Մենք խրախուսում ենք բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Երևանի պետական համալսարան և հանդիպում ունեցել ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումները և անդրադարձել, մասնավորապես, տնտեսական հեղափոխության տեսլականին: «Ուզում եմ մի քանի պարամետրերով շեշտադրել, թե ինչ ենք նկատի ունենում մենք տնտեսական հեղափոխություն ասելով՝ արդյունքի առումով և մեթոդի առումով: Մենք արդեն հայտարարել ենք՝ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության տեսլականը հետևյալն է, որ Հայաստանը պետք է վերածվի բարձր տեխնոլոգիական երկրի, և տեխնոլոգիական ոլորտը, տեխնոլոգիաները պետք է դառնան Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժը: Եթե փորձենք այս ձևակերպումն ավելի կոնկրետացնել արդյունքի առումով, ես կարող եմ ընդգծել, որ մեր պատկերացումը հետևյալն է, որ 10 տարվա արդյունքով Հայաստանի 10 կամ 20 ամենախոշոր ձեռնարկությունները պետք է լինեն տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռնարկությունները՝ ի տարբերություն այսօրվա, երբ ամենախոշոր հարկատուներն այն ընկերություններն են, որոնք կամ գործում են բնական կամ ոչ այնքան բնական մենաշնորհի տիրույթում կամ հանքարդյունաբերական ոլորտում», - ասել է կառավարության ղեկավարը: Ընդ որում, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ որպես տնտեսության լոկոմոտիվ, շարժիչ ուժ նկատի են առնվում ինչպես փափուկ (soft), այնպես էլ կոշտ (hard) տեխնոլոգիաները:
Հաջորդ կարևոր շեշտադրումը, ըստ վարչապետի, հետևյալն է՝ Հայաստանը պետք է լինի բարձր որակավորման աշխատուժի երկիր: «Մեր պատկերացմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դուրս գա ցածր որակավորմամբ աշխատուժ ունեցող երկրի կարգավիճակից, և սա իր հերթին նշանակում է, որ մեր երկրում աշխատուժը պետք է ունենա բարձր որակավորում: Այստեղից էլ բխում է տնտեսական հեղափոխության մեր հաջորդ շղթան, որը, իհարկե, կապված է կրթության հետ: Այստեղից բխում է, որ մենք կրթության ոլորտում պետք է ունենանք շատ լուրջ փոփոխություններ, բարեփոխումներ, և այդ բարեփոխումների հիմնական իմաստը պետք է լինի այն, որ կրթական համակարգը պետք է ի վիճակի լինի ապահովել Հայաստանի Հանրապետությանը, ուսանողներին պետք է կարողանա ապահովել բարձր որակավորմամբ և այն պահին, երբ ուսանողները կլքեն կրթական հաստատությունները, նրանք պիտի պատրաստ և մրցունակ մասնագետի կարգավիճակ ունենան: Այս առումով մեր հիմնական տեսլականը հետևյալն է, որ բարձրագույն կրթությունում հետազոտական կոմպոնենտը գնալով ավելի ու ավելի պետք է մեծանա: Հետազոտական և նաև գիտական աշխատանքը պետք է գիտության համակարգում ավելի ու ավելի մեծ տեղ զբաղեցնեն, և ժամանակի ընթացքում այս ուղղությունը պետք է ավելի ուժեղանա», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեսլականը, համաձայն որի՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պետք է վարի բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն. «Բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն վարելու մեր կարևորագույն գործիքներից մեկը Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում համահարթ եկամտային հարկի սահմանումն է, ընդ որում, նախապայմանով, որ եկամտահարկը առաջիկա տարիներին մեզ մոտ պետք է նվազի առաջիկա 3-4-5 տարիների ընթացքում՝ հասնելով 20 տոկոս համահարթ եկամտահարկի: Այսպիսով, մենք կարծում ենք, որ խրախուսում ենք բարձր աշխատավարձը, բարձր աշխատավարձի քաղաքականությունը և այսպիսով խրախուսում ենք կրթությունը, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին: Ընդհանուր առմամբ պետք է ասել, որ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետ ասելով նկատի ունենք ոչ միայն տեխնոլոգիական ոլորտը, այլև նկատի ունենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում բորսայական համակարգն առաջիկայում էականորեն կզարգանա»: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունն այս ուղղությամբ ևս աշխատանքներ է իրականացնում՝ փորձելով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնել պետական ընկերություններ, որոնց արժեթղթերը հնարավոր կլինի դուրս բերել շուկա և որոշակի կարգավորումներով խրախուսել նաև մասնավոր ընկերություններին, որպեսզի նրանք գնան այդ ճանապարհով: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանում բանկային համակարգը և ծառայությունների համակարգը կայացած են, և այստեղ ևս բարձր որակավորմամբ մասնագետներ ներգրավելու ներուժ կա: Բայց միևնույն ժամանակ, ըստ վարչապետի, նույնիսկ մեծ ջանքերի դեպքում հնարավոր չի լինի ՀՀ պոտենցիալ աշխատուժը նույն որակավորման բերելը, և այստեղ որոշակի շերտավորումն անխուսափելի է: «Այդ շերտավորման հետ կապված խնդիրներն սպասարկելու առումով է, որ մենք՝ որպես մեր կառավարության առաջնահերթություն հռչակել ենք նաև գյուղատնտեսության ոլորտը, որն, ըստ էության, համարում ենք նույնպես տեխնոլոգիաների հետ առնչվող, զբոսաշրջության ոլորտը: Կարծում ենք, որ աշխատուժի այն հատվածը, որը չի տեղավորվի մեր ասած բարձր որակավորման սեգմենտում, կարող է տեղավորվել այս հատվածում՝ ապահովելով փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման որոշակի դինամիկա և ապահովել բարեկեցության որոշակի մակարդակ և ապահովել անհատական ջանքը գործադրելու որոշակի հնարավորություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական հեղափոխության իրականացման մեթոդին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ինչպես քաղաքական հեղափոխության դեպքում, այս դեպքում էլ մեզ համար հիմնական և առանցքային գործիքը շարունակում է մնալ անհատական ջանքը: Այսինքն՝ մեր հիմնական գործիքակազմը պետք է լինի քաղաքացիներին, մարդկանց խրախուսելը տնտեսական գործունեության և ընդհանուր առմամբ յուրաքանչյուր քաղաքացու տնտեսական վարքագիծը փոխելը՝ ինչպես տնտեսական գործունեության օբյեկտ, այնպես էլ տնտեսական գործունեության սուբյեկտ հանդիսանալու պարագայում»:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին, մասնավորապես, Հայաստանի զարգացման տնտեսական մոդելի արդյունավետ իրականացմանը, կառավարություն-տնտեսագիտական հանրություն գործուն կապի ապահովմանը, տեղական փորձագիտական առկա ներուժի խթանմանը և ակտիվացմանը, կրթական համակարգի բարեփոխումներին, կրթություն-գիտություն-հետազոտություն-աշխատաշուկա շղթայի ձևավորմանը, բուհական համակարգի կողմից որակյալ մասնագետների պատրաստմանը, մարդկային կապիտալի, քաղաքացիների մտավոր աշխատանքի և անհատական ջանքի խրախուսմանը, ազգային ավիափոխադրողի ստեղծմանը, ինչպես նաև ազգային գաղափարախոսությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և այլն:

Мы поощряем политику высокой зарплаты и тем самым поощряем высококвалифицированных специалистов: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня посетил Ереванский государственный университет и встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами факультета экономики и менеджмента ЕГУ.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обсуждений в таком формате и коснулся, в частности, концепции экономической революции. "Я хочу представить некоторые параметры того, что мы имеем в виду с точки результатов и методов, когда говорим об экономической революции. Мы уже заявляли, что концепция экономики Республики Армения состоит в том, что Армения должна стать страной высоких технологий, и технологическая сфера, технологии должны стать движущей силой экономики Армении. Если попытаться эту формулировку более конкретизировать в плане результата, я могу подчеркнуть, что наша концепция состоит в том, что через 10 лет 10 или 20 крупнейших предприятий Армении должны быть предприятиями технологического сектора, в отличие от сегодняшнего дня, когда крупнейшими налогоплательщиками являются компании, которые либо действуют в сфере естественных или не очень естественных монополий, либо в горнодобывающей отрасли", - сказал премьер-министр. По словам Никола Пашиняна, в качестве локомотива экономики, движущей силы учитываются как легкие (soft), так и жесткие (hard) технологии.
Следующий важный акцент, по словам премьер-министра, заключается в том, что Армения должна быть страной высококвалифицированной рабочей силы. "По нашему мнению, Республика Армения должна выйти из статуса страны с низкой квалификацией рабочей силы, что, в свою очередь, означает, что рабочая сила в нашей стране должна иметь высокую квалификацию. Отсюда вытекает следующая цепочка нашей экономической революции, которая, конечно же, связана с образованием. Отсюда следует, что у нас должны быть серьезные изменения, реформы в области образования, и основное значение этих реформ должно состоять в том, чтобы система образования была способна обеспечить Республику Армения, была в состоянии дать студентам высокую квалификацию, и когда студенты покидают учебные заведения, они должны быть готовыми кадрами и иметь статус конкурентоспособного специалиста. Наше основное видение в этом отношении заключается в том, что исследовательский компонент в высшем образовании постепенно должен все больше и больше увеличиваться. Исследовательская и научная работа должна занимать все больше места в системе науки, и со временем это направление должно быть усилено", - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр представил видение экономического развития Армении, согласно которому правительство Республики Армения должно проводить политику высоких зарплат: "Одним из наших ключевых инструментов для проведения политики высокой заработной платы является установление равномерного подоходного налога в Налоговом кодексе Республики Армения, в том числе, с условием, что подоходный налог в ближайшие годы должен быть снижен в течение следующих 3-4-5 лет и установлен на уровне 20%. Таким образом, мы считаем, что поощряем высокую заработную плату, политику высокой заработной платы, и этим поощряем образование, высококвалифицированных специалистов. В целом, нужно отметить, что говоря о высококвалифицированном специалисте, мы имеем в виду не только технологическую сферу, но и то, что в Республике Армения в ближайшее время должна существенно развиваться биржевая система".
Никол Пашинян отметил, что правительство работает также в этом направлении, пытаясь найти государственные компании в Республике Армения, ценные бумаги которых можно будет вывести на рынок, а также посредством определенных регулирований поощрять частные компании пойти по этому пути. По словам главы правительства, банковская система и система обслуживания в Армении уже состоялись, и здесь также есть потенциал для привлечения высококвалифицированных специалистов. Однако в то же время, по словам премьер-министра, даже в случае больших усилий не удастся привести потенциал рабочей силы Армении к такой квалификации, и некоторые расслоения здесь неизбежны.
"В плане решения связанных с этим расслоением проблем мы как правительство объявили приоритетным также сферы туризма и сельского хозяйства, которую, по сути, мы считаем связанной с технологиями отраслью. Мы считаем, что часть рабочей силы, которая не вписывается в отмеченный высококвалифицированный сегмент, может вписаться в этот сегмент, обеспечивая определенную динамику развития малого и среднего бизнеса, определенный уровень благосостояния и определенные возможности для индивидуальных усилий", - сказал Никол Пашинян.
Коснувшись методов осуществления экономической революции, премьер-министр Пашинян сказал: "Как и в случае с политической революцией, так и в этом случае основным и наиболее важным инструментом для нас являются индивидуальные усилия. То есть наш основной инструментарий должен заключаться в том, чтобы побуждать граждан, побуждать людей к изменению экономического поведения и, в целом, к изменению экономического поведения каждого гражданина как в качестве объекта экономической деятельности, так и в качестве субъекта экономической деятельности".
Затем премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопросы профессорско-преподавательского состава и студентов факультета экономики и менеджмента ЕГУ, которые касались, в частности, эффективной реализации экономической модели развития Армении; обеспечения практической связи между правительством и экономическим сообществом; развития и активизации существующего экспертного потенциала; формирования цепочки образование-наука-исследование-рынок труда; подготовки квалифицированных специалистов; поощрения человеческого капитала, интеллектуального труда и индивидуальных усилий; создания национального авиаперевозчика, а также национальной идеологии, нагорно-карабахского конфликта и т.д.