ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի բողոքով որոշումը, հայտնում է News.am-ը:
Գործն առնչվում էր Տեր-Պետրոսյանի դիմումին 2008 թվականի մարտի 1-ին ցույցը ցրելու, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների բացակայության և նրան ենթադրյալ տնային կալանքի ենթարկելու վերաբերյալ:
Դատարանը որոշել է, որ առկա է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածի խախտում, կոնկրետ՝ հավաքների ազատության իրավունք, 13-րդ հոդվածի խախտում՝ իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք: Սակայն դատարանը մերժել է բողոքը 5-րդ հոդվածով՝ ազատության և անվտանգության իրավունք և 2-րդ հոդվածի 4-րդ արձանագրությամբ՝ տեղաշարժման ազատության իրավունք:
Դատարանը նաև որոշել է, որ ցույցի ցրումը հիմնավորված չէր: Չնայած հաղորդագրություններում նշվում էր, որ Տեր-Պետրոսյանը եղել է «տնային կալանքի» մեջ, դատարանը չի կարողացել հանգել այն եզրակացության, որ նա զրկված էր ազատությունից կամ նրա տեղաշարժման ազատությունը սահմանափակվել էր:

"Левон Тер-Петросян против Армении": ЕСПЧ зафиксировал нарушения Конвенции по правам человека
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня вынес вердикт по делу Левона Тер-Петросяна против Армении, в котором ЕСПЧ единогласно постановил, что зафиксированы нарушения ст. 11 (Свобода собраний и объединений) и ст. 13 (Право на эффективное средство правовой защиты) Европейской конвенции по правам человека, пишет Panorama.
Жалобы на основании п. 1 ст. 5 Европейской конвенции по правам человека (Право на свободу и безопасность), а также ст. 2 Протокола №4 (Свобода передвижения) были отклонены.
Отмечается, что дело касается жалобы экс-президента Армении в годы его президентства (с 1991 по 1998 гг.) – вмешательства в его свободу после разгона митингов в 2008 году, недостатка эффективных средств защиты и его содержания под домашним арестом.
ЕСПЧ, в частности, счел, что правительство РА, требуя расхода внутренних средств, не обеспечило во внутренней правовой системе право на эффективное средство правовой защиты. Суд также счел, что разгон митинга не был обоснованным.
В связи с "домашним арестом" Левона Тер-Петросяна отмечается, что суд не может сделать заключение, был ли лишен Левон Тер-Петросян свободы или у него была свобода на передвижение.
Предусмотренной по ст. 41 Конвенции по правам человека компенсации не предоставлено, поскольку заявитель не сумел полностью представить требование по справедливому удовлетворению.