Ապրիլի 29-ից Արցախ այցելող զբոսաշրջիկներին մուտքի արտոնագիր կտրամադրվի անվճար
Ապրիլի 29-ից ուժի մեջ կմտնի ««Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, որը հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ստորագրվել է ապրիլի 12-ին։
Օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին առաջարկով 2018 թ. դեկտեմբերի 1-ին հանդես է եկել արտաքին գործերի նախարարությունը, որով նախատեսվում է պետական տուրք չգանձել Արցախի Հանրապետությունում մինչև 21 օր ժամկետով մեկ անգամվա զբոսաշրջային մուտքի արտոնագրի համար: Իրականացված օրենսդրական փոփոխությունը նպատակ ունի խթանել Արցախում զբոսաշրջության զարգացումը՝ դյուրացնելով օտարերկրյա քաղաքացիների ԱՀ մուտքի արտոնագրերի տրամադրումն ու մուտքի կազմակերպումը։
Նոր ընթացակարգի համաձայն՝ օտարերկրացիներին ԱՀ մուտքի արտոնագիր կտրամադրվի Արցախ մուտք գործելու ժամանակ՝ անձնագրային հսկողության կետերում և ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում (հասցե՝ ք. Երևան, Նաիրի Զարյան 17 ա/2)։

C 29 апреля посещающим Арцах туристам будет выдаваться бесплатная виза
29 апреля 2019 года вступит в силу Закон Республики Арцах "О внесении изменения в Закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"", подписанный 12 апреля Президентом Республики Арцах Бако Саакяном.
1 декабря 2018 года министерство иностранных дел внесло предложение о внесении изменения в Закон, согласно которому предусматривается отмена государственной пошлины на однократную въездную туристическую визу со сроком пребывания на территории Республики Арцах до 21 дня. Введенная законодательная поправка нацелена на содействие развитию туризма в Арцахе, упрощение выдачи въездных виз иностранным гражданам.
Согласно новой процедуре, виза Республики Арцах будет выдаваться иностранцам на пунктах паспортного контроля при въезде в Арцах и в Постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения (по адресу г.Ереван, ул. Наири Зарьяна 17 а/2).