Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սիրիայի նախագահին՝ երկրի Ազգային տոնի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադին՝ Սիրիայի Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
Համոզված եմ, որ բազմադարյա պատմություն ունեցող հայ-սիրիական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և ամրապնդվել՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների:
Լիահույս եմ, որ Սիրիան, հաղթահարելով ճգնաժամի դժվարությունները, շուտով կթևակոխի վերականգնման և ծաղկման շրջան:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և կայունություն»:

Nikol Pashinyan Extends Congratulations to President of Syria on Syria’s National Holiday
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to President Bashar al-Assad of the Syrian Arab Republic on the occasion of Syria’s National. The message reads, in part:
"I warmly congratulate you and the friendly people of Syria on the National Holiday of the Syrian Arab Republic.
I am confident that the historically deeply-rooted friendly relations between Armenia and Syria will continue to develop and strengthen for the benefit of our countries and peoples.
I hope that having overcome the difficulties of the crisis, Syria will soon enter a period of recovery and prosperity.
I wish you good health and every success, as well as peace and stability - to the friendly people of Syria. "