Իտալիայի Պատգամավորների պալատում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թեմայով համաժողով
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի «Սալվադորի» սրահում ապրիլի 16-ին  տեղի է ունեցել  «Մեծ Եղեռն. Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար անց» խորագրով համաժողովը՝ կազմակերպված Պատգամավորների պալատի Իտալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների կողմից։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել  Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատգամավորներին ապրիլի 10-ին Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման համար։ Դեսպանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային դատապարտման ու ճանաչման գործընթացը շարունակական է, ինչը պետք է լուրջ ազդակ լինի առ այն, որ այդ հարցում ժխտողական կեցվածքը ոչ մի կերպ չի տեղավորվում 21-րդ դարի արժեհամակարգային իրողություններում:
Նա ավելացրել է, որ այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայով ստանձնած իր հանձնառությունները և պարտավորությունները ու հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին։
Ելույթներով հանդես են  եկել Իտալիայի քաղաքական, գիտական, մշակութային շրջանակների մի շարք ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց ելույթներում ընդգծել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման կարևորությունը Իտալիայի հասարակական-քաղաքական շրջանակներում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և ապագայում նմանատիպ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։

Conference on Armenian Genocide Held in Chamber of Deputies of Italy
Conference entitled "Mets Yeghern: A Century after the Armenian Genocide" was held in one of the halls of the Chamber of Deputies of Italy on April 16 organized by the members of the Italy-Armenia parliamentary friendship group, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
Armenian Ambassador to Italy Victoria Baghdasaryan delivered welcoming remarks at the conference and thanked the Deputies for the adoption of the decision on the recognition of the Armenian Genocide in the Chamber of Deputies on April 10. The Ambassador stated that the process of international condemnation and recognition of the Armenian Genocide continues which must be a serious signal that the denialist behavior on this matter has no place in the value system of the 21st century.
She added that by this step the Italian side reaffirmed its commitments assumed by the UN Convention on Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and determination to the universal values.
A number of Italian political, scientific and cultural representatives delivered speeches at the conference, highlighting the importance of the adoption of the Armenian Genocide recognition decision which will contribute to raising awareness on the Genocide among the Italian public and political circles and preventing similar crimes in the future.