Իտալիայի Պատգամավորների պալատում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թեմայով համաժողով
Իտալիայի Պատգամավորների պալատի «Սալվադորի» սրահում ապրիլի 16-ին  տեղի է ունեցել  «Մեծ Եղեռն. Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար անց» խորագրով համաժողովը՝ կազմակերպված Պատգամավորների պալատի Իտալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների կողմից։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել  Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատգամավորներին ապրիլի 10-ին Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման համար։ Դեսպանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային դատապարտման ու ճանաչման գործընթացը շարունակական է, ինչը պետք է լուրջ ազդակ լինի առ այն, որ այդ հարցում ժխտողական կեցվածքը ոչ մի կերպ չի տեղավորվում 21-րդ դարի արժեհամակարգային իրողություններում:
Նա ավելացրել է, որ այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայով ստանձնած իր հանձնառությունները և պարտավորությունները ու հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին։
Ելույթներով հանդես են  եկել Իտալիայի քաղաքական, գիտական, մշակութային շրջանակների մի շարք ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց ելույթներում ընդգծել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման կարևորությունը Իտալիայի հասարակական-քաղաքական շրջանակներում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և ապագայում նմանատիպ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։

В Палате депутатов Италии состоялась конференция на тему Геноцида армян
В зале "Сальвадори" Палаты депутатов Италии 16 апреля состоялась конференция под названием "Большая резня. Спустя век после Геноцида армян", организованная членами парламентской группы дружбы Италия - Армения Палаты депутатов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА, выразив благодарность депутатам за принятие решения о признании Геноцида армян в Палате депутатов 10 апреля, с приветственной речью на форуме выступила посол РА в Италии Виктория Багдасарян. Посол отметила, что процесс международного осуждения и признания Геноцида армян продолжается, что должно стать серьезным сигналом к тому, что в этом вопросе позиция отрицания никак не укладывается в ценностные реалии 21-го века.
Он добавила, что этим шагом итальянская сторона подтвердила и свои обязательства, и обязательства, взятые на себя Конвенцией ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а также приверженность общечеловеческим ценностям.
На конференции выступили ряд представителей политических, научных, культурных кругов Италии, которые в своих выступлениях подчеркивали важность принятия решения о признании Геноцида армян в общественно-политических кругах Италии, в деле повышения осведомленности о Геноциде армян и предотвращения подобных преступлений в будущем.