ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության առաջին պարբերական զեկույցը
Ապրիլի 18-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) առաջին պարբերական զեկույցը:
Զեկույցը ներառում է 1992-2018 թթ. ընկած ժամանակահատվածում դաշնագրի դրույթների կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ Արցախում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, քաղաքացիական հասարակության զարգացման և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի և արձանագրված ձեռքբերումների մասին:
ՄԱԿ-ի «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրին Արցախի Հանրապետությունը միացել է 1992 թ. նոյեմբերի 26-ին՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության որոշման հիման վրա:
Զեկույցը պատրաստվել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից՝ այլ գերատեսչությունների հետ համագործակցությամբ, և հաստատվել ԱՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ:

В ООН распространен первый периодический национальный добровольный доклад Республики Арцах
18 апреля 2019 года в Организации Объединенных Наций в качестве официального документа был распространен первый периодический доклад Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) о реализации положений Международного пакта о гражданских и политических правах.
Доклад содержит информацию относительно реализации положений Международного пакта за 1992-2018 годы: о шагах, предпринятых по защите прав человека и основных свобод в Арцахе, развитию гражданского общества и укреплению демократии, а также успехах, достигнутых в указанных сферах.
Республика Арцах присоединилась к Международному пакту о гражданских и политических правах 26 ноября 1992 года на основе решения президиума Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики.
Доклад подготовлен Министерством иностранных дел Республики Арцах совместно с другими ведомствами и был утвержден решением Правительства Республики Арцах от 7 декабря 2018 года.