Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ուրուգվայի մարդու իրավունքների պաշտպանների ինստիտուտի տնօրենների խորհրդի անդամների հետ
Ապրիլի 23-ին աշխատանքային այցով Մոնտեվիդեոյում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտում հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի մարդու իրավունքների պաշտպանների հաստատության տնօրենների խորհրդի անդամներ Խուան Ֆարոպպա Ֆոնտանայի և Մարիանա Բլենգիո Վալդեսի հետ:
ԱԳՆ ղեկավարը և ուրուգվայցի իրավապաշտպանները քննարկել են Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա իրավիճակը, մարտահրավերներն ու արձանագրված հաջողությունները:
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր արժեքներ են և առանց բացառության պետք է հասանելի լինեն բոլորին՝ անկախ երկրի կարգավիճակից։ Այս համատեքստում նա կարևորել է Արցախի և տարբեր երկրների մարդու իրավունքների պաշտպանների գրասենյակների հետ համագործակցության հաստատումը, ինչն իր հերթին կնպաստի ոլորտում արձանագրված հաջողությունների զարգացմանը։
Զրուցակիցները կարևորել են «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի դրույթների ընդհանուր և համապարփակ կիրառումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են երկու երկրների իրավապաշտպան գրասենյակների միջև համագործակցության հեռանկարները:

Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian Met with Members of the Board of Directors of the Uruguayan Human Rights Defenders Institute
On April 23, the delegation headed by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian, who is on a working visit to Montevideo, met with members of the Board of Directors of the Human Rights Defenders Institute of Uruguay Dr. Juan Faroppa Fontana and Dra. Mariana Blengio Valdes. The meeting took place at the National Institute of Human Rights of Uruguay.
The Foreign Minister and the Uruguayan human rights activists discussed the current situation in the field of human rights protection in Artsakh, as well as the existing challenges and achievements.
Masis Mayilian stressed that human rights are universal values and should be accessible to all without exception, regardless of the country's status. In this context, he noted the importance of establishing cooperation between the Human Rights Defender’s Offices of Artsakh and other countries, which, in turn, will contribute to the achievements in the sphere.
The interlocutors stressed the importance of general and comprehensive implementation of the provisions of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
At the end of the meeting, the sides discussed the prospects of cooperation between the Human Rights Defender’s Offices of the two countries.