Կիպրոսն ու Հունաստանը ԵՄ-ին կտեղեկացնեն Թուրքիայի ապօրինի հորատման աշխատանքների մասին
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը և Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Ռումինիայում ընթացող Եվրամիության ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ մտադիր են ԵՄ առաջնորդներին տեղեկացնել Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում Թուրքիայի ապօրինի հորատման աշխատանքների մասին, փոխանցում է Ekathimerini-ն:
Նախօրեին Նիկոս Անաստասիադեսը Թուրքիայի գործողությունները համեմատել է «երկրորդ ներխուժման» հետ (թուրքական զորքերի ներխուժումը կղզի տեղի է ունեցել 1974թ.-ին):
«Սա միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում է կամ, ինչպես կարող եմ նկարագրել, երկրորդ ներխուժում՝ հաշվի առնելով Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտու խախտումը»,- ասել է նա:
Չնայած դրան Անկարան պնդում է Արևելյան Միջերկրականում իր ծրագրերի իրականացումը շարունակելու մասին:
Հաշվի առնելով այս հարցում ԵՄ առաջնորդների հանդեպ Թուրքիայի դիրքորոշումն` Աթենքը և Նիկոսիան կարծում են, որ Թուրքիայի միակ ուղերձը Գերմանիայի և Նիդեռլանդների կողմից տնտեսական ճնշումը կարող է լինել:

Cyprus President Nicos Anastasiades and Greek Prime Minister Alexis Tsipras are expected to brief European Union leaders on Thursday at the informal European Council in Romania about Turkey’s illegal drilling activities within the Eastern Mediterranean island’s exclusive economic zone (EEZ), which the Cypriot leader has described as tantamount to a "second invasion" – after Turkey troops landed on the island in 1974, ekathimerini reports.
For his part, Turkish President Recep Tayyip Erdogan remained defiant on Tuesday, reportedly saying that Ankara will continue implementing its program in the Eastern Mediterranean.
Given his defiant stance toward EU leaders over the issue, Athens and Nicosia reportedly believe that the only message Turkey would listen to is that of economic pressure by large investor countries like Germany and The Netherlands.