Հայաստանն այսօր դինամիկ զարգացող երկիր է. տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ Երևանում` Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, այսօր սկսվել են Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքները: 2019 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանն ստանձնել է ԵԱՏՄ մարմինների` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահությունը:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան են ժամանել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը և ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները` Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Սերգեյ Ռումասը, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինը և Ղրղզական Հանրապետության վարչապետ Մուհամեդկալիյ Աբիլգազիևը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դիմավորել է ԵԱՏՀ նախագահ Տիգրան Սարգսյանին և ԵԱՏՄ անդամ երկրների վարչապետներին, որից հետո տեղի է ունեցել արարողակարգային տեսալուսանկարահանում:
Այնուհետև կայացել են Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի նեղ կազմով, ապա` ընդլայնված կազմով հանդիպումները:
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին։
Մեզ համար մեծ պատիվ է այս կարևոր միջազգային կառույցում նախագահելը և մեր երկրում մեզ հետ միասնական ինտեգրացիոն տարածքում ապրող բարեկամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարներին ընդունելը։
Ինչպես արդեն բազմիցս նշել եմ, Եվրասիական տնտեսական միությունում մասնակցությունը մեր կառավարության գործունեության առաջնային ուղղություններից է։ Մենք ձգտում ենք ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի առավելագույնս արդյունավետ մասնակցությանը` միևնույն ժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման և ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ գործունեության համար։
Այսօր Հայաստանում արմատական փոփոխություններ են տեղի ունենում, որոնք առնչվում են մեր հասարակության կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներին։
Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է մասշտաբային բարեփոխումներ, որոնց նպատակն, անշուշտ, մրցակցային և տեխնոլոգիապես զարգացած տնտեսության ստեղծումն է, որն հիմնված է հավասարության, արդարության և օրենքի գերակայության համընդհանուր սկզբունքների վրա։
Վերջին տարվա ընթացքում մենք կարողացանք էական արդյունքների հասնել կոռուպցիայի դեմ պայքարում, բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների համար հավասար պայմանների ստեղծման և դատական իշխանության անկախության ամրապնդման հարցում։
Մեզ հաջողվեց նվազագույնին հասցնել արհեստական մենաշնորհների և օլիգոպոլիաների գործունեությունը։ Այսօր Հայաստանում որևէ մեկը չի կարող, տնտեսական նպատակներ հետապնդելով, շահարկել իր քաղաքական ազդեցությունը կամ ազդեցության այլ լծակներ։ Սա իր հերթին առողջացրել է երկրի տնտեսական և քաղաքական միջավայրը, և չեմ վարանի ասել, հասարակության բարոյական մթնոլորտն առհասարակ։
Գործուն միջոցառումներ են իրականացվել ստվերային տնտեսության կրճատման ուղղությամբ։ Իրականացվում են արմատական բարեփոխումներ հարկային համակարգում և հարկային վարչարարության մեջ։ Մենք նաև օպտիմալացում ենք իրականացնում պետական կառավարման համակարգում՝ ուղղված կառավարության մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը։
Բոլոր այս քայլերն ուղղված են մեր քաղաքացիների ստեղծագործական, մտավոր և գործնական ներուժի ազատ իրացմանը և օտարերկրյա ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը։
Հայաստանն այսօր դինամիկ զարգացող երկիր է, որին բնորոշ են քաղաքական կայունությունը և կանխատեսելիությունը։
Կառավարման խորհրդարանական համակարգի պայմաններում բարձրացել է կառավարության հաշվետվողականության և գործունեության թափանցիկության մակարդակը։ Ակնհայտ է զսպումների և հակակշիռների համակարգի ավելի արդյունավետ գործունեությունը։
Այս ամենը տեղի է ունենում երկրում ժողովրդավարության առավել հասուն ինստիտուտների ձևավորման, քաղաքացիական հասարակության և հիմնական ազատությունների առկայության պայմաններում։
Մեր կառավարությունն այսօր ունի լեգիտիմության բարձր աստիճան և հանրային վստահության աննախադեպ մակարդակ։ Սա մեծապես պարտավորեցնում է, բայց և միևնույն ժամանակ ոգեշնչում է համարձակ քայլերի և անձնազոհ աշխատանքի՝ ի շահ մեր ժողովրդի և երկրի։
Մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթությունները համահունչ են մեր Միության հիմքում դրված փիլիսոփայությանը։ Որպես արդյունք` մենք Միությանն անդամակցությունը դիտարկում ենք որպես մեր կառավարության նպատակներին և խնդիրներին հասնելու գործիքներից մեկը և որպես տնտեսական աճի ապահովման գործոններից մեկը։
Ուրախ եմ արձանագրել, որ նկատվում է Հայաստանի և Միության անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճ։ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման մեջ 2018 թվականին հասել է 28.5 տոկոսի։ Արտահանումը դեպի Միության անդամ երկրներ աճել է 20 տոկոսով, իսկ ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը` 11 տոկոսով։
Հայաստանն իր նախագահության ընթացքում կգործադրի բոլոր ջանքերը` ինտեգրացիայի դրական դինամիկայի ամրապնդման և համագործակցության նոր մեխանիզմների և ճանապարհների որոնման հարցում։
Եվրասիական տնտեսական միության կարևորագույն ինտեգրացիոն ուղղություններից է գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ստեղծումը և ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի աստիճանաբար ձևավորումը։
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ակտիվացնել այն ջանքերը, որոնք ուղղված են ոչ խտրական հիմքի վրա էներգառեսուրսների գնագոյացման զգայուն հարցի արագ լուծմանը և դրանց տարանցմանը Միության անդամ պետությունների տարածքներով՝ այդ թվում հաշվի առնելով տարանցիկ բաղադրիչները:
Առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում ԵԱՏՄ թվային օրակարգի լիարժեք իրականացումը, որը մեր համագործակցության ռազմավարական ուղղություններից է:
Մասնավորապես, մենք կարծում ենք, որ սեփական եվրասիական էկոհամակարգերի ստեղծումը կարող է նպաստել թվային ծառայությունների զարգացմանը, Միության անդրսահմանային ապրանքների ծառայությունների մասնաբաժնի ավելացմանը և թվային ծառայությունների և հարակից ապրանքների շուկաների կարգավորման հավասարակշռության ապահովմանը:
Մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք մեր Միության արտաքին տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը: Ինչպես բազմիցս նշել եմ, Հայաստանը պատրաստ է բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրել ազատ առևտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնման և նոր գործընկերությունների որոնման ուղղությամբ:
Ինտեգրացիայի այլ առաջնահերթությունների շարքում կցանկանայի նշել եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացումը և դիվերսիֆիկացումը, ինչպես նաև մատչելիության մակարդակի բարձրացումը, ֆինանսական ծառայությունների աճը և կայունությունը և այս շուկայում մրցակցության զարգացումը:
Ոչ պակաս կարևոր է նաև նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավումը, որն ապահովում է անդամ պետությունների՝ աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվող և մեր երկրների տնտեսությունների զարգացմանը նպաստող քաղաքացիների իրավունքների և պարտականությունների արդյունավետ իրականացումը:
Մենք նաև կարևոր ենք համարում Միության շրջանակում ներքին զբոսաշրջության ներուժի լիարժեք օգտագործումը:
Որպես նախագահող երկիր` այժմ կցանկանայի անցնել մեր նիստի օրակարգի հարցերի քննարկմանը: Կարծում եմ` ընդհանուր տեսակետ կարտահայտեմ, եթե ասեմ, որ այսօրվա քննարկումն անցավ բաց և վստահության մթնոլորտում:
Քննարկվող հարցերից կցանկանայի ընդգծել Եվրասիական ցանցի նախագծի կարևորությունը: Կարծում եմ, որ այն կնպաստի մեր երկրներում արտադրության աճի տեմպերի և արտադրության ծավալների աճին և թույլ կտա ստեղծել գործիքներ միջպետական համագործակցության խորացման համար:
Կարևոր է նաև բարելավել միջսահմանային տեղեկատվական փոխգործակցության համապատասխան մակարդակի անվտանգություն ունեցող մեխանիզմները:
Կարծում ենք` անհրաժեշտ է ներդնել տնտեսվարողների անխափան փոխգործակցությունը գործադիր իշխանության հետ ապահովող այնպիսի մեխանիզմ, որի իրագործման դեպքում բիզնեսի ներկայացուցիչները կկարողանան կիրառել թվային ստորագրությունների ազգային չափանիշները, իսկ համապատասխան լիազոր մարմինը կապահովի փաստաթղթի իրավազորումը:
Մենք չափազանց կարևոր ենք համարում միասնական շուկայում առկա խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման հարցը, ինչպես նաև բիզնեսի համար անհրաժեշտ նախադրյալների ապահովումը` առողջ մրցակցության միասնական կանոնների և լոգիստիկ և տրանսպորտային և հաղորդակցության հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործման պայմաններում:
ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին` ջերմ հյուրընկալության և ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի նախագահությունը ԵԱՏՄ մարմիններում նոր թափ կհաղորդի Միության գործունեությանը և դրա շրջանակում իրականացվող համատեղ ծրագրերին:
Նիստում քննարկվել են ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացմանը, Միության ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացմանը, արդյունաբերության, առևտրի, մաքսային և տնտեսական ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարներն անդրադարձել են նաև արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ոլորտներում եվրասիական ցանցի ստեղծման հարցին, քննարկել այդ ուղղությամբ անելիքները: Քննարկման օրակարգում էր նաև արտաքին տնտեսական գործունեության կարգավորման «միասնական պատուհանի» ազգային մեխանիզմի մոդելի նկարագրման հարցը:
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում ներկայացվել է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի` «ԵԱՏՄ-ում առևտրի թվային էկոհամակարգի զարգացման համար պայմանների ստեղծման մասին» զեկույցը, որը ներառում է առաջարկություններ ԵԱՏՄ-ում ինտերնետ առևտրի զարգացման վերաբերյալ, ինչպես նաև ԵԱՏՀ հաշվետվությունը հանձնաժողովի 2018 թ. ընդունած որոշումների ազդեցության գնահատականի վերաբերյալ և առաջարկություններ ապրանքների դուրսբերման դեպքում ծագման երկրի որոշման միասնական մոտեցումների ձևավորման առնչությամբ:
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի խումբ փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են Միության շրջանակում արդյունաբերական կոոպերացիաների գործունեությանը, էլեկտրոնային թվային ստորագրությունների օգտագործմանը, ԵԱՏՄ ներքին շուկայի արգելքների վերացմանը, ապրանքների ներկրման և արտահանման համընդհանուր մոտեցումների կիրառմանը, ԵԱՏՄ-ում առևտրի թվային համակարգի զարգացմանը, տնտեսական գործունեության կարգավորման համակարգում «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրմանը:

"During its EAEU Presidency, Armenia will Make Every Effort to Back the Positive Dynamics of Integration" - Eurasian Intergovernmental Council Meets in Yerevan
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the Eurasian Intergovernmental Council’s regular session kicked off at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan.
On January 1, 2019, Armenia assumed the presidency of the Supreme Eurasian Economic Council, the Eurasian Intergovernmental Council and the Eurasian Economic Commission.
The Eurasian Intergovernmental Council’s Yerevan session was attended by Eurasian Economic Commission Board Chairman Tigran Sargsyan, Heads of Government of EAEU-member States: RF Premier Dmitry Medvedev, Prime Minister of Belarus Sergei Rumas, Prime Minister of Kazakhstan Askar Mamin, Prime Minister of the Kyrgyz Republic Mukhammedkalyi Abylgaziev.
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan welcomed Eurasian Economic Commission Board Chairman Tigran Sargsyan and the Heads of Government of EAEU-member States at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, followed by a joint photo session, after which the Eurasian Intergovernmental Council first met in a narrow format, then in an extended format.
Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the meeting with opening remarks:
I welcome you to Armenia at the regular session of the Eurasian Intergovernmental Council. It is a great honor for us to preside over this important international organization and host the heads of government of friendly States.
As I have mentioned many times, Armenia’s participation in the Eurasian Economic Union is one of the priorities of our government. As we strive to ensure our country’s most effective participation in the Eurasian Economic Union, we are making efforts to improve the cooperation mechanisms and promote the integration process within the unified Eurasian space.
Radical changes are taking place in Armenia, which relate to almost every aspect of our public life.
The Government of Armenia is implementing large-scale reforms aimed at creating a competitive and technologically advanced economy, based on the principles of equality, justice and the rule of law.
During the past one year, we achieved tangible results in the fight against corruption. We provided equal conditions for all economic entities and strengthened the independence of the judiciary.
We have been able to minimize the impact of monopolies and oligopolies. Today, no one can manipulate its political influence or use other illegitimate leverages in pursuit of economic goals in Armenia. This, in turn, has restored the country’s healthy economic and political environment; I would even say the moral atmosphere in society, as a whole.
Effective measures have been taken to reduce the shadow economy. Radical reforms have been implemented in the tax system and tax administration. We are also optimizing the public administration system aimed at increasing the effectiveness of government. These steps are meant to tap our citizens’ creative, intellectual and entrepreneurial capabilities, and create a favorable environment for foreign investments.
Today, Armenia is a dynamically developing country with political stability and predictability. The parliamentary system of governance has increased the level of transparency and accountability in governance. The system of checks and balances has become more effective. Our efforts are aimed at building well-established institutions of democracy, civil society and promoting fundamental freedoms.
Our government has a high degree of legitimacy and an unprecedented level of public trust. Bound by such an overwhelming public trust, we will take bold steps to enhance the wellbeing of our people and our country.
Our government’s priorities go in tune with the philosophy of our Union. As a result, we view Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union as an important tool to achieve the goals and objectives of our government and as one of the factors to ensure economic growth.
I am glad to note that trade turnover between Armenia and the Member States has grown considerably. The share of Armenia’s imports from EAEU-member countries was 28.5% up in 2018. Exports to the member States rose by 20% to provide for an overall 11% increase in trade turnover.
During its presidency, Armenia will make every effort to back the positive dynamics of integration and search for new mechanisms and ways of cooperation.
One of the most important integration directions of the Eurasian Economic Union is the establishment of common markets for gas, oil and oil products and the formation of the common energy market.
We deem it necessary to activate the efforts aimed at finding a prompt response to the sensitive issue of energy supply on a non-discriminatory basis and their transit through the territories of Member States of the Union, including transit components. It is of paramount importance for us to fully implement the EAEU Digital Agenda, which is one of the strategic directions of cooperation.
In particular, we believe that the creation of Eurasian ecosystems can help develop digital services, boost the Union’s cross-border services and balance digital services and the related markets.
We attach special importance to the diversification of our Union’s external economic ties. As I have mentioned many times, Armenia is prepared to make every effort in a bid to expand the geography of free trade agreements and search for new partnerships.
Among other priorities of integration, I would like to mention the development and diversification of Eurasian transport infrastructures, as well as the increase of accessibility, growth and stability of financial services and the development of competition in this market.
We also need to improve the applicable regulatory framework, which can help better enforce the rights and responsibilities of our citizens engaged in labor activities that promote the economic development of our countries.
We also consider it important to use the full potential of the domestic tourism potential within the Union.
Now, I would like to proceed to the discussion of our agenda. Perhaps, I will voice a common opinion, if I say that today’s discussion went off in an atmosphere of openness and mutual understanding.
First of all, I would like to highlight the importance of approving the draft Eurasian Network. I feel it will contribute to the growth in production rates and output volumes in our countries, enabling new tools for the deepening of interstate cooperation. It is also important to improve the mechanisms of security at the appropriate level of cross-border information interaction.
We believe it necessary to introduce a mechanism that can ensure the smooth interaction of business entities with the executive power. Once implemented, it will allow business representatives to apply the system of national digital signatures, while the relevant competent authority will ensure the validation of documents.
We find it extremely important to eliminate the barriers and limitations in the common market, as well as to provide the necessary business premises in the conditions of common rules for healthy competition and the efficient use of logistics, transportation and communication capabilities.
Issues related to the implementation of the EAEU digital agenda, the elimination of obstacles in the domestic market, cooperation in industry, trade, customs and economic spheres were discussed at the meeting.
The heads of government next touched upon the launch of the Eurasian Network in the industrial and technological spheres, and discussed the steps to take in that direction. The agenda also featured the description of the model of a one-stop-shop domestic mechanism for streamlining foreign economic activities.
The meeting took note of the Eurasian Economic Commission’s reports on providing conditions for the development of digital ecosystem in the EAEU, which comprised recommendations on the development of online trade, the assessment of the impact of the decisions adopted by the EAEC in 2018 and proposals for developing a common approach in determining the country of origin in the event of withdrawal of goods.
A series of documents were signed concerning the activities of industrial cooperatives, the use of electronic signatures, elimination of barriers in the Union’s domestic market, the introduction of common approaches to the import and export of goods, the development of a digital one-stop-shop trading system in the EAEU.
It was decided that the Eurasian Intergovernmental Council will next meet in August, 2019 in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan.