Պեկինում անցկացվող «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համաժողովին կմասնակցեն մոտ 40 երկրների ղեկավարներ
Ապրիլի 25-27-ը Պեկինում կանցկացվի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երկրորդ համաժողովը, որին կմասնակցեն գրեթե 40 պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ: Այդ մասին ապրիլի 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին:
«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երկրորդ համաժողովը տեղի կունենա Պեկինում ապրիլի 25-27-ը, այն գլխավոր միջազգային միջոցառումը կդառնա Չինաստանում այս տարի: Համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն պետությունների ու կառավարությունների 37 ղեկավարներ»,- ասել Է Վան Ին: Նրա խոսքով՝ համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստին Լագարդը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը: Համաժողովի բոլոր միջոցառումները նախագահելու Է ՉԺՀ-ի առաջնորդ Սի Ցզինպինը, որը ճառով հանդես կգա համաժողովի բացմանը, ինչպես նաև կամփոփի դրա արդյունքները: Չինաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել Է, որ այս տարի համաժողովին կժամանեն, այդ թվում, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ավստրիայի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Չեխիայի, Եգիպտոսի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Իտալիայի, Մոնղոլիայի, Ֆիլիպինների, Սերբիայի, Սինգապուրի, Տաջիկստանի, Թաիլանդի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարները:

В форуме "Один пояс, один путь" в Пекине поучаствуют лидеры почти 40 стран
Во втором форуме "Один пояс, один путь", который пройдет в Пекине 25-27 апреля, примут участие почти 40 лидеров государств и правительств, заявил на пресс-конференции в пятницу глава МИД КНР Ван И, передает РИА Новости.
"Второй форум "Один пояс, один путь" пройдет в Пекине 25-27 апреля, он станет главным международным мероприятием в Китае в этом году. В работе форума примут участие 37 лидеров государств и правительств", - заявил Ван И.
По его словам, участие в работе форума также примут директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристин Лагард и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш.
Ван И сообщил, что программа форума будет довольно насыщенной: 25 апреля пройдут 12 тематических форумов и конференций, 26 апреля состоится торжественная церемония открытия и встречи на высоком уровне, а 27-го лидеры проведут общее заседание. Председательствовать на всех мероприятиях форума будет лидер КНР Си Цзиньпин, который выступит с речью на открытии форума, а также подведет его итоги по завершению.
Помимо прочего, Си Цзиньпин с супругой Пэн Лиюань организуют торжественный банкет для высоких гостей.
Министр иностранных дел Китая сообщил, что на форум в этом году приедут, в том числе, лидеры России, Пакистана, Казахстана, Австрии, Азербайджана, Белоруссии, Чехии, Египта, Греции, Венгрии, Италии, Монголии, Филиппин, Сербии, Сингапура, Таджикистана, Таиланда, ОАЭ.