Միջուկային պատերազմից հնարավոր կլինի խուսափել կանանց շնորհիվ. ԱՄՆ-ում գտել են միջոցը
Միջուկային ապոկալիպսիսից կհաջողվի խուսափել, եթե ավելացվի այն կանանց թիվը, որոնք ներգրավված են միջուկային զենքի ոլորտում: Այս կարծիքը հայտնել Է Foreign Policy հանդեսի մեկնաբան, Fuller Project լրագրողական նախագծի հիմնադիր Զանտի Շարֆը ապրիլի 15-ին հրապարակված նյութում, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Լրագրողուհին կարծում է, որ այդ բնագավառում տղամարդկանց «գերիշխանությունը» մեծացնում է միջուկային պատերազմի հավանականությունը. նա հղվում է այն ուսումնասիրություններին, որոնց շրջանակներում մոդելավորվում էին ռազմական խաղերը: Համաձայն դրանց եզրակացությունների` տղամարդիկ ավելի են հակված ագրեսիվ և ռիսկային վարքագծի:
Շարֆը նաև ընդգծում է խաղաղապահության ոլորտի հետազոտությունները. ըստ նրա, հաշտության բանակցություններում կանանց մասնակցությունը նկատելիորեն մեծացնում է այն բանի հավանականությունը, որ կողմերը համաձայնության կգան: Այդ իսկ պատճառով նա հայտարարում է, որ միջազգային հրթիռային պայմանավորվածություններն ավելի բարեխղճորեն կպահպանվեին, եթե համապատասխան մարմիններում իգական սեռի ավելի շատ աշխատողներ լինեին:

В США нашли способ избежать ядерной войны
Ядерный апокалипсис получится предотвратить, только повысив процент женщин, занятых в сфере атомного оружия. Такое мнение высказала обозреватель журнала Foreign Policy, основатель журналистского проекта Fuller Project Занти Шарфф в опубликованной 15 апреля колонке, передает Lenta.ru
Журналистка считает, что "доминирование" мужчин в этой области повышает вероятность ядерной войны - она ссылается на исследования, в рамках которых моделировались военные игры. Согласно их выводам, мужчины более склонны к агрессивному и рискованному поведению.
Шарфф также указывает на исследования в области миротворчества: участие женщин в мирных переговорах якобы заметно повышает вероятность того, что стороны придут к соглашению. На основании этого она заявляет, что международные ракетные договоренности соблюдались бы более добросовестно, если бы в соответствующих органах было больше работников женского пола.