Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ուրուգվայի մարդու իրավունքների պաշտպանների ինստիտուտի տնօրենների խորհրդի անդամների հետ
Ապրիլի 23-ին աշխատանքային այցով Մոնտեվիդեոյում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտում հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի մարդու իրավունքների պաշտպանների հաստատության տնօրենների խորհրդի անդամներ Խուան Ֆարոպպա Ֆոնտանայի և Մարիանա Բլենգիո Վալդեսի հետ:
ԱԳՆ ղեկավարը և ուրուգվայցի իրավապաշտպանները քննարկել են Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա իրավիճակը, մարտահրավերներն ու արձանագրված հաջողությունները:
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր արժեքներ են և առանց բացառության պետք է հասանելի լինեն բոլորին՝ անկախ երկրի կարգավիճակից։ Այս համատեքստում նա կարևորել է Արցախի և տարբեր երկրների մարդու իրավունքների պաշտպանների գրասենյակների հետ համագործակցության հաստատումը, ինչն իր հերթին կնպաստի ոլորտում արձանագրված հաջողությունների զարգացմանը։
Զրուցակիցները կարևորել են «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի դրույթների ընդհանուր և համապարփակ կիրառումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են երկու երկրների իրավապաշտպան գրասենյակների միջև համագործակցության հեռանկարները:

Глава МИД Арцаха встретился с членами Совета директоров Уругвайского института защитников прав человека
Возглавляемая министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном делегация в рамках рабочего визита в Монтевидео 23 апреля провела встречу с членами Совета директоров Уругвайского института защитников прав человека Хуаном Фароппа Фонтана и Марианой Бленгио Валдес. Встреча состоялась в Национальном институте по правам человека Уругвая.
Глава МИД и уругвайские правозащитники обсудили ситуацию в области защиты прав человека в Арцахе, а также имеющиеся вызовы и достижения.
Масис Маилян отметил, что права человека являются всеобщей ценностью и должны распространяться на всех без исключения, вне зависимости от статуса страны. В этом контексте он подчеркнул важность установления сотрудничества между офисами защитника прав человека Арцаха и других стран, что будет способствовать укреплению достигнутых успехов в этой области.
Собеседники подчеркнули важность всеобщего и всеобъемлющего выполнения положений Конвенции ООН «О предупреждении преступления геноцида и наказания за него».
В конце встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества между офисами защитника прав человека двух стран.