Շենգենյան գոտին այլևս չի աշխատում. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ժամանակն է բարեփոխելու Շենգենյան համաձայնագիրը, որի շրջանակում Եվրոպայի 28 անդամ երկրների բնակիչները, ինչպես նաև համապատասխան վիզա ունեցող զբոսաշրջիկները կարող են Եվրամիության ներսում ճամփորդել առանց սահմանային և մաքսային ձևակերպումների:
Այսպիսի գաղափար է Մակրոնն առաջ քաշել հինգշաբթի` եռամսյա դեբատների արդյունքներով կայացած մեծ մամուլի ասուլիսի ընթացքում, փոխանցում է Եվրոմագը:
“Անհրաժեշտ է խորապես վերակազմակերպել Շենգենը, նույնսիկ եթե ստիպված լինենք դա անել ավելի սակավաթիվ երկրների մասնակցությամբ”, - ասել է Մակրոնը: Նա առանց անուններ նշելու կշտամբել է Շենգենյան գոտու մի շարք անդամ երկրներին միգրացիոն քաղաքականության ոլորտում ոչ բավարար համախմվածության մեջ:

Общие границы и Шенген больше не работают: Эмманюэль Макрон
Президент Франции Эмманюэль Макрон выступил за реформу Шенгенской зоны, поскольку Дублинское соглашение о распределении беженцев больше не работает.
Как передает Euromag, такую идею он выдвинул в четверг на пресс-конференции в Париже по итогам национальных дебатов.
"Необходимо глубоко реорганизовать Шенген, даже если это придется сделать с участием меньшего числа стран", - сказал Макрон. Он упрекнул ряд государств Шенгенской зоны, не называя их поименно, в недостаточной солидарности в области миграционной политики.