Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ընդհանուր է մնացել միայն պետական սահմանը. Զելենսկին` Պուտինին
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև եղած ընդհանուրից մնացել է միայն պետական սահմանը: Այդ մասին Facebook-ում գրել է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, փոխանցում է Lenta.ru-ն
Քաղաքական գործիչն այսպես է մեկնաբանել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի արտահայտություններն առ այն, որ երկու երկրների ժողովուրդներն ընդհանուր շատ բան ունեն: Զելենսկու խոսքով՝ ընդհանուր ոչինչ, բացի սահմանից, պետությունների միջև չկա, քանի որ Ուկրաինան զրկվել է Ղրիմից և ագրեսիայի ենթարկվել Դոնբասում:
«Եվ ուկրաինական կողմից (սահմանի) յուրաքանչյուր միլիմետրի նկատմամբ վերահսկողությունը Ռուսաստանը պետք է վերադարձնի»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը:
Նա հիշեցրել է ռուսական կողմի այնպիսի որոշումների մասին, ինչպիսիք են՝ Ուկրաինա նավթամթերքների արտահանման արգելքը և Դոնբասի բնակիչներին անձնագրեր հանձնելու կետերի բացումը, ինչպես նաև ուկրաինացի նավաստիների ձերբակալումը Կերչի նեղուցում: Նման հարաբերությունները հաստատ անկարելի է«եղբայրական» համարել»,- ամփոփել է Զելենսկին:

Зеленский ответил Путину
Из общего между Россией и Украиной осталась только государственная граница, пишет в Facebook избранный украинский президент Владимир Зеленский, передает Lenta.ru
Так политик прокомментировал высказывание президента России Владимира Путина о том, что у народов двух стран есть много общего. По словам Зеленского, ничего общего, кроме границы, между государствами нет, поскольку Украина лишилась Крыма и столкнулась с агрессией в Донбассе.
"И контроль за каждым миллиметром [границы] с украинской стороны Россия должна вернуть", - подчеркнул избранный президент.
Он напомнил о таких решениях российской стороны, как запрет экспорта нефтепродуктов на Украину и открытие пунктов выдачи паспортов жителям Донбасса, а также о задержании украинских моряков в Керченском проливе. ""Братскими" такие отношения точно называть нельзя", - подытожил Зеленский.