաժանմունքի պետ, մայոր Արմեն Գևորգյանը, Ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության Գավառի բաժնի անչափահասների գործերով և ընտանիքում բռնության կանխարգելման բաժանմունքի պետ, մայոր Արթուր Գնդոյանը, Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչ, կապիտան Վռամ Վարդևանյանը, Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության երկրորդ վարչության առաջին բաժնի ավագ օպերլիազոր, ավագ լեյտենանտ Գարեգին Ավագյանը, Ոստիկանության զորքերի հասարակական կարգի պահպանության գնդի հասարարական կարգի պահպանության երկրորդ գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Վահան Հովհաննիսյանը:

"Every day the police should strive for perfection" - Nikol Pashinyan Attends Gala Session on Police Day 101st Anniversary (Video)
Prime Minister Nikol Pashinyan today attended a gala event dedicated to the 101st anniversary of Police Day. Prior to that, police officers held a solemn parade.
In his speech, Prime Minister Pashinyan particularly stated:
“Honorable Chief of Police of the Republic of Armenia,
Dear officers of the Police of the Republic of Armenia,
Let me first congratulate you and all of us on the Police Day of the Republic of Armenia. This very day a year ago we were back together, but on different sides of the barbed wire. I think that this is a landmark day in the relations between the Police and the citizens of the Republic of Armenia. On that very day we concluded that in essence there was not a single drop of hatred in the standoff. I believe that day remarkable as it ushered in a new chapter in the relations between the Armenian Police and the citizens of the Republic of Armenia in the sense that the actions of the Police of the Republic of Armenia should not contain hatred toward the citizens of Armenia.
The police force is a law enforcement authority and, unfortunately, the police have to resort to some kind of force even in the most democratic countries. But it is important to emphasize that their actions should not bear any hatred whatsoever. I think that the key achievement in the last few months is that were able to root out the feeling of hatred as a character of the relationship between the police and the citizens.
I have had several occasions to state that the law enforcement agencies, especially the police, are the pillars of our statehood, and we must clearly and unequivocally realize that the high-level exercise of police functions is first of all the evidence of high level statehood.
I hope that at this point, the police will assume a new image in the New Armenia, and will never serve any political force, any political team or anyone. The Police of the Republic of Armenia should serve the Constitution, the law, and the people. I am convinced and I can see that this is the general trend today. While not everything is perfect, but we are definitely going the right way, we will continue along that path as the Armenian police should always strive for perfection.
No matter the goal is achieved or not: moving forward that way is already a great mission and success. I want to congratulate all the police officers of the Republic of Armenia on this occasion.
I would like to thank all the staff of the Police of the Republic of Armenia for their dedicated service and I wish to extend a special vote of thanks and congratulations to those police officers on duty, who carry out combat duties and protect the borders of the Republic of Armenia.
I would like to thank all the policemen who save lives, defend citizens’ rights, protect the public order, defend our statehood, protect the people and defend the future. I am convinced that today we have such a police police force in Armenia, and I do believe that every day the police should strive for perfection.
Therefore, long live the Republic of Armenia, long live the Armenian Police. Thank you.”
For valuable contribution in the protection of the public order, the following police officers were awarded the Prime Minister’s Commemorative Medal: Chief of the Police Department, Colonel Garik Ghukasyan, Head of the Department of Military Service of the Police Headquarters, Deputy Colonel Artak Gevorgyan, Head of the Dilijan Department of RA Police, Major Sevak Badiryan, Head of the 4th Division of the Criminal Investigation Department of the Yerevan Police Department, Major Armen Gevorgyan, Chief of the Gavar Division for Juvenile Delinquency and Family Prevention of Gegharkunik Marz Police Department, Major Arthur Gndoyan, Senior Inspector of Tumanyan Police Department, Lieutenant Colonel Vram Vardevanyan, Senior Operative Officer at the Second Division of the Police Department for Combating Organized Crime, Senior Lieutenant Garegin Avagyan, Commander of the Second Battalion for the Protection of Public Order, Colonel Vahan Hovhannisyan.