Հավատում եմ`հայ համայնքը մոբիլիզացվելու է Աստվածամոր տաճարի վերակառուցման հարցում. Ֆրանսիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր
Ապրիլի 15-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով զգալի ավերածությունների ենթարկվեց 850 տարվա պատմություն ունեցող պատմամշակութային և հոգևոր կենտրոն հանդիսացող Փարիզի Աստվածամոր տաճարը:
Թեմայի շուրջ  «Արմեդիա ՏՎԳ»-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայազգի պատգամավոր Դանիել Կազարյանի (Danièle Cazarian) հետ:
- Տիկին Կազարյան, ի՞նչ նշանակություն ունի Փարիզի Աստվածամոր տաճարը Ձեր և առհասարակ ֆրանսիացիների համար. այն ավելի շատ հոգևո՞ր, թե՞ պատմամշակութային նշանակություն ունի:
- Աստվածամոր տաճարը Ֆրանսիայում ապրող մարդկանց համար երկու տարբեր նշանակություն ունի. դա է պատճառը, որ մենք շատ ենք վշտացած: Նախևառաջ այն Ֆրանսիայում և առհասարակ Եվրոպայում համարվում է քրիստոնեության էպիկենտրոն` և´ իր հոգևոր, և´ գեղարվեստական տեսանկյունից: Եկեղեցին նաև մեր ազգային մշակութային ժառանգության մասնիկն է համարվում: Ավելի քան 800 տարի առաջ կառուցված տաճարն այնքան հին է, որքան մեր ազգը: Այս կառույցն ազգային հպարտություն է և հիշեցնում է Ֆրանսիայի հզորությունը: Սա է պատճառը, որ մենք երկրի ցանկացած կարևոր իրադարձություն` լինի ուրախության կամ սգո առիթ, նշում ենք այնտեղ: Օրինակ, 1996 թվականին, երբ մահացավ նախկին նախագահ Ֆրանսուա Միտերանը, ով համարվում էր աշխարհիկ պետության սոցիալիստական և աշխարհիկ նախագահ, նրա հոգեհանգստի արարողությունը նույնպես Աստվածամոր տաճարում տեղի ունեցավ:
Տաճարի ընդհանուր պատկերը լիարժեք չի լինի առանց Վիկտոր Հյուգոյի, որի «Փարիզի Աստվածամոր տաճարը» գրքի շնորհիվ էլ այն դարձավ ռոմանտիկ և սիրված վայր:
- Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր ուղերձում նշեց, որ մտադիր են հինգ տարվա ընթացքում վերակառուցել Փարիզի Աստվածամոր տաճարը: Որքանո՞վ է իրատեսական տաճարի վերականգնումն այդքան սեղմ ժամկետներում:
- Չեմ կարող ասել արդյոք դա իրատեսական է, թե ոչ. ես մասնագետ չեմ: Նախագահն այդ ժամկետը սահմանել է, որպեսզի մոբիլիզացնի վարչակազմը, ճարտարապետներին և արվեստագետներին: Սա վերանորոգման աշխատանքները սկսելու ձգտման կոչ է:
- Նախատեսո՞ւմ է արդյոք հայ համայնքն իր ներդրումն ունենալ տաճարի վերակառուցման գործում:
- Ես հավատում եմ, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքը մոբիլիզացվելու է և իր ներդրումն է ունենալու տաճարի վերակառուցմանն օժանդակելու հարցում: Նրանք, ինչպես իրենց բոլոր հայրենակիցները, խորապես վշտացած են տեղի ունեցածի պատճառով:
- Փարիզի Աստվածամոր տաճարում ապրիլի 22-ին նախատեսվում էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին պատարագ մատուցել: Այս դեպքից հետո պատարագը տեղի կունենա՞:
- Ներկա պահի դրությամբ չեմ կարող ասել` արքեպիսկոպոսը նախատեսում է արդյոք մայրաքաղաքի որևէ այլ վայրում պատարագ մատուցել, թե ոչ: Այս տարի նախատեսվում է բազմաթիվ կրոնական և պետական միջոցառումներ` նվիրված Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որը ինքնին գոհացուցիչ է: Հայ համայնքը և այն բոլոր մարդիկ, ովքեր կցանականան հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, կարող են դա անելու համար բազմաթիվ վայրեր այցելել:

Я верю, что армянская община Франции мобилизуется в деле восстановления Нотр-Дама: депутат парламента Франции (эксклюзив)
После пожара, вспыхнувшего в Соборе Парижской Богоматери, ИАА "Армедиа" связалось с Даниэль Казарян (Danièle Cazarian) – депутатом парламента Франции армянского происхождения.
- Госпожа Казарян, что символизирует для Вас и вообще для французов Собор Парижской Богоматери? Это больше культурная жемчужина или духовный центр?
- Для людей, живущих во Франции, Собор Парижской Богоматери имеет двоякое значение – и в этом причина такой нашей глубокой скорби. Прежде всего, во Франции и в целом в Европе Собор считается эпицентром христианства - как в духовном, так и в художественном плане. Нотр-Дам также - часть нашего национального культурного наследия. Храм, построенный более 800 лет назад, так же стар, как и наш народ. Нотр-Дам является нашей национальной гордостью и напоминает о величии Франции. Именно по этой причине любое важное событие в стране – радостное или траурное – мы отмечаем именно в Соборе Парижской Богоматери. Есть даже парадоксальный случай: в 1996 году, когда скончался бывший президент Франции Франсуа Миттеран, который считался социалистическим и светским президентом, было решено его панихиду провести также в Соборе Парижской Богоматери.
Картина не будет полной без фигуры Виктора Гюго, чья книга "Собор Парижской Богоматери" сделала Нотр-Дам романтичным и популярным местом для жителей всего мира.
- Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что намерен восстановить Собор Парижской Богоматери в течение пяти лет. Насколько реально восстановление храма в столь короткие сроки?
- Не могу сказать, насколько это реально это или нет – я не эксперт в этом деле. Президент установил этот срок в целях мобилизации усилий администрации, архитекторов, инженеров, искусствоведов. Это - призыв к действию, призыв к амбициям. В этом – роль главы государства в столь трудное время.
- Планирует ли армянская община Франции внести свой вклад в реконструкцию Собора Парижской Богоматери?
- Я искренне верю, что армянская община Франции мобилизуется и внесет свой вклад в дело восстановления храма. Как и все жители Франции, армяне были глубоко расстроены случившимся.
-  На 22 апреля в Соборе Парижской Богоматери было запланировано проведение богослужения - в память жертв Геноцида армян. После случившегося что будет с проведением такой литургии?
- Сейчас я не могу сказать точно, собирается ли архиепископ совершить литургию в каком-либо другом месте в Париже. Вообще, на этот год запланирован ряд религиозных и государственных мероприятий, посвященных памяти жертв Геноцида, что само по себе достаточно важно. Армянская община Франции и все те, кто желает отдать дань памяти жертвам Геноцида, смогут найти достаточно достойных мест для этого.