Իսպանիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել են սոցիալիստները
Իսպանիայի սոցիալիստական աշխատանքային կուսակցությունը (ԻՍԱԿ)՝ Պեդրո Սանչեսի գլխավորությամբ, հաղթանակ է տարել ապրիլի 28-ին երկրում անցկացված վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններում և կփորձի կառավարություն կազմել, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Քվեաթերթիկների 99,9 տոկոսի արդյունքների ամփոփումից հետո սոցիալիստներն 123 մանդատ են ստանում 350 տեղանոց Պատգամավորների կոնգրեսում: Դա ԻՍԱԿ-ի հաջողությունն է. խորհրդարանի նախորդ կազմում այն ուներ միայն 85 տեղ:
Երկրորդ տեղում աջ Ժողովրդական կուսակցությունն է՝ 66 մանդատով, երրորդում՝ կենտրոնամետ «Քաղաքացիներ» կուսակցությունը ՝57 մանդատով:
Unidas Podemos ձախ կոալիցիան կարողացել է 42 տեղ ստանալ ստորին պալատում: Առաջին անգամ Պատգամավորների կոնգրես է անցել VOX ծայրահեղ աջ կուսակցությունը, ոը կունենա 24 պատգամավոր:
Մնացած տեղերը բաշխվել են ազգայնական կուսակցությունների միջև, որոնք ներկայացնում են տարբեր ինքնավար հանրակցություններ: Մասնավորապես, «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականները» 15 մանդատ են ստացել ընտրություններում, աջ «Միասին հանուն Կատալոնիայի» կազմակերպությունը՝ յոթ: Այս կուսակցությունները հանդես են գալիս Իսպանիայից ինքնավար հանրակցության անկախության օգտին:
ԻՍԱԿ-ի առաջնորդ Պեդրո Սանչեսը հայտարարել է, որ պատրաստ է բանակցություններ վարել այն քաղաքական ուժերի հետ, որոնք գործում են Սահմանադրության շրջանակում

Социалисты выиграли на досрочных выборах в Испании
Испанская социалистическая рабочая партия (ИСРП) во главе с Педро Санчесом выиграла досрочные парламентские выборы и теперь попытается сформировать правительство.
Как сообщает РИА Новости, по итогам обработки 99,9% бюллетеней социалисты получают 123 мандата из 350 в конгрессе депутатов. В предыдущем парламенте у ИСРП было лишь 85 мест.
На втором месте - правая Народная партия с 66 местами. На третьем - центристская партия "Граждане" с 57 мандами.
Левая коалиция Unidas Podemos смогла получить 42 места в нижней палате. Впервые в конгресс депутатов прошла крайне правая партия VOX, у которой будет 24 депутата.
Остальные места распределены между националистическими партиями, представляющие различные автономные сообщества.
"Левые республиканцы Каталонии" получили на выборах 15 мандатов, правая "Вместе за Каталонию" - семь. Они выступают за независимость автономного сообщества от Испании.
У правой Баскской националистической партии шесть мест. У левой баскской Bildu, провозглашающей своей целью независимость Страны Басков, - четыре.
По два мандата получили Navarra Suma (из автономного сообщества Наварра) и "Канарская коалиция". По одному - валенсийский Compromís и Региональная партия Кантабрии.
Лидер ИСРП заявил, что готов вести переговоры с со всеми политическими силами.
"С нашей прогрессивной позиции мы готовы протянуть руку всем политическим силам, которые уважают конституцию. Мы не будем ставить санитарные кордоны, единственное условие, которые мы будем ставить, - уважать конституцию, стремиться к социальной справедливости, нормальному сосуществованию в обществе и политической чистоте", - добавил Санчес.