Ադրբեջանցի սահմանապահները թույլ չեն տալիս վրացի հոգևորականներին մոտենալ վրացական Ուդաբնո վանքին
Ադրբեջանցի սահմանապահներն արդեն չորս օր է չեն թողնում, որ վրացի հոգևորականներն ու ուխտագնացները մոտենան Վրաստանի Ուդաբնո վանքին, որը գտնվում է Դավիթ Գարեջի հին վանական համալիր տարածքում։ Այս մասին ինչպես հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան` հաղրոդում է «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը։
«Արդեն չորրորդ օրն է ադրբեջանցի սահմանապահները փակել են Ուդաբնո տանող ճանապարհն ու երթևեկությունը արգելող նշաններ են տեղադրել», - նշվում է սյուժեում։
Ասվում է, որ ադրբեջանական կողմից վանք տանող ճանապարհի կառուցմանն ուղղված ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում։
Զբոսավարներում աշխատողները խոստովանում են, որ առաջին անգամ են նման արգելքի բախվում։ Նրանք կարծում են, որ ադրբեջանական կողմը վանքը ալբանական մշակույթի մաս հայտարարելու փորձ կանի։
Վանքի վարդապետ Կիրիոնան (Օնիանի) իր հերթին նշել է, որ ադրբեջանցի սահմանապահները փակել են ճանապարհն ապրիլի 20-ից հետո, երբ համալիր է այցելել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
VI դարի վրացական քարանձավափոր վանքերի համալիրը գտնվում է վրաց-ադրբեջանական սահմանի վրա։ Վանական համալիրը կիսում է պետական սահմանը։ Այն բազմիցս է փորձաքար դարձել Վրաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում։ Իրավիճակը սրվել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի վերջերս արված հայտարարություններից հետո, որում նա ասել էր, որ անհրաժեշտ է ավարտել Ադրբեջանի հետ սահմանազատումն ու սահմանագծումը։

Азербайджанские пограничники не пропускают грузинских священников к монастырю Удабно
Азербайджанские пограничники уже четыре дня подряд не пропускают грузинских священников и паломников к монастырю Удабно, расположенному на территории древнего комплекса Давид-Гареджи. Как передает SPUTNIK Армения, об этом сообщает телеканал "Рустави 2".
Комплекс грузинских пещерных монастырей VI века расположен на грузинско-азербайджанской границе. Государственная граница между двумя странами делит монастырский комплекс на две части.
Древний комплекс неоднократно становился камнем преткновения в отношениях между Грузией и Азербайджаном. Ситуация обострилась после недавних заявлений президента Грузии Саломе Зурабишвили о необходимости завершения демаркации и делимитации границы с Азербайджаном.
"Уже четвертый день, как азербайджанские пограничники перекрыли дорогу, ведущую к монастырю Удабно, устанавливают запрещающие движение знаки", - говорится в сюжете.
Отмечается, что с азербайджанской стороны ведется интенсивная работа по прокладке путей к монастырю.
Гиды признаются, что сталкиваются с подобным запретом впервые. Они полагают, что азербайджанская сторона предпринимает попытку объявить монастырь частью албанской культуры.
В свою очередь архимандрит монастыря Кириона (Ониани) заметил, что азербайджанские пограничники перекрыли путь после того, как 20 апреля древний комплекс посетила президент Грузии Саломе Зурабишвили.
Напомним, часть комплекса, куда входит и монастырь Удабно, находится под контролем азербайджанской стороны. Сам комплекс состоит из 20 монастырей, высеченных в скалах. Главный монастырь комплекса – лавра Святого Давида.