Ադրբեջանից ակնկալել այլ պահելաձև շատ վաղաժամ է. Դավիթ Բաբայան (Tert.am)
Ադրբեջանից ակնկալել այլ պահելաձև շատ վաղաժամ է: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի ավելացմանը:
«Վերջին ժամանակահատվածում, հատկապես ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև բանավոր պայմանավորվածություններից հետո կտրուկ նվազել էին հրադադարի ռեժիմի խախտումները` քանակական առումով, բայց հակառակորդը չի փոխվել, չի փոխվել նաև հրամայականը, նրա պատկերացումները, նրա զգացմունքները մեր նկատմամբ: Հետևաբար այսպիսի ոճը բնորոշ է նրան, և որևէ տարօրինակ երևույթ չկա»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք քաղաքական ենթատեքստ ունի այս լարվածությունը, նա ասաց, որ Ադրբեջանի գործողությունները որևէ տրամաբանության չեն ենթարկվում: «Նրանք պարզապես ատելությամբ են լցված մեր նկատմամբ, հետևաբար ամեն պարագայում փորձում են գնալ լարվածության: Ճիշտ է՝ հիմա թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններ են Ադրբեջանում, բայց առանց դրա էլ մշտապես դիմում են նման քայլերի»,- ասաց նա:
Խոսելով այն դիտարկումների մասին, թե Ադրբեջանը վերջին շրջանում ավելի հանգիստ էր, քանի որ պատրաստվում էր ավելի լայնածավալ գործողությունների, նա ասաց, որ նման վտանգ միշտ էլ կա: «Ադրբեջանը նացիստական հայատյաց երկիր է, և դրա համար մենք միշտ պետք է լինենք հզոր, բանակը միշտ պետք է լինի ամուր, և մենք պետք է ճիշտ աշխարհաքաղաքականություն վարենք, սա է տարբերակը, որ ագրեսորը զսպված լինի»,- ասաց նա:
Ամեն դեպքում, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ չի կարծում, թե ներկայում քաղաքական անդրադարձի կարիք կա, որովհետև հակառակորդը արտառոց որևէ բան չի անում, և միշտ էլ զինադադարի ռեժիմը խախտել է: «Ճիշտ է՝ նման խախտումների դեպքում պետք է միջազգային հանրությունը անմիջապես արձագանքի»,- ասաց նա և նշեց, որ լարվածության աճի մեջ քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում:

Ждать от Азербайджана другого поведения слишком рано: Давид Бабаян (Tert.am)
Ждать от Азербайджана другого поведения слишком рано. Об этом в беседе с Tert.am сказал начальник Главного информационного управления аппарата президента Арцаха Давид Бабаян, касаясь роста числа нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана.
"За последний период, особенно после устных договоренностей между премьер-министром  Армении и президентом Азербайджана, нарушения режима прекращения огня значительно сократились  в количественном выражении, но противник не изменился, не изменился и императив, его восприятие, его чувства к нам. Поэтому такой стиль характерен для него, и в этом нет ничего странного", - сказал он.
Относительно того, имеет ли политический контекст эта напряженность, он сказал, что действия Азербайджана не подчиняются какой-либо логике. "Они просто преисполнены ненавистью к нам, поэтому любыми способами пытаются обострить ситуацию. Правда, сейчас в Азербайджане проходят турецко-азербайджанские военные учения, но и без этого они постоянно прибегают к таким действиям", - сказал он.
Говоря о замечаниях по поводу того, что в последнее время Азербайджан был более спокойным, поскольку готовился к более масштабным действиям, он сказал, что такая опасность всегда существует. "Азербайджан - нацистская армянофобская страна, и поэтому мы всегда должны быть сильными, армия всегда должна быть сильной, и мы должны проводить правильную геополитику, это также вариант сдерживания агрессора", - отметил он.
Во всяком случае, Давид Бабаян отметил, что  не считает, что сейчас есть необходимость  в политическом обзоре, поскольку противник не делает ничего экстраординарного, он всегда нарушал режим прекращения огня. "Правда, в случае таких нарушений международное сообщество должно немедленно отреагировать", - сказал он, отметив, что не видит политического контекста в эскалации напряженности.