Ռուսաստանցի ըմբիշ Հաջիմուրատ Գացալովը ելույթ կունենա Հայաստանի հավաքականում
2004թ.-ի օլիմպիական չեմպիոն և ազատ ոճի ըմբշամարտի հնգակի չեմպիոն Հաջիմուրատ Գացալովը հայտարարել է, որ վերադառնում է մեծ սպորտ և ելույթ է ունենալու Հայաստանի հավաքականում։ Այդ մասին Գացալովը հաղորդել է «ՏԱՍՍ»–ին։
«Որոշել եմ վերսկսել կարիերաս, ցանկանում եմ կրկին փորձել ուժերս մեծ մրցագորգում, որտեղ վերջին անգամ ելույթ եմ ունեցել 2016թ.-ին Յակուտսկում Ռուսաստանի առաջնության ժամանակ: Երեք տարի անց ես իմ մեջ ուժ և ցանկություն եմ զգում ավարտելու այդ շրջանը։ Նպատակին հասնելու համար կանեմ այն ամենը, ինչ կարող եմ»,- ասել է Գացալովը:
Նա նշել է, որ կշարունակի մնալ Ռուսաստանի քաղաքացի, բայց սպորտում կա նաև սպորտային քաղաքացիություն հասկացությունը. մարզիկը կարող է ներկայացնել ուրիշ երկիր։
«Ես ելույթ կունենամ Հայաստանի հավաքականում։ Ռուսաստանի ներսում մրցակցությունը մի բան է, բայց երբ դու համաշխարհային մրցագորգում ես` այլ բան է», – կարծում է նա։

Российский борец Хаджимурат Гацалов будет выступать под флагом Армении
Чемпион Олимпиады 2004 года в Афинах и пятикратный чемпион мира по вольной борьбе Хаджимурат Гацалов заявил о возвращении в большой спорт и смене спортивного гражданства - один из самых известных российских борцов теперь будет выступать за сборную Армении. Об этом Гацалов рассказал ТАСС.
"Я решил возобновить карьеру, снова хочу попробовать свои силы на большом ковре, на который я в последний раз выходил в 2016 году на чемпионате России в Якутске. Спустя три года я чувствую в себе силы и желание закончить этот цикл, показав достойный результат, мотивации и желания у меня немало, я делаю ради достижения этой цели все, что могу", - рассказал Гацалов.
"Я остаюсь гражданином Российской Федерации, но в спорте есть такое понятие, как спортивное гражданство - спортсмен может представлять другую страну, я буду выступать за Армению. Я никогда не боялся конкуренции, любому виду спорта она добавляет зрелищности и азарта. Конкуренция внутри России - это одно, но когда ты повышаешь ее на мировом борцовском ковре, уже другое", - сказал Гацалов, комментируя переход в сборную Армении.