Այսօր Իսպանիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են
Այսօր Իսպանիայի քաղաքացիները քվեարկելու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում: Այս ընտրություններն արդեն երրորդն են վերջին չորս տարիների ընթացքում: Ինչպես փոխանցում է Euronews-ը, փորձագետները համարում են այս արտահերթ ընտրությունները վերջին 40 տարիների ընթացքում ամենաանկանխատեսելին:
Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցված է ավելի քան 10 կուսակցություն և կոալիցիա:
Կուսակցություններից և ոչ մեկը չունի մեծամասնության քվեն ստանալու մեծ շանսեր, ինչը նշանակում է որ հիմնական 5 կուսակցությունները ունեն կոալիցիոն կառավարություն կազմելու իրական շանսեր:
Այս ընտրություններին ձախերը կարող են իրենց տեղը զիջել Իսպանիայի քաղաքականություն մտած ծայրահեղ աջ "Վոքս" կուսակցությանը:
Հիշեցնենք, որ հերթական ընտրությունները պիտի կայանային 2020 թվականին: Վարչապետ Պեդրո Սանչեսը որոշեց հայտարարել արտահերթ ընտրություններ, քանի որ խորհրդարանը հավանություն չտվեց կառավարության կողմից առաջարկված բյուջեի՝ ընթացիկ տարվա նախագծին:

Сегодня в Испании проходят досрочные парламентские выборы
Сегодня граждане Испании голосуют на досрочных парламентских выборах, которые, как передает  Euronews, эксперты называют самыми непредсказуемыми за последние 40 лет. Это также третьи парламентские выборы за последние четыре года.
Для участия в выборах зарегистрированы более 10 партий и коалиций.
На этих выборах левые могут уступить прорвавшейся на политическую сцену Испании ультраправой партии "Вокс".
Напомним, что всеобщие выборы должны были состояться в Испании в 2020 году. Из-за того, что Конгресс депутатов не одобрил предложенный правительством проект бюджета на текущий год, премьер-министр Педро Санчес решил объявить о проведении внеочередных выборов.