Այսօր Իսպանիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են
Այսօր Իսպանիայի քաղաքացիները քվեարկելու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում: Այս ընտրություններն արդեն երրորդն են վերջին չորս տարիների ընթացքում: Ինչպես փոխանցում է Euronews-ը, փորձագետները համարում են այս արտահերթ ընտրությունները վերջին 40 տարիների ընթացքում ամենաանկանխատեսելին:
Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցված է ավելի քան 10 կուսակցություն և կոալիցիա:
Կուսակցություններից և ոչ մեկը չունի մեծամասնության քվեն ստանալու մեծ շանսեր, ինչը նշանակում է որ հիմնական 5 կուսակցությունները ունեն կոալիցիոն կառավարություն կազմելու իրական շանսեր:
Այս ընտրություններին ձախերը կարող են իրենց տեղը զիջել Իսպանիայի քաղաքականություն մտած ծայրահեղ աջ "Վոքս" կուսակցությանը:
Հիշեցնենք, որ հերթական ընտրությունները պիտի կայանային 2020 թվականին: Վարչապետ Պեդրո Սանչեսը որոշեց հայտարարել արտահերթ ընտրություններ, քանի որ խորհրդարանը հավանություն չտվեց կառավարության կողմից առաջարկված բյուջեի՝ ընթացիկ տարվա նախագծին:

Early Parliamentary Elections in Spain Today
Today's polls will be one of the tightest election in decades, Euronews reports. It will also be the third general election in four years.
No single party is expected to gain a majority which means the main five parties have a real chance of sharing power in the next government - and on Friday their political leaders told their supporters to prepare for power.
They're the anti-immigrant Vox party whose support base lies in the southern region of Andalucia where most migrants enter Spain.
For now, they don't even have a seat in the national parliament, but in a few days, they could be part of the next government.