Պեկինում անցկացվող «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համաժողովին կմասնակցեն մոտ 40 երկրների ղեկավարներ
Ապրիլի 25-27-ը Պեկինում կանցկացվի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երկրորդ համաժողովը, որին կմասնակցեն գրեթե 40 պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ: Այդ մասին ապրիլի 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին:
«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երկրորդ համաժողովը տեղի կունենա Պեկինում ապրիլի 25-27-ը, այն գլխավոր միջազգային միջոցառումը կդառնա Չինաստանում այս տարի: Համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն պետությունների ու կառավարությունների 37 ղեկավարներ»,- ասել Է Վան Ին: Նրա խոսքով՝ համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստին Լագարդը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը: Համաժողովի բոլոր միջոցառումները նախագահելու Է ՉԺՀ-ի առաջնորդ Սի Ցզինպինը, որը ճառով հանդես կգա համաժողովի բացմանը, ինչպես նաև կամփոփի դրա արդյունքները: Չինաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել Է, որ այս տարի համաժողովին կժամանեն, այդ թվում, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ավստրիայի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Չեխիայի, Եգիպտոսի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Իտալիայի, Մոնղոլիայի, Ֆիլիպինների, Սերբիայի, Սինգապուրի, Տաջիկստանի, Թաիլանդի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարները:

China's Belt And Road Forum to Gather 37 World Leaders
The second edition of China’s Belt and Road forum, which will be held in Beijing the next week, will gather 37 heads of state and government, Chinese Foreign Minister Wang Yi said on Friday, Sputnik reports.
The Foreign Minister told a press conference that the gathering will become the nation's major international event in 2019.
"The second Belt and Road forum will be held in Beijing on April 25-27. It will become China’s largest international event this year. Thirty-seven leaders of state and government will participate in the forum," Wang told a press conference.
The top diplomat continued by saying that the leaders of Austria, Egypt, Hungary, Italy, Russia, the United Arab Emirates and other states will arrive in China for the forum.
Mr Wang also added that representatives of the United States and North Korea will participate in the upcoming Belt and Road forum in Beijing.
Moreover, the International Monetary Fund Managing Director, Christine Lagarde, and Antonio Guterres, the UN secretary-general, are also expected to participate in the Belt and Road forum, according to Wang.