Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ուրուգվայի նախկին նախագահ Խոսե Մուխիկայի հետ
Ապրիլի 23-ին Ուրուգվայի ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբի հրավերով Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության մայրաքաղաք Մոնտեվիդեո:
Այցը առաջին օրը Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ուրուգվայի նախկին նախագահ, երկրի իշխող քաղաքական կոալիցիայի առաջնորդներից մեկի՝ Խոսե Մուխիկայի հետ։
Զրույցի ընթացքում ԱԳՆ ղեկավարը բարձր է գնահատել նախագահ Մուխիկայի և Ուրուգվայի իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ ավանդաբար ձևավորված բարեկամական վերաբերմունքը։
Ներկայացնելով Արցախի պետականաշինության գործընթացը, Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի և Ուրուգվայի ժողովուրդներին միավորում է ընդհանուր արժեհամակարգը։
Նախագահ Մուխիկայի խնդրանքով ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձել է Արցախի միջազգային ճանաչման հեռանկարներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը և խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Արցախի Կենտրոնական Կոմիտեի ներկայացուցիչ, ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, ՀՅԴ Հայ Դատի Կենտրոնական Խորհրդի անդամ, Ընկերվար միջազգայնականի (Սոցինտերն) փոխնախագահ Մարիո Նալբանդյանը և ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Глава МИД Арцаха встретился с экс-президентом Уругвая Хосе Мухикой
Делегация, возглавляемая министром иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масисом Маиляном, 23 апреля прибыла в столицу Восточной Республики Уругвай Монтевидео по приглашению комитета "Ай Дат" АРФД Уругвая. Об этом сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах.
В первый день визита Масис Маилян встретился с бывшим президентом Уругвая, одним из лидеров правящей политической коалиции страны Хосе Мухикой.
В ходе беседы глава МИД высоко оценил традиционно дружественное отношение президента Мухико и властей Уругвая к армянам.
Коснувшись процесса государственного строительства в Арцахе, Масис Маилян отметил, что народы Арцаха и Уругвая разделяют общую систему ценностей.
По просьбе президента Мухико глава МИД представил перспективы международного признания Республики Арцах, историю азербайджано-карабахского конфликта и последние развития в процессе мирного урегулирования.
В встрече приняли участие представитель Арцахского Центрального комитета АРФД, депутат НС Республики Арцах Давид Ишханян, член Центрального совета "Ай Дата" АРФД, вице-председатель Социнтерна Марио Налбандян и Постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян.