Ադրբեջանի ծրագրերի մեջ էր մտնում Արցախի մայրաքաղաքի ոչնչացումը և Մեղրիի գրավումը.
Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ Արցախի բանակը կատարեց իր առջև դրված խնդիրը: Այս մասին Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ-նախագահի աշխատակազմի գլխավոր տեղեկատվական վարչության պետ Դավիթ Բաբայանն ասաց NEWS.am-ի հետ զրույցում:
«Ադրբեջանի ծրագրերի մեջ չէր մտնում մի քանի հեկտարի գրավումը: Բաքվի ծրագրերի մեջ էր մտնում ապրիլի 24-ին Ստեփանակերտի ոչնչացումը, իսկ Մեղրին գրավելը: Բնականաբար, այս ծրագրերը չէին իրականանալու: Այդ բլից-կրիգը ամբողջությամբ ձախողվեց: Պատմության մեջ քիչ են ի սկզբանե նման ձախողման օրինակները»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:
Նա, միաժամանակ, ընդունեց որոշակի խնդիրների առկայությունը: «Խնդիրներ կան, և դրանք լուծվում են: Սահմանի ամրացման վիթխարի աշխատանք է կատարվել, դա տեսանելի է անգամ անզեն աչքով: Կա նաև աշխատանք, որը չի երևում, բայց զգալի նշանակություն ունի բանակի ամրապնդման համար»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:

В планы Азербайджана входило уничтожение столицы Арцаха: Давид Бабаян
Во время апрельской агрессии Азербайджана Армия обороны Арцаха выполнила поставленную задачу. Как передае NEWS.am, об этом заявилпресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
"В планы Азербайджана не входило захватить несколько гектаров. В планы Баку входило к 24 апреля уничтожить Степанакерт, а Мегри захватить. Естественно, этим планам не было суждено осуществиться. Этот блицкриг потерпел полный крах. В истории мало примеров такого провала с самого начала", - отметил Давид Бабаян.
В то же время, он признал наличие определенных проблем. "Проблемы есть, и они решаются. Проведена колоссальная работа по укреплению границы, это видно невооруженным глазом. Есть и работа, которая не видна, но имеет существенное значение для укрепления армии", - отметил Давид Бабаян.