Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Ոստիկանության օրվա 101-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա 101-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին: Մինչ այդ Ոստիկանության ծառայողները հանդեն են եկել հանդիսավոր շքերթով:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հարգարժան պետ,
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հարգելի ծառայողներ,
Թույլ տվեք նախ շնորհավորել ձեզ և բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա կապակցությամբ:
Ուղիղ 1 տարի առաջ այս օրը մենք կրկին իրար հետ էինք, սակայն փշալարերի տարբեր կողմերում: Ես այդ օրը նշանային եմ համարում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և քաղաքացիների հարաբերությունների մեջ: Այդ օրվանից մեր հետևությունն այն էր, որ այդ բուն գործընթացի ընթացքում, ըստ էության, տեղի ունեցավ հակասության մի շատ արտահայտիչ ակցիա, այդ ամենի մեջ չկար ոչ մի կաթիլ և ոչ մի հատիկ ատելություն: Հենց այս առումով եմ նշանավոր համարում այդ օրը և կարծում եմ, որ դա Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և քաղաքացիների հարաբերությունների նոր բովանդակության սկիզբն է՝ այն առումով, որ ՀՀ ոստիկանության գործողություններն ատելություն չպետք է արտահայտեն և առաջացնեն:
Ոստիկանությունն իրավապահ, ուժային մարմին է և աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկրներում նույնիսկ երբեմն, ցավոք սրտի, ոստիկանությունը ստիպված է լինում դիմել ինչ-ինչ ուժային գործողությունների: Բայց կարևոր է ընդգծել, որ ոստիկանության գործողությունները չպետք է առաջացնեն ատելություն և դրանք չպետք է արտահայտեն նման դրսևորում: Կարծում եմ, որ վերջին ամիսների ամենամեծ ձեռքբերումը կարող ենք հենց դա համարել, երբ ատելությունը՝ որպես հարաբերությունների հատկանիշ, ընդհանրապես դուրս է եկել ոստիկանության և հասարակության հարաբերություններից, ընդհանրապես դուրս է եկել իշխանության և հասարակության հարաբերություններից:
Մի քանի անգամ առիթ եմ ունեցել ասելու, որ իրավապահ մարմինները, հատկապես ոստիկանությունը մեր պետականության հիմնասյուներից են: Անկախ ամեն ինչից՝ ոստիկանությունը պետականության հենասյուն է և մենք պետք է այս իրողությունը հստակ և միանշանակ գիտակցենք ու արձանագրենք, որ ոստիկանության գործառույթների բարձր մակարդակի իրականացումն առաջին հերթին պետության բարձր մակարդակի վկայությունն է:
Հույս ունեմ, որ ահա այս հանգրվանում՝ Նոր Հայաստանում, ոստիկանությունն իսկապես նոր բովանդակություն, կերպար կստանա, նոր անելիքի մեջ կդրսևորվի, և դա չի լինի որևէ քաղաքական ուժի, քաղաքական որևէ թիմի կամ որևէ անձի ծառայելը: Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը պետք է ծառայի Սահմանադրությանը, օրենքին և ժողովրդին: Ես համոզված եմ, տեսնում եմ, որ այսօր ամեն ինչ հենց այդպես էլ տեղի է ունենում: Այսօր ամեն ինչ չէ, որ կատարյալ է, բայց մենք միանշանակ գնում ենք ճիշտ ճանապարհով, մենք գնում ենք վստահ այդ ճանապարհով, մենք այդ ճանապարհը շարունակելու ենք և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության ձգտումը պետք է լինի հասնել կատարելության: Իհարկե, դժվար է ասել՝ այդ նպատակին երբևէ որևէ մեկը հասել է, թե ոչ, բայց այդ ճանապարհով առաջ գնալն արդեն մեծագույն առաքելություն է և հաջողություն:
Ցանկանում եմ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բոլոր ծառայողներին շնորհավորել այսօրվա կապակցությամբ: Ուզում եմ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բոլոր ծառայողներին շնորհակալություն հայտնել ծառայության համար, ես ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերի այն ծառայողներին, ովքեր այսօր հերթապահություն են իրականացնում, մարտական հերթապահություն են իրականացնում և պահպանում, պաշտպանում Հայաստանի Հանրապետության սահմանները: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն ոստիկաններին, ովքեր իրենց գործողություններով կյանքեր են փրկում, ովքեր իրենց գործողություններով իրավունք են պաշտպանում, օրինականություն են պաշտպանում, պետականություն են պաշտպանում, ժողովուրդ են պաշտպանում և ապագա են պաշտպանում:
Համոզված եմ, որ մենք այսօր ունենք հենց այսպիսի ոստիկանություն և այս առաքելության մեջ ամեն օր ոստիկանությունը պետք է ձգտի ավելիին, ամեն օր ոստիկանությունը պետք է ձգտի կատարելության:
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը: Շնորհակալ եմ»:
Ոստիկանության օրվա առթիվ հասարակական կարգի պահպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել՝ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ, գնդապետ Գարիկ Ղուկասյանը, Ոստիկանության շտաբի հերթապահ ծառայության վարչության պարետային ծառայության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արտակ Գևորգյանը, Ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Դիլիջանի բաժնի պետ, մայոր Սևակ Բադիրյանը, Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության քրեական հետախուզության բաժնի 4-րդ բաժանմունքի պետ, մայոր Արմեն Գևորգյանը, Ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության Գավառի բաժնի անչափահասների գործերով և ընտանիքում բռնության կանխարգելման բաժանմունքի պետ, մայոր Արթուր Գնդոյանը, Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Թումանյանի բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչ, կապիտան Վռամ Վարդևանյանը, Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության երկրորդ վարչության առաջին բաժնի ավագ օպերլիազոր, ավագ լեյտենանտ Գարեգին Ավագյանը, Ոստիկանության զորքերի հասարակական կարգի պահպանության գնդի հասարարական կարգի պահպանության երկրորդ գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Վահան Հովհաննիսյանը:

"Правоохранительные органы, особенно полиция, являются столпами нашей государственности": Пашинян (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян 16 апреля присутствовал на торжественном заседании, посвященном 101-й годовщине Дня полиции Армении. До этого служащие полиции провели торжественный парад.
“Уважаемый начальник полиции Республики Армения,
Уважаемые сотрудники полиции Республики Армения,
Позвольте мне прежде всего поздравить вас и всех нас с Днем полиции Республики Армения.
Ровно год назад в этот день мы снова были вместе, но по разные стороны колючей проволоки. Я считаю этот день знаменательным в контексте отношений между полицией и гражданами Республики Армения. С этого дня мы пришли к выводу, что во время этого самого процесса, по сути, произошла очень яркая противоречивая акция, но во всем этом не было ни капли ненависти. Именно в этом смысле я считаю знаменательным тот день и считаю, что это было началом нового содержания отношений между полицией и гражданами Республики Армения в том смысле, что действия полиции Республики Армения не должны выражать и возбуждать ненависть.
Полиция - это правоохранительный, силовой орган, и даже в самых демократических странах мира, к сожалению, полиции приходится прибегать к каким-то силовым действиям. Но важно подчеркнуть, что действия полиции не должны вызывать ненависть и не должны иметь такое проявление. Я думаю, что самым крупным достижением последних месяцев можно считать то, что ненависть, как характер отношений, полностью устранена из отношений между полицией и обществом, полностью устранена из отношений между властью и обществом.
Я несколько раз говорил, что правоохранительные органы, особенно полиция, являются столпами нашей государственности. Независимо от всего, полиция является столпом государственности, и мы должны четко и однозначно осознать этот факт и отметить, что высокий уровень реализации функций полиции является, прежде всего, свидетельством высокого уровня государства.
Я надеюсь, что в Новой Армении полиция действительно получит новое содержание, новый имидж, проявит себя по-новому и не будет служить какой-либо политической силе, политической команде или какому-либо лицу. Полиция Республики Армения должна служить Конституции, закону и народу. Я убежден, вижу, что сегодня все происходит именно так. Сегодня не все идеально, но мы продолжим этот свой путь, и стремление полиции Армении должно быть достижение совершенства. Конечно, трудно сказать, достиг ли кто-либо этой цели или нет, но продвижение этим путем уже является большой миссией и успехом.
Хочу поздравить всех сотрудников полиции Республики Армения с сегодняшним праздником. Я хочу поблагодарить всех сотрудников полиции Республики Армения за их службу, хочу выразить особую благодарность и поздравить тех служащих войск полиции Республики Армения, которые сегодня находятся на дежурстве, выполняют боевое дежурство и защищают границы Республики Армения. Я хочу поблагодарить всех полицейских, которые своими действиями спасают жизни, защищают права, соблюдают законность, отстаивают государственность, защищают народ и будущее.
Убежден, что сегодня у нас есть именно такая полиция, и каждый день в этой миссии полиция должна стремиться к большему, каждый день полиция должна стремиться к совершенству.
И следовательно, да здравствует Республика Армения, да здравствует полиция Республики Армения. Спасибо”.
По случаю Дня полиции за вклад в охрану общественного порядка памятной медалью премьер-министра были награждены начальник управления полиции Еревана, полковник Гарик Гукасян; начальник отдела комендантской службы управления дежурной службы штаба полиции, подполковник Артак Геворгян; начальник дилиджанского отдела тавушского областного управления полиции, майор Севак Бадирян; начальника 4-го отдела уголовного розыска управления полиции Еревана, майор Армен Геворгян; начальник отдела по делам несовершеннолетних и предотвращения семейного насилия гаварского отдела гегаркуникского областного управления полиции, майор Артур Гндоян; старший инспектор общинной полиции туманянского отдела лорийского областного управления полиции, капитан Врам Вардеванян; старший оперуполномоченный первого отдела второго управления главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции, старший лейтенант Гарегин Авагян; командир второго батальона охраны общественного порядка полка охраны общественного порядка войск полиции, подполковник Ваан Ованнисян.