ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության առաջին պարբերական զեկույցը
Ապրիլի 18-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) առաջին պարբերական զեկույցը:
Զեկույցը ներառում է 1992-2018 թթ. ընկած ժամանակահատվածում դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ Արցախում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, քաղաքացիական հասարակության զարգացման և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի և արձանագրված ձեռքբերումների մասին:
ՄԱԿ-ի «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրին Արցախի Հանրապետությունը միացել է 1992 թ. նոյեմբերի 26-ին՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության որոշման հիման վրա:
Զեկույցը պատրաստվել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից՝ այլ գերատեսչությունների հետ համագործակցությամբ, և հաստատվել ԱՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ:

The First Periodic Report of the Republic of Artsakh is Disseminated in the UN
On April 18, 2019, the initial periodic report of the Republic of Artsakh on the implementation of the provisions of the International Covenant “On Civil and Political Rights” was disseminated in the United Nations Organization (UN) as an official document.
The report includes information on the implementation of the provisions of the Covenant for 1992-2018 - the steps taken towards the protection of human rights and fundamental freedoms in Artsakh, the development of civil society and the strengthening of democracy, as well as the achievements reached.
The Republic of Artsakh joined the International Covenant “On Civil and Political Rights” on November 26, 1992, based on the decision of the Presidium of the NKR Supreme Soviet.
The report was prepared by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, in cooperation with other ministries, and was approved by the December 7, 2018 resolution of the Government of the Artsakh Republic.